Hlavní navigace

Jak na: Vložení titulků do videa napevno

Martin Zachar

Máme zde další návod pro začátečníky, ale i pokročilejší uživatele. V něm se podíváme na vložení titulků napevno do filmu, což bývá často řešení problému stolních DVD přehrávačů nepodporujících titulky.

Sdílet

Dneska se tedy podíváme, jak se dají titulky a video spojit do jednoho jediného souboru, takže už nebudete mít problém s tím, že vám váš stolní DVD přehrávač nepřehraje titulky. Jednoduše je napevno umístíte do filmu.  Využítí titulků přímo ve videu je samozřejmě daleko širší.

Jaký program?

Zřejmě ne všichni, ale snad většina uživatelů, kteří s tímto tématem již mají zkušenosti, mi dá zapravdu, že jedním z nejpoužívanějších programů pro přidávání titulků do videa je VirtualDub. Ten vám umožňuje pomocí filtrů vytvořit žádaný efekt docela jednoduchým postupem. My se zde na něj tedy podíváme a rozebereme si jednotlivé kroky.

 

VirtualDub po spuštění.

Titulky

Předpokládám, že máte již video, do kterého chcete titulky vložit. Dalším krokem je tedy sehnat titulky. Někdy můžete ty správné najít na internetu. Jindy najdete na internetu titulky k vašemu videu, ale neshodují se přímo s videem. Pak je potřebujete upravit. To je téma, o kterém jsme nedávno psali ve článku Jak si upravit titulky k filmu. Posledním a nejhorším případem je, že titulky nejsou nikde k sehnání a tak si je musíte vytvořit vy. To se opět týká staršího článku.


Instalace

VirtualDub můžete stáhnout z odkazu na konci článku. Program se neinstaluje. Stačí pouze rozbalit. Dalším krokem je stažení balíčku filtrů VobSub, ten můžete najít například zde. Ten už musíte instalovat. Při instalaci dále musíte zatrhnout pod položkou Plugins: VobSub for VirtualDub a TextSub for VirtualDub and Avisynth. Tím zaručíte podporu titulků formátu srt, sub, idx, smi, psb, ssa a ass v programu VirtualDub. Pokud máte jiný formát, opět bych vás odkázal na článek o nástrojích na úpravu titulků.

Zde může nastat první problém. Pokud při instalaci zatrhnete položku VobSub for AviUtil, může se vám stát, že VirtualDub nebude schopný nainstalované filtry správně načíst. Proto, nepotřebujete li zmiňovanou část, radši ji rovnou odklikněte a neinstalujte.

Instalace balíčku VobSub.

Při instalaci dále zadáváte složku, v níž máte VirtualDub nainstalovaný. To je pro automatické vložení filtrů do programu. Občas se však může stát, že se filtry do programu nevloží. Takže nezbývá, než je tam vložit manuálně.

Takže nyní se podívejte do složky s VirtualDubem. Zde si otevřete adresář Plugins. Pokud v něm nejsou soubory textsub.vdf a vobsub_vd.vdf, pak se vám tam filtry nevložili. Můžete je tam tedy vložit sami a to tak, že se budou automaticky při spuštění programu načítat. Takže si otevřete složku, kam jste instalovali VobSub a z něj zkopírujte dva jmenované soubory přímo do složky Plugins v adresáři VirtualDubu. Tím se již příště o nic nemusíte starat a program si sám bude filtry načítat.

 

Jak na vložení?

Konečně máme tedy vše nainstalované a připravené k použití. Spustíme program VirtualDub. Objeví se nám okno s horním menu a posuvníkem s několika tlačítky v dolní části.

Klikneme na položku File v horním menu a ve vysunutém menu na Open video file. V nově otevřeném formuláři si najdeme video, do kterého chceme titulky napevno vložit a otevřeme jej. Pokud se objeví chybové hlášení, které říká něco o Variabilním datovém toku (VBR), klikněte na OK.

Teď se nám v programu otevřelo video ve dvou oknech. V levém vidíme vstupní video, v pravém výstupní. Můžete si jej přehrávat, posouvat libovolně na posuvníku nebo přetáčet. Ale to není důležité pro vložení titulků.

Vlevo lze vidět vstupní, vpravo výstupní video.

Nyní klikneme v horním menu na položku Video. V rozvinutém seznamu vybereme Filters. Pokud nyní zmodrá (nebo se změní na jakoukoliv jinou barvu) pravé okno s výstupním videem, nelekejte se.

V novém formuláři klikneme na tlačítko Add, což znamená, že chceme přidat nový filtr. Nyní musíme v seznamu najít správný filtr. Pokud máte titulky ve formátu idx nebo sub, pak byste měli použít filtr VobSub.

Většinou však budete mít zřejmě titulky ve formátu srt (či dalších, zahrnuje i sub). V tomto případě použijte druhý přidaný filtr, který se jmenuje TextSub.

Po vybrání filtru se vám otevře nové okno, kde kliknete na Open a zde vyberete soubor s titulky. Nyní máte možnost ještě kliknout na tlačítko Styles, kde si volíte nejrůznější parametry písma titulků, mezi něž patří druh a barva písma, šířka ohraničení, umístění titulků a jejich odsazení z různých stran. Pokud máte vše nastaveno tak, jak chcete, zavřete okno se styly pomocí tlačítka OK, taktéž okno s titulky pomocí OK a ještě jednou nastavování filtrů stejným tlačítkem.

Možnosti nastavení parametrů písma.

Nyní můžete video opět pustit a přesvědčit se, že výstupní video je přesně takové, jaké chcete. Uvidíte zde totiž již umístěné titulky.

Pokud máte vše zkontrolované a vyhovuje vám to, klikněte opět v horním menu na Video a zkontrolujte, zda je zatržena položka Full processing mode.

Opět klikněte na Video a nyní vyberte položku Compression (klávesová zkratka Ctrl + P). Tímto otevřete nové okno, kde nastavíte výstupní kodek pro kompresi. Pokud s tím nemáte žádné zkušenosti, doporučuji použít buďto DivX nebo XviD kodek. Pokud zde ani jeden nemáte a chtěli byste jej použít, budete si muset nainstalovat ještě kodeky a to každý zvlášť nebo rovnou nějaký codec pack (zde bych osobně doporučil použít K-lite mega codec pack nebo Codec Pack All in 1).

Máte-li však k dispozici kodek, který chcete, nemusíte nic instalovat. Takže kodek jednoduše označte a pokud jej chcete dále modifikovat, klepněte na tlačítko Configure v pravé části okna. Pokud ne, zavřete okno tlačítkem OK.

Nyní již máme vše připraveno k převodu, proto klikněte na File v horním menu a dejte Save as AVI, vyberte výslednou lokaci a název souboru a dejte Uložit. Tím se automaticky spustí proces převodu. Jeho postup můžeme sledovat v nově otevřeném okýnku v několika záložkách. Nejdůležitější je zřejmě první záložka, kde můžete vidět čas, jak dlouho se již konvertuje (Time elapsed) a celkový odhadovaný čas, který bude potřebný pro dokončení převodu (Total time). V dolní části tohoto okna si ještě můžete zapnout či vypnout ukázku vstupního a výstupního videa, takže si můžete prohlížet, kolik je již z videa převedeno.

 
 
 

Na jednotlivých obrázcích jsou jednotlivé záložky informačního okna.

Pokud chcete náhodou proces ukončit, pak nestačí pouze zavřít informační okno pomocí křížku. Tímto jej jen skryjete. Pak si jej můžete klidně znova otevřít pomocí Show status window, které se nachází v rolovacím menu pod tlačítkem View z horního menu. Chcete-li proces opravdu ukončit, musíte buďto kliknout na tlačítko Abort v informačním okně, nebo na File a zde Abort dub, což ukončí konverzi nevratně.

Tímto zákrokem však nesmažete již převedenou část videa. Ta je zapsána do zvolené složky jako celek a tím pádem ji klidně můžete přehrávat nebo jakkoliv jinak s ní pracovat.

 

Další programy

Samozřejmě, že VirtualDub není monopol, který by jako jediný uměl převádět video a titulky do jednoho souboru. Takovýchto nástrojů můžete najít více. Mezi ty známé patří například ještě Sub2DivX (staré pojmenování je Srt2DivX), AutoGK nebo PocketDivXEncoder.

 

Závěr

Pokud jste si převedli video a zbyl vám soubor s napevno zapsanými titulky, pak jej můžete samozřejmě přehrávat jak na stolním DVD přehrávači, samozřejmě pouze pokud umožňuje přehrávání AVI souborů, tak na vašem počítači pomocí jakéhokoliv video přehrávače.

Avšak jakmile jednou titulky do videa umístíte napevno, není již možnost je z videa jakkoliv odstranit. Pokud byste se rozhodovali mezi napevno umístěnými titulky a externími titulky a váš přehrávač dokázal přehrát obojí, pak doporučuji se spíše přiklonit k externím, protože ty budou ostřejší, lépe čitelné a kdykoliv je můžete vypnout.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty