Hlavní navigace

Jak na virtuální obrazy medií s UltraISO

Stalo už se vám někdy to, že jste potřebovali něco nainstalovat, ale nešlo to z důvodu poškozeného média? Nebo máte moc CD/DVD a nechce se vám je všechny brát všude s sebou? Udělejte si z nich virtuální obrazy.
Lukáš Voříšek 18. 7. 2009

Sdílet

Kompaktní disky nevydrží věčně a mohou se lehce poškodit. Například pro tento případ je dobré mít někde záložní kopii - třeba na pevném disku. A jak udělat, abychom měli jeden soubor, se kterým se dá dále bez problémů pracovat? S tím nám pomůže program Ultra ISO, který toho s obrazy dokáže opravdu hodně.

Instalace

Instalace programu je opravdu jednoduchá. Stačí párkrát kliknout na "Dále", odsouhlasit licenčním ujednání a je hotovo.

<p>Zde si vyberete podle svého gusta</p>

Zde si vyberete podle svého gusta

Ještě před začátkem instalace si zvolíte možnosti podle svého. Doporučuji nainstalovat ISO CD/DVD emulator.

 

Prostředí programu

Prostřední programu může připomínat například průzkumníka. Vlevo máte strom adresářů a vpravo obsahy jednotlivých složek.

<p>Toto hlavní okno uvidíte při každém spuštění programu</p>

Toto hlavní okno uvidíte při každém spuštění programu

K dispozici je velké množství jazyků, včetně češtiny. Okno si také můžeme upravit vybráním z jednoho ze skinů.

 

Možnosti programu

UltraISO dovolí vytvářet klasické datové image soubory formátu ISO9660, Bootovací, poradí si i s UDF, DVD-Video, dokonce Xbox DVD, PS2 CD i DVD, hybridní pro Macy atd. Dokonce zvládne pracovat i s image soubory disket a pevných disků. Ptáte se, na co je dobré umět pracovat s image pevného disku? Ono se to moc nepoužívá, ale občas se to hodit může: spouštěcí CD nemusí emulovat jen disketu, ale klidně celý pevný disk (při spuštění takového CD samozřejmě jen v režimu pro čtení).

 

<p>Možnosti programu</p>

Možnosti programu

Na přehledné prostředí programu si rychle  zvyknete

Takto lze udělat spouštěcí CD s mnoha nástroji v DOSovém prostředí a prakticky se nemusíte zatěžovat záležitostmi kolem ovladačů CD/DVD mechanik (které jsou pro DOS prostě potřeba), protože vám BIOS z CD emuluje pevný disk a vidíte tedy vše, co potřebujete.

<p>Typy souborů, které můžete v programu otevřít</p>

Typy souborů, které můžete v programu otevřít

Výběr formátů virtuálních obrazů je opravdu velký

Program rozezná snad všechny dnešní virtuální obrazy a také do nich dokáže ukládat (konkrétně do ISO, ISZ, NRG, BIN/CUE, MDF/MDS a IMG/CCD/SUB)

Program dokáže také měnit typy obrazů. Například když budete mít obraz vytvořený v Neru (nrg) můžete si ho přeuložit například do formátu ISO a tím zmenšit velikost o pár MB.

<p>Převádění mezi formáty</p>

Převádění mezi formáty

Za zmínku určitě stojí také možnost výběru souborového systému, mezi nimiž je i RockRidge, který vám umožní rozšířit název souboru až na 255 znaků!

<p>Vlastnosti obrazu</p>

Vlastnosti obrazu

 

Vypalování

Skvělou věcí tohoto programu je možnost rovnou vypalovat upravené, či úplně nově vytvořené obrazy. Program také rozpozná jestli je médium prázdné a v případě přepisovatelného nabídne smazání dat. UltraISO umí také pálit On-The-Fly - neuloží tedy obraz na disk, ale výsledek bude rovnou vypalovat.

 

Virtuální mechaniky

UltraISO ovšem není pouze program na vytváření obrazů disků a vypalování, ale může vytvořit také virtuální mechaniky, do kterých obrazy disků "vložíte". Nepotřebujete tedy žádný jiný program jako je například Daemon Tools či Alcohol 120%.

<p>Možnost připojení do virtuální mechaniky soubory, s kterými je UltraISO asociován</p>

Možnost připojení do virtuální mechaniky soubory, s kterými je UltraISO asociován

Díky UltraISO si můžete jednoduše vytvářet virtuální jednotky, bez nutnosti dalších programů

Další šikovné utility

Sem bych zařadil třeba možnost vytvoření DVD Video. V případě, že už máte vytvořenou datovou strukturu (složku VIDEO_TS s patřičnými IFO, BUP a VOB soubory) pak stačí jen vybrat příslušný soubor VIDEO_TS.IFO a UltraISO si natáhne zbytek. Výsledek stačí jen pojmenovat, uložit a vypálit.

Další neméně užitečnou věcí je vytváření obrazů disket, stejně jako program WinImage, ale s tím rozdílem, že UltraISO podporuje více typů disket - od klasických 160kB až po vzácné 240MB diskety.

Poslední šikovnou věcičkou je vytvoření Audio CD či převedení Audio CD například do MP3. Výhodou je, že se CD nezaplňuje podle délky písniček, ale podle velikost každé písničky, kterou můžete změnit třeba zhoršením kvality.

<p>Audio CD</p>

Audio CD

 Nastavení audia stejně jako ostatních funkcí je jednoduché a přehledné

Musím říci, že tento program toho dokáže opravdu hodně. Za cenu okolo 700,- Kč dostanete plno věcí, které se vám mohou hodit.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty