Hlavní navigace

Jak na virtuální mechaniku s Daemon Tools

Aplikace Daemon Tools právem patří mezi nejstahovanější aplikace na serveru Stahuj. Pojďme se podívat, jak se s tímto programem pracuje a jaké funkce dokáže uživateli nabídnout.
Roman Polášek 16. 2. 2009

Sdílet

Program Daemon Tools si každý týden připisuje na své konto kolem 20 tisíc stažení na serveru Stahuj.cz. Nutno dodat, že zcela zaslouženě, protože se jedná o výbornou aplikaci. V češtině a s příjemnou cenou „zdarma“ nabízí vše potřebné týkající se virtuální mechaniky.

A k čemu vlastně virtuální mechanika slouží? Tuto otázku může zodpovědět dříve vydaný článek, popisující tuto problematiku, nebo následující shrnutí. Virtuální mechanika je obdobou klasické cd nebo dvd mechaniky, kterou každý zná ze svého počítače. Ovšem s tím rozdílem, že není uvnitř počítače obsažena fyzicky, ale je pouze softwarově emulována. Když fyzicky neexistuje, nemůžeme do ní vložit ani žádný cd/dvd disk. Namísto disku se k této mechanice dá však připojit obraz disku (umístěný na hard-disku) a virtuální mechanika se tak jeví jako skutečná, navíc s diskem uvnitř.

Ptáte se, jaké využití a výhody má toto řešení? Tou nejjasnější výhodou je fakt, že již není třeba do počítače vkládat fyzické médium a poslouchat často hlasitý zvuk mechaniky. Tím, že jsou data umístěna na pevném disku, dosáhneme mnohem vyšších přenosových rychlostí (než při čtení mechanikou) a také rychlejšího přístupu k datům. K výhodám se jistě řadí i fakt, že lze jednoduše vytvořit a provozovat více virtuálních mechanik současně. Jedinou daní za tyto zřejmé výhody je prostor na pevném disku, který zabírají obrazy fyzických médií.

Využít lze toto řešení především v tom případě, kdy často vkládáte do mechaniky nějaké médium (například pro spuštění hry). S virtuální mechanikou tato starost rázem opadne. Za svou slávu vděčí virtuální mechaniky také „podsvětí internetu“ z důvodu, že jsou nelegální verze programů a her šířeny právě v podobě obrazů disků pro virtuální mechaniky.

Proč právě Daemon Tools

Aplikaci Daemon Tools jsem zvolil hned z několika důvodů. Její rozhraní je dostatečně jednoduché a přeloženo do češtiny. Aplikace je šířena jako freeware a tudíž za ni netřeba platit. Mezi uživateli je nejoblíbenějším programem v této kategorii a lze ji tedy s klidným svědomím doporučit. Podívejme se na funkce, kterými program disponuje, ale třeba i na zákeřnosti, které se skrývají hned při instalaci.

Instalace

Program lze stáhnout přímo tady nebo z odkazu, který je uveden pod článkem. Přesto, že by se mohla zdát instalace triviální záležitostí, musím upozornit na některé neduhy, kterými instalace Daemon Tools trpí. K uživateli není zrovna přívětivá a kdo rychle odkliká všechny kroky, bude se po instalaci divit. Chci upozornit hlavně na obrazovky s názvem Výběr součástí a Podpora vývojářů Daemon Tools. Defaultně jsou všechny možnosti označeny, a proto doporučuji změnit volby podle uvedených obrázků. Po dokončení instalace programu dojde k přesměrování na domovskou stránku Deamon Tools a také k vytvoření jedné virtuální mechaniky.

<p>Označte jen volby, které skutečně chcete</p>

Označte jen volby, které skutečně chcete

Označte jen volby, které skutečně chcete

Vytvoření virtuální mechaniky

Podstatou programu jsou virtuální mechaniky. Jak jsem již zmínil, vždy je po instalaci vytvořena jedna virtuální mechanika. Lze ji v systému najít tam, kde ostatní obyčejné mechaniky. Jak ovšem měnit tuto mechaniku a vůbec pracovat s aplikací Daemon Tools? Program není typickou aplikací v okně. Lze k němu přistupovat pomocí ikony blesku v hlavním panelu napravo, v oblasti u hodin. Pomocí kliknutí levého tlačítka myši na tuto ikonu lze získat přístup k jednotlivým mechanikám. Avšak důležitější je pravé tlačítko myši. Po kliknutí tímto tlačítkem na zmíněnou ikonu blesku získá uživatel přístup k funkcím programu. Nás momentálně zajímá volba Virtuální CD/DVD-ROM → Nastavit počet zařízení. Zde lze zvolit počet virtuálních mechanik, případně je úplně vypnout. Vytvoření nové virtuální mechaniky je tedy skutečně rychlým a jednoduchým úkonem.

<p>Změna počtu virtuálních mechanik je otázkou několika sekund</p>

Změna počtu virtuálních mechanik je otázkou několika sekund

Změna počtu virtuálních mechanik je otázkou několika sekund

Vytvoření obrazu disku

Tak, jako je klasická mechanika k ničemu bez cd/dvd médií, tak je i virtuální mechanika zbytečná bez obrazů disků, které bychom mohli k této mechanice připojit. Obraz disku je jeden soubor, který obsahuje všechna data z fyzického média. Obrazy disků lze buď stáhnout z internetu, nebo přímo vytvořit z fyzických médií, které leží jistě na každém stole s počítačem. Mnoho uživatelů si myslí, že Daemon Tools neumí vytvářet tyto obrazy disků. Ovšem pletou se, protože je tato volba jen dobře (možná i neúmyslně) skryta.

<p>Panel příliš nového neposkytuje</p>

Panel příliš nového neposkytuje

Panel příliš nového neposkytuje

Jak tedy postupovat za účelem vytvoření obrazu disku? Nejdříve vložte do fyzické mechaniky počítače libovolné médium. Poté klikněte pravým tlačítkem myši na zmiňovanou ikonu blesku v oblasti u hodin a vyberte možnost Panel Daemon Tools. Při spodním okraji obrazovky se objeví nový modrý panel nástrojů. Nabízí to samé, co právě použitá nabídka pravého tlačítka myši. Ovšem s podstatnou výjimkou. Uprostřed panelu lze najít ikonu s popisem Vytvořit obraz disku. Klikněte na ni a v nově vzniklém okně upravte všechny volby podle svého přání. Především zvolte zařízení, ze kterého budete data číst (mechaniku, do které jste vložili médium), přizpůsobte rychlost čtení a zvolte název a umístění cílového souboru obrazu. Poté už jen stačí kliknout na tlačítko Spustit a vyčkat, než se celý proces dokončí.

<p>Při vytváření obrazu lze snížit rychlost čtení a výrazně tak ulevit počítači</p>

Při vytváření obrazu lze snížit rychlost čtení a výrazně tak ulevit počítači

Při vytváření obrazu lze snížit rychlost čtení a výrazně tak ulevit počítači

Připojení disku k mechanice

Nyní již máme vytvořenou virtuální mechaniku i obraz disku. Zbývá tento obraz přiřadit k mechanice. Opět budeme postupovat přes ikonu programu v oblasti hodin. Klikněte na tuto ikonu pravým tlačítkem a postupujte nabídkou Virtuální CD/DVD-ROM → Zařízení … → Připojit obraz. Poté vyberte soubor v počítači. Souběžně s nabídkou připojit obraz lze využít i nabídku Katalog obrazů, ve které lze bez zdlouhavého hledání najít obraz, který byl pomocí Daemon Tools dříve vytvořen. Po úspěšném připojení obrazu k virtuální mechanice se tato mechanika jeví v systému jako skutečná s vloženým diskem. Lze s ní pracovat stejně, jako s každou jinou mechanikou.

<p>Virtuální mechanika automaticky získává následující písmeno abecedy</p>

Virtuální mechanika automaticky získává následující písmeno abecedy

Virtuální mechanika automaticky získává následující písmeno abecedy

Další drobnosti

Pro používání programu doporučuji projít také nastavení programu a prozkoumat všechny volby, které lze přizpůsobit. Specialitou právě aplikace Daemon Tools, kterou v nastavení nelze přehlédnout, je emulace některých ochran disků (SafeDisc, SecuROM, LaserLock a RMPS). Vyžaduje-li vaše oblíbená počítačová hra pro spuštění vložení cd do mechaniky, lze jej nahradit obrazem disku připojeným k virtuální mechanice a emulací té správné ochrany, jejíž přítomnost hra kontroluje.

<p>Daemon tools si hravě poradí s emulací některých ochran</p>

Daemon tools si hravě poradí s emulací některých ochran

Daemon tools si hravě poradí s emulací některých ochran

Každého, kdo má rád v počítači pořádek, jistě také zajímá, kde je možné změnit písmeno virtuální mechaniky. Tuto volbu překvapivě v nastavení nenalezneme. Je nutné postupovat opět přes nabídku pravého tlačítka myši a dále nabídkou Virtuální CD/DVD-ROM → Zařízení … → Nastavit parametry zařízení.

<p>V nastavení parametrů zařízení lze měnit písmeno jednotky</p>

V nastavení parametrů zařízení lze měnit písmeno jednotky

V nastavení parametrů zařízení lze měnit písmeno jednotky

<p>Nabídka závisí na již existujících mechanikách a discích</p>

Nabídka závisí na již existujících mechanikách a discích

Nabídka závisí na již existujících mechanikách a discích

Špičkový program

Aplikace Daemon Tools patří mezi naprostou špičku ve svém oboru. Zdarma nabídne nadstandardní služby a funkce, které jistě ocení mnoho uživatelů. Věřím, že je již stálou součástí softwarové výbavy většiny počítačů. Jeho přímými konkurenty jsou například aplikace Alcohol 120% nebo Virtual CloneDrive. Další programy podobné funkcionality lze nalézt v sekci Multimédia > Vypalování cd a dvd na serveru Stahuj.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty