Hlavní navigace

Jak na úklid ve videotéce?

Lukáš Voříšek

Vládne ve vaší videotéce chaos? Nevíte, které filmy máte a které ne? Není nic jednoduššího, než si udělat přehlednou databázi disků pomocí některého z následujících programů.

Sdílet

Problémy s haldami disků, které postupem času každý nashromáždí, nebývají zrovna příjemné. Je téměř nemožné si pamatovat, který jste komu půjčily a jaké všechny máte. Dělat komplikovaný seznam pomocí tabulkového procesoru je již hudba minulosti a tak není jediný důvod proč nesáhnout po některém z těchto řešení. Svou práci zvládají na výbornou! 

Seznam DVD 2008

Prvním z testovaných programů na snadnou katalogizaci filmů je Seznam DVD, který naleznete ke stažení na konci článku. Jedná se o velice kvalitní program, se kterým rychle dosáhnete svého cíle.

Instalace nevyžaduje žádné zvláštní znalosti a po pár kliknutí můžete začít pracovat.  Po zapnutí vás uvítá okno s možností otevření stávajícího, nebo vytvoření nového katalogu. Jelikož byl software vyvíjen FDb.cz (filmovou databází) je nejen česky, ale dokáže díky funkci "Přidej z FDb" stáhnout všechny důležité informace o titulu z databáze. Mnohem více bych uvítal CSFD, které je obsáhlejší a celkově populárnější. Ve výsledném seznamu je možno film třídit dle různých kritérií, tvořit přehledné statistiky a vyhledávat. Vše je dále možno doplňovat o další informace, obrázky a hodnocení. Výsledný seznam lze exportovat do několika formátů excelu, PDF a HTML. Příjemnou záležitostí je televizní program, prohlížení FDb webu přímo v programu, tzv. půjčovna a další.

Mezi další výhody patří jeho přenosná (portable) verze, díky které budete mít stálý přehled o stavu vaší videotéky. Cena programu je potom 400,- Kč.

Shrnutí:

Jedná se o software se spoustou funkcí, příjemným uživatelským rozhraním za rozumné peníze. Hlavní nevýhodou je pouze jedna online databáze, ze které můžete čerpat a omezení nezakoupené verze (100 titulů a slabých 10 filmů z FDb). Pokud vám nevadí investovat nějakou tu korunku, tak lze jen doporučit.

<p>&#160;</p>

Seznam DVD jako další v kategorii sází na přehledné a jednoduché ovládáníEvidence DVD

Další software z českých rukou nese název Evidence DVD. Jak již sám název napovídá, jedná se software velice podobný předchozímu. Z recenzovaných programů disponuje nejpřehlednějším uživatelským rozhraním, které je velice efektivní jak pro soukromého uživatele, tak pro využití v půjčovnách.

Instalace je rychlejší než u zbylých programů a zabere jen 3MB na vašem disku. Po zapnutí vás přivítá příjemné, jednoduše ovladatelné pracovní prostředí. Po přidání názvu filmu si program sám načte informace ze serveru CSFD a doplní je k titulu. Přímo v programu se  lze stejně jako v Seznamu DVD pohybovat po stránkách webové databáze, kde naleznete vše od TV programu po ukázky filmů. Samozřejmostí je export seznamu DVD do HTML či zaevidování půjčených DVD. Výsledný seznam můžete také tisknout pomocí několika předdefinovaných šablon, nebo si vytvořit vlastní.

Program je k dostání v několika verzích. Od verze s licencí shareware, která může obsahovat nejvýše 100 záznamů v databázi a obtěžuje uživatele vyskakujícím oknem při zapnutí, přes basic pro domácí nekomerční užití až po rental (určený především pro půjčovny rozšířený o další funkce). Cena za verzi pro domácí využití je velice příjemná a to 290,- Kč.

Shrnutí:

Nejjednodušší ze zmiňovaných a především český program se spoustou funkcí a dobrou cenou. Hlavní nevýhodou je absence výběru databáze pro import dat, ale jelikož se jedná o CSFD, není to zas tak velký problém.

 

<p>&#160;</p>

Evidence DVD vhodná pro každého od běžného uživatele po videopůjčovnu

Ant Movie Catalog

Freeware katalog nosičů všeho druhu Ant Movie Catalog nám zdarma nabízí téměř stejné funkce jako předchozí zmiňované, ale s funkcemi jako je TV program a prohlížení  webových stránek databáze přímo v programu se budete muset rozloučit. O další funkce jako export, import, statistiky, tisk seznamu, třídění a vyhledávání nebudete ochuzeni. Opět se jedná o  celkem jednoduchý program plně lokalizovaný do češtiny (na výběr je mnoho dalších jazyků). Práce s ním je o něco složitější než u předchozích, ale během pár chvil  po jednoduché instalaci můžete začít pracovat. Doplnění informací k filmu již neprobíhá automaticky. Je nutné vybrat server, ze kterého bude program čerpat což je otázka několika kliknutí.

Hlavní výhodou Ant Movie Catalogu je počet serverů pro import dat. Jen českých zde nalezneme přes 10 a to už je příjemná změna. Nechybí mezi nimi nejobsáhlejší československý projekt CSFD.cz a již zmiňované FDb.cz. Příjemnou záležitostí je aktualizace skriptů, díky které se vám nestane, že by import dat z online databáze neproběhl v pořádku (nepříliš zběhlým uživatelům může dělat potíže).

Shrnutí:

Zdarma, česky a jednoduše dělá to k čemu je určen. Vyčnívá hlavně počtem databází  a jednoduchostí. Pokud se vám nechce investovat další finance je Ant Movie Catalog tím pravým.

<p>&#160;</p>

Ant Movie Catalog nabízí výběr z nejvíce online databází a možností nastavení

Závěr

Každý ze zmiňovaných programů má své pro a proti, všechny však plně dostačují pro daný účel. Seznam DVD disponuje z testovaných programů nejrozsáhlejším nastavením a funkcemi. Katalog DVD se může pochlubit nejvlídnějším uživatelským rozhraním a pracuje s obllíbenou CSFD. Ant Movie Catalog je zase zdarma a jako jediný nabízí více jazykových mutací a čerpání ze spousty  světových filmových databází. Seznam DVD lze stejně jako Katalog DVD doporučit jak pro běžné uživatele, tak pro správu videopůjčoven s tím, že to bude stát nějakou tu korunku. Ant Movie Katalog je vhodný pro všechny druhy využití a to zcela zdarma.

Další programy, které nedostaly v tomto článku prostor, ale slouží ke stejnému účelu , naleznete zde. Výběr konkrétního programu záleží už jen a jen na vás.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty