Hlavní navigace

Jak na převod PDF do editovatelné podoby?

Máte dokument v PDF a potřebujete ho převést do podoby, kdy ho bude možné editovat např. ve Wordu? Dnes si ukážeme jak za pomocí několika jednoduchých programů, dosáhnout požadovaných výsledků.

Sdílet

Soubory ve formátu PDF jsou již delší dobou standardem pro ukládání dokumentů. PDF může samozřejmě obsahovat nejen text, ale i obrázky a díky tomuto formátu se také uživatel nemusí  bát, že by se na jiném počítači dokument zobrazil jinak než má. To velmi vyhovuje firmám a úřadům, kde je práce s dokumenty a jejich následné šíření na každodenním pořádku.

Mnoho uživatelů PC se setkalo s potřebou, kdy chtěli dokument upravit, nebo převést do  souboru se kterým umí pracovat např. Word, poznámkový blok, či webový prohlížeč. Dnes si ukážeme jak PDF zdarma převést do podoby, kdy ho bude možné jednoduše editovat. Pomocníky nám budou nejen desktopová aplikace, ale také povedené online služby.

Mnozí namítnou, že PDF lze editovat i přímo, ale na takové programy se zaměříme někdy jindy. To samé platí o OCR aplikacích, o kterých jsme nedávno psali v tomto článku: Jak získat text z obrázků online? a v nejbližší době se můžete těšit na jejich desktopové konkurenty.

Convert PDF to Word

Povedenou online službu Convert PDF to Word naleznete na adrese www.convertpdftoword.net. Stránka aplikace je velmi jednoduše a přehledně vyřešena a i bez znalosti angličtiny by neměl nastat žádný problém. Současně potěší fakt, že se není nutné registrovat a převod dokumentů není nijak omezen. V horní části stránky naleznete možnosti pro převod PDF do formátů: Word (doc), text (txt), image (jpg) a html. Většina dá pravděpodobně přednost výstupu do formátu doc, patřící mezi nejvyužívanější.

 Převod dokumentu je otázkou několika kliknutí.

Pro úspěšné převedení dokumentu stačí jen provést několik jednoduchých kroků. Především, vybrat formát z horní nabídky, v jakém chcete výsledek mít.  Poté už jen zvolit PDF dokument pro převod a kliknout na "Convert and Download". Po několika vteřinách vám bude nabídnut již převedený soubor ke stažení.

 Vše trvá jen několik vteřin a výsledky stojí za to.

Výsledek bývá velmi dobrý, ale záleží na nahraném dokumentu. Při převodu do Wordu a html je výsledek až na pár chybiček bez problému. Překvapivě pokud budete chtít výstup do txt nečekejte žádné zázraky. I přes malé chybičky je však služba užitečným pomocníkem při převodu PDF dokumentů.

PDF to Word Converter

Další z povedených online aplikací naleznete na adrese: www.pdftoword.com. Prostředí PDF to Word Converteru se mi okamžitě zalíbilo a to nejen díky jednoduchému designu, ale  hlavně pro přehlednost a funkčnost stránky.  Služba je samozřejmě zdarma a stejně jako u té předchozí můžeme absenci češtiny odpustit.

Samotný převod dokumentu je otázkou tří kroků: Vyberete dokument, který potřebujete převést, požadovaný výstupní formát (doc, nebo rtf) a zvolíte mail, kam bude zaslán převedený soubor. Poté už stačí kliknout na "Convert" a soubor bude uploadován a po převodu zaslán na váš mail. Vše je otázkou vteřin, maximálně minut podle velikosti souboru.

 Aplikace PDF to Word byla milým překvapením, především díky skvělým výsledkům.

A jaké jsou výsledky? Výborné! byl jsem opravdu mile překvapen, jak si PDF to Word s dokumenty bez chyb poradil. Vyzkoušel jsem i náročný převod v podobě jízdního řádu autobusu pražské MHD a výsledek byl opět výborný, až na pár drobných chyb zaviněných opravdu miniaturním písmem.

Some PDF to Word

Další z aplikací je tentokrát desktopový Some PDF to Word. Tento freeware  program naleznete ke stažení na konci článku. Instalace programu je opravdu rychlá a velikost je necelé 3MB.

 

Prostředí programu je velmi jednoduché.

Po úspěšné instalaci vás přivítá přehledné rozhraní, opět však bez české lokalizace. V menu "File" > "Open file" vyberte dokument, který chcete převést. V pravém sloupci "Output General Options" je možnost pokročilého nastavení jako je počáteční a konečná stránka převodu, vynechání obrázků, mazání konců řádek atd.. Pro začátek můžete vše nechat v  základním nastavení a přejít k samotnému převodu. Ten spustíte kliknutím na tlačítko s šipkou v levém dolním rohu, nebo klávesou "F5".

Kdo by čekal, že na tom bude desktopový Some PDF to Word lépe než předchozí online aplikace je na velikém omylu. Výsledky jsou ucházející, ale s českým textem má program veliké problémy. S anglickým je už ve většině případů výsledek slušný.

Závěr

Kvalitních programů na převod PDF do jiných formátů není na poli freeware aplikací mnoho, ale i přesto lze především díky povedeným online službám dosáhnout velmi dobrých výsledků. V případě PDF to Word byly výsledky opravdu výborné a tak doporučuji vyzkoušet především tohoto povedeného online  pomocníka.

Desktopové aplikace mě v tomto ohledu naopak zklamali a nalézt  freewarový program, který by alespoň zdaleka dosáhl tak dobrých výsledků jako PDF to Word se mi nepovedlo.  Z těch placených pak stojí za zmínku především ABBYY PDF Transformer. Pokud má někdo s  dalšími freeware aplikacemi pro převod PDF zkušenosti může se o ně podělit v diskuzi.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty