Hlavní navigace

Jak na převod formátů online

Asi každý zažil někdy problém s otevřením nějakého souboru. Soubor byl ve formátu, který váš přehrávač, editor, prohlížeč, či jakýkoliv jiný program nepodporoval. V některých chvílích přijde vhod převod online.
Josef Vavřina

Sdílet

Ne každý má k dispozici na svém počítači programy na převod formátu souborů. Může se jednat o nezkušeného uživatele, který jednoduše neví o této možnosti, nebo uživatel potřebuje převést video, text, či obrázek na pracovní stanici, kde nemá dostatečná oprávnění k instalaci softwaru. Nebo se vám může jen zalíbit jednoduchost takového řešení. Pro takové je k dispozici řešení online. Webové aplikace, představené v tomto článku jsou zaměřené především na převod videa, ale některé z nich umí i převod textových dokumentů nebo obrázků.

Media-Convert

První z testovaných online aplikací na převod souborů je Media-Convert, který naleznete na adrese media-convert.com. Media-Convert nabízí nepřeberné množství podporovaných formátů i umístění, odkud formáty dokáže převést. Výčet všech podporovaných formátů by vydal na půl stránky A4, podporovány jsou všechny obvyklé i méně používané formáty videa, zvuku, textových formátů i obrázků. Ve zkratce se dá říci, že převedete cokoliv, co je možné převést. A všechno na jednom místě. Skvělé.

<p>Podporované formáty aplikace Media-Convert</p>

Podporované formáty aplikace Media-Convert

Media-Convert – jen málo z jeho podporovaných formátů

První možností, kterou nabízí je Local File Conversion, tedy převod souboru z lokálního disku. Jednoduše najdete na disku soubor, který chcete převést, určíte výstupní formát, případně nastavíte nějaké vlastnosti výstupu, jako je počet snímků za vteřinu, hlasitost zvuku, rozměry videa a další. Nezapomeňte uvést svou e-mail adresu, na kterou bude zasláno upozornění o provedení konverze a odkaz ke stažení. Až jste plně spokojeni s požadovaným výstupem, jednoduše kliknete na OK a sledujete postup uploadování.

Další nabídkou je Conversion from URL, tedy převod souboru z URL, kde zadáte adresu v internetu. Nabízí podobné možnosti jako předchozí metoda konverze. Převod opět neprobíhá ihned, je tedy nutné uvést e-mail kvůli upozornění na ukončení konverze souboru. Toto je velký zápor tohoto konverteru. Dalším mínusem je to, že Media-Convert nedokáže stáhnout flv soubor z youtube.com, tedy ani ho převést. Místo toho se vám dostane jen hlášení o nemožnosti stahování z youtube.com, které ale konkurenci nečiní potíže. Pokud ale chcete jen stahovat flv videa, vyberete si nejspíš jinou, cíleně zaměřenou aplikaci, Media-Convert je mnohem obsáhlejší a dá se mu odpustit, že nedokáže úplně vše.

<p>Media-Convert: Průběh uploadování souboru na server. Po jeho skončení ale neprobíhá ihned konverze. Je nutné uvést e-mail a čekat na zprávu o provedení konverze</p>

Media-Convert: Průběh uploadování souboru na server. Po jeho skončení ale neprobíhá ihned konverze. Je nutné uvést e-mail a čekat na zprávu o provedení konverze

Průběh uploadování souboru k převodu v Media-Convert

Media-Convert můžete použít i jako jednoduchý file hosting s limitem 200MB na soubor. Nepříliš využívanou službou je Website Screenshot, který, jak název napovídá, vytvoří screenshot z webové stránky a opět vám pošle na mail. Poslední funkcí je poslání souboru na mobilní telefon. Vybere soubor, který chcete přenést do svého telefonu a Media-Convert vytvoří stránku, na kterou přistoupíte z mobilního telefonu a stáhnete soubor.

Zamzar.com

Na adrese zamzar.com naleznete jednoduše vypadající, avšak mnoho funkcí nabízející, konvertor videa, zvuku, dokumentů, obrázků a jiných formátů, jako jsou rar, tar, zip, 7z a další. Soubory, které chcete převést, jednoduše seřadíte do fronty, určíte výstupní formát, vyplníte e-mail a můžete směle kliknout na tlačítko convert. Výpis podporovaných formátů by byl, stejně jako v případě Media-Convert velice dlouhý. Bude muset stačit ujištění, že s běžně používanými soubory nemá žádný problém.

<p>Upload souboru na zamzar.com. Po jeho skončení probíhá konverze, vygeneruje se odkaz, který je zaslán na e-mail.</p>

Upload souboru na zamzar.com. Po jeho skončení probíhá konverze, vygeneruje se odkaz, který je zaslán na e-mail.

Zamzar.com – právě probíhá souboru na server

Po začátku procesu konverze můžete sledovat průběh uploadování. Na e-mail vám bude později zaslán odkaz na stažení výstupního souboru. Stejně jako v případě Media-Convert bude váš soubor přechován na serveru 24 hodin. Další funkcí Zamzar converteru je stahování videa z youtube.com. Opět jednoduše zadáte adresu požadovaného videa, výstupní formát, e-mail adresu a vesele konvertujete. Záporem Zamzaru může pro někoho být nemožnost nějak poupravit požadovaný výstupní soubor, velkým plusem je naopak jeho jednoduchost a funkčnost.

Vixy.net

Na stránce vixy.net naleznete jednoduchý Online FLV Converter. FLV je zkratka pro Flash Video, které je v současné době velice populární. Používá se jako formát videa na youtube.com a dalších video serverech. Jeho výhodou je většinou malá velikost a jednoduché přehrávání v prohlížeči (pokud máte nainstalovaný správný plugin).

<p>Formáty, do kterých je aplikace schopna *.flv video převést</p>

Formáty, do kterých je aplikace schopna *.flv video převést

Přehled formátů výstupu

Převod je jednoduchý, zadáte URL videa, vyberete formát, do kterého chcete konvertovat a stisknete tlačítko pro spuštění. Vixy.net umí převést do AVI, MOV, MP4, 3GP nebo pouze zvukový záznam MP3. V průběhu konverze se zobrazuje přehledně postup v procentech i v již převedené velikosti. Po dokončení převodu je ihned vytvořen odkaz ke stažení. Pokud se vám aplikace zalíbila, nabízejí její autoři možnost pořídit si jeho desktopovou verzi, zatím pouze v BETA verzi.

Movavi.com

Dalším z převaděčů videa je konvertor na adrese online.movavi.com. Ten nabízí mnohem více možností než Vixy.net. Nemusíte videa stahovat a konvertovat po jednom, ale je možné seřadit si je do fronty a výsledek spojit do jednoho celku. Movavi navíc nabízí i možnost převodu souboru z lokálního umístění.

<p>Přehled formátů, které podporuje aplikace movavi</p>

Přehled formátů, které podporuje aplikace movavi

Aplikace movavi a její výstupní formáty

Movavi.com Converter nabízí převod do všech obvyklých formátů, jako AVI, MOV, MP4, 3GP, ale i mpeg v kódování PAL i NTSC. U formátu MP4 si navíc můžete vybrat, zda je video určené pro přehrávání v iPodu, iPhonu nebo PSP. Příjemná drobnost, která upraví video na míru displeji vašeho přehrávače. Pokud požadujete jen zvukovou část, je k dispozici formát MP3, AAC, OGG, WAV nebo FLAC. U všech formátů je možnost přesnějšího nastavení pro vaše požadavky, u videa si tak můžete poupravit rozměry nebo počet snímků, u zvuku vzorkovací frekvenci. Převod samotný je opět jednoduchý úkon, stačí zadat URL adresu videa, zvolit požadovaný výstupní formát a kliknout na tlačítko start.

Proč převádět online

V tomto článku bylo nejvíce prostoru věnováno Media-Convertu proto, že nejen nabízí největší množství funkcí z testovaných aplikací, ale nabízí i stejné množství možností a nastavení jako desktopové aplikace. Pokud ale nepotřebujete možnostmi přetékající konverzi, ale vystačíte si s prostou změnou formátu nebo jednodušší aplikací, můžete použít jakoukoliv z nabízených. Všechny funkce popisovaných aplikací jsou nabízeny zdarma, bez registace. Konverze nijak nezatěžuje váš počítač, je nutné jen upload a následné stažení výsledku, což ale v dnešní době rychlého internetu není až takový problém. Všechny aplikace mají omezenou velikost uploadovaných souborů na 100MB, což je naprosto dostačující, nikdo nepředpokládá, že si budete chtít převést 700MB velký film do jiného formátu s pomocí webové aplikace.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty