Hlavní navigace

Jak na odstranění duplicitních souborů v počítači?

<p>&#160;</p>
Nepořádek na disku a povalující se zbytečné soubory výrazně snižují volný prostor na pevném disku. Zamezte nepořádku a naučte se najít duplicitní soubory ve vašem počítači, které jen zbytečně zabírají místo.
Roman Polášek 5. 10. 2009

Sdílet

I když se snažíte na svém disku udržovat přehledný systém nebo jen necháváte vše v chaosu, vždy může docházet k tomu, že se na pevném disku vytvoří kopie již existujících souborů. Pracujete-li s daty často, je velmi těžké udržet v nich pořádek a může se občas stát, že budete mít v počítači duplicitní soubory, které jen zbytečně zabírají místo a jsou nepotřebné. K vytváření těchto duplicit může docházet při kopírování, zálohování nebo jen prostém omylu, kdy nemůžete soubor v počítači nalézt nebo si myslíte, že jej tam vůbec nemáte. Na pevném disku se poté hromadí spousta nepotřebných souborů a složek, které už jsou dávno umístěny jinde a jen vytvářejí prostředí, ve kterém je pak velmi těžké se vyznat. Ne všechny duplicitní soubory jsou však nežádoucí. Výjimku tvoří samozřejmě zálohované soubory, kde je vytváření duplicit účelem. Odhalit duplicitní soubory není zrovna lehké, vzhledem k tomu, že jsou často umístěny na různých místech. Naštěstí existují aplikace, které vám s nalezením a také případným odstraněním duplicit pomohou.

Anti-Twin

Velmi jednoduchou a kvalitní aplikací pro hledání duplicit je program Anti-Twin. Díky integrované češtině a také faktu, že je zdarma, je ideálním pomocníkem každého uživatele, který chce najít na disku zbytečné soubory.

Práce s aplikací probíhá ve dvou záložkách. V první je třeba definovat kritéria, podle kterých se budou soubory hledat, v druhé pak probíhá hledání samotných souborů. Možnosti vyhledávání jsou poměrně podrobné a dávají uživateli hodně prostoru k přizpůsobení. Prvním krokem k úspěšnému vyhledávání je určení složky, kterou chcete prověřit. Poté můžete upravit mnoho voleb. Lze určit minimální či maximální velikost souborů, nastavit typy souborů, které mají být hledány nebo naopak ignorovány, a také zvolit způsob porovnávání souborů (jen podle názvu nebo i podle obsahu). Zvlášť se tak můžete soustředit na obrázky, hudbu či videa. V případě, že by bylo výsledků příliš mnoho, je možné omezit výpis počtem položek. Pak už stačí jen kliknout na tlačítko Vyhledat duplicitní soubory. Dojde k přepnutí do druhé záložky. Po ukončení hledání už lze vidět, které soubory se na disku válejí ve více kopiích. Odtud můžete soubory prohlížet a označovat nepotřebné ke smazání. Význam značení ukazuje legenda, která se automaticky zobrazí. Pak už stačí jen vybrané soubory smazat.

<p>Anti-Twin - díky legendě jsou použité symboly ihned jasné</p>

Anti-Twin – díky legendě jsou použité symboly ihned jasné

Anti-Twin – díky legendě jsou použité symboly ihned jasné

Duplicate Cleaner

Ještě o málo jednodušší aplikací než Anti-Twin je Duplicate Cleaner. Je ještě více přizpůsobena obyčejným uživatelům a přitom její funkční výbava je téměř totožná. Práce s aplikací probíhá v jediném okně. V jeho horní části je nutné nejdříve nastavit prohledávanou složku a začátečníkům pomůže také jednoduchý filtr pro různé typy souborů. Napravo od této nabídky můžete definovat, jaké vlastnosti mají duplicitní soubory mít. Po tomto krátkém nastavení už je možné spustit samotné vyhledávání. To je poměrně rychlé a během pár chvil poskytne výsledky. Pomocí funkce s názvem Selection Assistant můžete hromadně označit soubory, které mají být smazány. Ty je pak možné jediným kliknutím smazat. Aplikace myslí na chyby uživatele a tak smazané soubory umísťuje do koše. Pokud se vám toto chování nelíbí, můžete jej v nastavení změnit. Aplikace je šířena jako freeware. Bohužel není vybavena češtinou. I se základní znalostí angličtiny však budete aplikaci rozumět.

<p>Duplicate Cleaner - u mp3 souborů může porovnávat podle tagů</p>

Duplicate Cleaner – u mp3 souborů může porovnávat podle tagů

Duplicate Cleaner – u mp3 souborů může porovnávat podle tagů

jwDuplFiles

Velmi dobře při vyhledávání duplicit poslouží i program jwDuplFiles. Jeho hlavní předností je kromě češtiny opravdu přehledné rozhraní. Vyhledávání duplicit je s aplikací velmi snadné. Stačí určit složku, chtěné a nechtěné typy souborů a pak už spustit hledání. Nalezené soubory je možné označovat po jednom či hromadně podle zvoleného kritéria. Pak už stačí jen označené soubory smazat a rozloučit se s nepotřebnými duplikáty. Aplikace je stejně jako ostatní úplně zdarma.

<p>jwDuplFiles - v tak jednoduchém rozhraní se vyzná každý</p>

jwDuplFiles – v tak jednoduchém rozhraní se vyzná každý

jwDuplFiles – v tak jednoduchém rozhraní se vyzná každý

Jak duplicitám předcházet?

Nejlepší obranou proti vzniku duplicitních souborů je pochopitelně striktní pořádek na pevném disku, kde má každý soubor své vyhrazené místo a v souborech je systém. Není přece těžké mít všechny fotografie v jedné složce, rozdělené podle let a pak událostí, při které byly fotky pořízeny. Podobný systém lze zavést také pro dokumenty či hudební soubory. Budete-li udržovat vytvořený systém v souborech a složkách, jistě se vyhnete vytváření duplicitních souborů a rovněž ihned v počítači naleznete přesně to, co hledáte.

Představené aplikace si můžete stáhnout z odkazů, které jsou uvedeny pod článkem. Další podobné aplikace naleznete v sekci programů pro práci se soubory s názvem Porovnávání na serveru Stahuj.cz.

Autor článku