Hlavní navigace

Jak na muziku online

Posloucháte rádi hudbu a přísně omezená nabídka českých rádií, ať už klasických či internetových, vás už neuspokojuje? Pak není jednodušší řešení, než zvolit některý z prográmků, který vám představi tisíce stanic z celého světa.
David Sillmen

Sdílet

Internet zažívá v poslední době enormně rychlý rozvoj, a co se ještě před několika lety zdálo nemožné či aspoň nepravděpodobné, je dnes naprostým standardem a pro mnohé každodenností. Jde jen o to, si na ni zvyknout nebo o ni vědět. Velké hudební koncerny se sice snaží vzbudit dojem, že za poslech hudby se musí platit, ale tak tomu není. A nemusíte se přitom ani pohybovat na šikmé ploše zákona. Jistě, za stažené MP3 skladby se platí. Ale co třeba tisíce rádií, která na internetu vysílají? Už dávno neplatí, že mají pochybnou kvalitu a pouští jen songy undergroundových skupin. Naopak, jedná se pravděpodobně o mnohem lepší řešení, než spustit rádio klasické a poslouchat reklamy občas proložené nějakou tou písničkou. Ne, že by na internetu nebyly. Tato rádia také musí z něčeho žít, ovšem přepnout na jinou stanici nevyžaduje ani ladění.

Jistě, za normálních okolností byste museli znát webovou adresu, na ní se napojit a teprve tehdy poslouchat. Proč ale tak složitě, když to jde o poznání snáz? Stačí si stáhnout nějaký ten freeware prográmek, shromažďující stanice z celého světa. Hudba má tu výhodu, že je naprosto univerzální, a byť nerozumíte ani slovu, stále vás může inspirovat. Možná víc než ta tuzemská, anglická či francouzská. Takové brazilské rytmy mají něco do sebe. Přitom stačí spustit program, párkrát kliknout a přinejmenším v otázce rádia jste najednou všude na světě naráz.

Nexus Radio

Freewarový prográmek Nexus Radio patří k nejlepším svého druhu, a pokud u některého software skutečně platí, že naprosto zadarmo dostanete opravdu hodně, je to právě tenhle případ. Stačí si ho stáhnout ze serveru Stahuj (9.3 MB), spustit, rychle se zaregistrovat (není třeba nic potvrzovat mailem) a už před sebou máte v podstatě nekonečný hudební svět. Nexus Radio je zkrátka univerzálním a nesmírně obšírným All-in-One prográmek jak na poslech internetových rádií, tak, a to je pro mnohé možná ještě důležitější, nahrávání songů pro pozdější využití. Zjednodušeně řečeno to znamená, že si jednou skladbu nahrajete a už ji nepotřebujete slýchat z rádia. Po mnohahodinovém poslechu můžete mít vyříznuto mnoho zajímavých songů, z nichž si následně lze vytvořit vlastní vysílání.

Nexus rádi po spuštění

Ale vezměme to postupně. Nexus Radio v sobě schraňuje téměř deset tisíc nejrůznějších internetových stanic, takže výběr je vskutku nepřeberný. Naštěstí se ale dá přebírat a filtrovat poměrně jednoduše, takže se nebojte, že budete klikat na pro vás naprosto nezajímavá rádia, než se po dlouhém čase dostanete k tomu svému žánru. Tady jen kliknete na liště na tlačítko Stations a záhy se objeví kompletní seznam. Na levé straně přehledného okna si můžete vybrat žánr. A že je třídění vážně zevrubné! Je tu téměř na čtyřicet různých hudebních směrů, takže je to věc i pro fajnšmekry.

Kromě popu, devadesátek, sedmdesátek tu najdete tak alternativní žánry jako Urban, Industrial, Gospel, Eclectic atd. Přitom stačí pouze kliknout na žánru a v pravé části okna už máte seznam toho, oč jste si řekli. A stačí poklepání a hudba se prakticky okamžitě line z reproduktorů. Jak směšně jednoduché a účinné! Přes vyhledávání (Search) můžete zkusit jít na jistotu.

Přehled dostupných stanic

Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že používání Nexus Radia je velmi návykovou záležitostí, a jakmile se pohroužíte do jeho hlubin, budete je opouštět jen obtížně. Ovládání je tak jednoduché, že ho zvládne i začátečník schopný zapnout počítač. Je vidět, že Nexus Radio už je na trhu nějakou dobu a v současné verzi má velmi vypilovaný interface. Možná to není žádný krasavec, ale co na tom ? stejně vám poběží v pozadí.

Plánování nahrávání

Pokud využijete nahrávací funkce, pak vězte, že v případě poslechu stačí klepnout na Quick Record a hudba už se vám nahrává přímo na harddisk. Na liště ale najdete i tlačítko Record, přes které se lze dostat do menu, v němž si nahrávání hudby můžete nastavit dopředu. Určíte jen čas začátku a konce ? to se hodí, znáte-li vysílací program rádia či toužíte po mluveném pořadu, nebo si prostě jen chcete archivovat kompletní vysílání rádia. Vedle opravdu velké škály radiových stanic je jednou z nejvyužívanějších funkcí seznam takzvaných Favorites, tedy stanic, které vám přirostly k srdci a neradi byste o ně přišli. Zkrátka si na ně děláte zálusk i do budoucna. Tak si je prostě uložíte a příště jen zajdete do příslušné záložky a odsud si je spustíte.

Ekvalizér

V záložce History potom najdete všechny dosud uložené záznamy. Můžete si je odsud také libovolně přehrávat. Aby toho nebylo málo, funguje Nexus Radio v podstatě i jako Mediaplayer. Do Playlistu si můžete stejně jako třeba ve Winampu nahodit jednotlivá audio data či celé adresáře a potom si je přehrávat. Praktický je rovněž zabudovaný ID3 Tag Editor, díky kterému můžete skladby dodělat k opravdové dokonalosti a vybavit je všemi příslušnými poznámkami. Hodí se i ekvalizér, jehož prostřednictvím upravíte zvukové efekty podle svých představ. Pakliže se nechcete dívat na základní obrazovku Nexus Radia, co si takhle zapnout grafické efekty v záložce Visuals?

Audio efekty

Screamer Radio

Na první pohled vypadá Screamer Radio jako chudý příbuzný Nexus Radia. Avšak zdání v tomto případě klame více než jindy. Je sice pravdou, že oproti téměř deseti megabajtům, které zabírá instalace Nexus Radia, je oproti necelému jednomu megabajtu Screamer Radia hotový kolos, nicméně autorům tohoto prográmku se na minimální prostor podařilo naložit obrovskou sumu možností. Interface sice vypadá ještě více spartánsky než u Nexus Radia a můžete tu zapomenout na nějaké efekty či tak něco, ale kdo to ve skutečnosti potřebuje?

Nastavení zvuku

Screamer Radio je opravdu jednoduchá a naprosto průhledná aplikace. Ovládat se jí naučíte prakticky okamžitě. Při prvním spuštění je třeba se orientovat na horní liště na nabídku Presets. Po jejím rozkřiknutí se před vámi objeví majestátní svět hudby a možná ještě lepší filtry než u Nexus Radia. Žánrů sice není na výběr tolik, takže je třeba trochu více vybírat, a ani stanic není ve výsledku takové množství, na druhou stranu, tisíc sem, tisíc tam, to nás zase tolik netrápí. Rádií je pořád značné množství a navíc je není nutné vybírat podle žánrů, ale můžete zvolit také výběr podle regionů a dostat se třeba až do České republiky (hodně široká nabídka) nebo na jediné rádio afrického státu Burundi. Dá se ale vybírat také podle sítě či jednoho z rozšířenějších jazyků.

Volba stanice

To však nejsou všechny funkce Screamer Radia. Jeho velkou výhodou je rovněž schopnost nahrávat libovolné songy, byť jenom ty, co zrovna posloucháte. ID3 tagy či podrobnější úpravy efektů tu chybí, ale to většinu lidí zase tolik trápit nebude. Celkově nás tento prográmek vzhledem ke své miniaturnosti a nevábnému vzhledu překvapil.

Přehrávání

Závěr

Je opravdu těžké soudit, zda je lepší Nexus Radio či Screamer Radio (nebo nějaký další podobný program). Obě dvě aplikace se ve většině funkcí překrývají a i náročnějším posluchačům nabízejí dostatek vyžití. Nexus Radio je robustnějším programem, který má i více přídavných funkcí. Na druhou stranu, někdo může dát přednost přehlednějšímu a svižnějšímu Screamer Radio, které základní funkce, které se po něm chtějí, zvládá s bravurou rovněž. Jako obvykle je tu pro vás připravena diskuze, ve které můžete vyjádřit vlastní názor či přidat tip na program podobného kalibru.
 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty