Hlavní navigace

Jak na instalaci Windows 7 bez DVD mechaniky

Aby Microsoft co nejvíce zjednodušil instalaci Windows 7 na všech možných přístrojích, rozhodl se uvolnit i malý prográmek, díky němuž jednoduše nainstalujete operační systém i bez DVD mechaniky.
David Sillmen 26. 10. 2009

Sdílet

Microsoft se rozhodl nabídnout k volnému stažení prográmek zvaný Windows 7 USB/DVD Download tool. Jeho úkolem není nic jiného než pomoct s instalací nového operačního systému také na počítače, které nedisponují optickými mechanikami. Není těžké rozpoznat, že tak cílí především na segment majitelů netbooků, kteří by s instalací mohli mít určitý problém. Většina netbooků totiž mechaniku nemá. Program ovšem dokáže vytvořit také instalační DVD.

Bezplatný prográmek dokáže naformátovat USB flashku (musí mít aspoň 4 GB místa) tak, aby se z ní dalo bootovat. Mimo to na flashku automaticky nakopíruje ISO obraz Windows 7.

ISO obraz Windows 7 získáte tehdy, pokud se tento operační systém rozhodnete nepořizovat ve fyzické kopii, ale zakoupíte si ho například na Microsoft Store. Tehdy dostanete přístup ke stažení Windows 7 ISO. Pakliže si myslíte, že ho stačí jen stáhnout, poklepat na něj myší a on už se nainstaluje, jste na omylu. Celá procedura je trochu složitější (ale ne o moc) a potřebujete k ní právě Windows 7 USB/DVD tool.

Postup při tvorbě instalačního DVD či flash disku

1. Ujistěte se, že máte na disku stažen ISO obraz Windows 7. Je třeba mít také nainstalovaný program Windows 7 USB/DVD Download tool.

2. Klikněte na tlačítko „Start“ ve Windows a spusťe Windows 7 USB/DVD Download tool.

3. Do navigační lišty vepiště cestu k Windows 7 ISO souboru. Případně dejte prohlížet a k souboru se proklikejte.

4. Zvolte USB položku pro vytvoření instalační kopie na flash disk (musí být zasunut v USB portu), nebo zvolte DVD pro vytvoření kopie na DVD disk (v mechanice musí být zapisovatelný disk).

5. Pokud vytváříte USB kopii, vyberte ze seznamu příslušný flash disk a stiskněte „Begin copying“. Kopírujete-li na DVD, klikněte na „Begin burning“.

Instalace Windows 7

Instalační disk se následně vytvoří zcela automaticky. Windows 7 pak můžete (za předpokladu, že na počítači už máte nainstalován nějaký operační systém) nainstalovat velmi jednoduše. A to tak, že otevřete DVD či USB disk s kopií Windows 7 a kliknete na „Setup.exe“.

Výše zmíněným způsobem vytvoření instalační disky jsou ale také bootovací. To znamená, že operační systém můžete nainstalovat i na počítat, kde ještě žádný není. Stačí jen v BIOSu přehodit bootovací pořadí tak, aby jako první došlo k bootování z USB či DVD disku. Následně už se dá spustit klasická instalace.

Upozornění

Pokud jste si pořídili Windows 7 digitálně a stáhli jste si ISO soubor, máte možnost z něj vytvořit instalaci pouze na jednom médiu. Jakmile provedete instalaci na vybraný počítač, máte právo mít v držení jednu záložní kopii. V případě, že jste z vytvořeného disku instalaci nesmazali, stává se tento vaší záložní kopií.

HW nároky

Pro spuštění Windows 7 USB/DVD Download tool a vytvoření instalace z ISO souboru, potřebujete aspoň takovýto počítač:

  • Windows XP SP2, Windows Vista, nebo Windows 7 (32-bit nebo 64-bit)
  • Pentium 233 MHz procesornebo rychlejší (300 MHz doporučeno)
  • 50MB volného místa na disku
  • DVD-R mechaniku nebo 4GB USB flashku

Zapotřebí je také Microsoft .NET Framework 2.0 nebo vyšší. Na počítači, na který instalujete Windows 7, musíte mít administrátorská práva.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty