Hlavní navigace

Jak na ID3 tagy - přehrávejte písničky pohodlně

Objevuje se vám v MP3 přehrávači slovíčko "unknown" místo názvů písniček a interpretů a nevíte proč? Pokud s tím něco chcete dělat nebo se něco dozvědět o ID3 tazích, pak si přečtěte následující článek.
Martin Zachar

Sdílet

ID3 tagy dělají lidem problémy už od té doby, kdy se dostaly na světlo světa. Všechno začalo tím, že mp3 přehrávače netřídily soubory podle názvů a složek, ale právě podle ID3 tagů. Člověk, který si nahrál svou hudbu do přístroje a čekal, že si pustí vše podle toho, jak to má pojmenováno, se nestačil divit, když se mu u většiny písniček objevilo "unknown" (neznámý). Někdo zkoušel znova a znova přejmenovávat soubory anebo je popisovat nejrůznějšími popisky a někdo to jednoduše vzdal. Přitom stačilo tak jednoduché řešení, jako přidat u jednotlivých souborů ID3 tagy.

 

 

 

ID3 tagy jsou informace uvnitř MP3 souboru, které přehrávači řeknou veškeré údaje o daném souboru. Informace mohou zahrnovat umělce, album a mnohem víc. Do ID3 tagu můžete přidat klidně i obrázky reprezentující obaly alba. Většinou se jedná o jeden jediný, ale tagy jich podporují mnohem víc, takže můžete mít třeba deset obrázků ve vysokém rozlišení uložených v jednom jediném MP3 souboru.


Verze ID3

Postupem času se vše vyvíjí. Microsoft vydávají nové verze operačního systému Windows, Škodovka vyrábí pořád nové verze Octavií, tak proč nemít i pokročilejší ID3 tagy. A jakého že pokroku jsme se dočkali při přechodu z ID3v1 na ID3v2?

Tyto zkratky znamenají Identifikátor MP3 verze 1/2 a jejich hlavní rozdíl je v objemu dat. Verze 1 má totiž striktně limitován počet a rozsah jednotlivých informací. Velikost ID3v1 tagů je přesně 128 bytů a jsou umístěny na konci audio souboru. Pokud vás zajímá přesné rozestavění jednotlivých informací, můžete se podívat sem.

Mladší verze (ID3v2 a novější) již nejsou tak striktně omezeny a dovolují uživateli uložit až 256 MB informací, přičemž nejsou nijak limitovány počty a rozsahy jednotlivých údajů. Ale většina přehrávačů má stejně své limity, které nesmí být přesaženy, jinak audio soubor nepřehraje nebo minimálně nezobrazí správné informace. Pokud máte tedy problém s rozpoznáváním tagů u vašeho přehrávače, zkontrolujte si někde na internetu nebo v manuálu, zda podporuje ID3v2. Jinak budete muset zadávat staré ID3v1.

 

Knihovna médií programu Windows media player.

 


Jednotlivé tagy

ID3 tagy jsou informační údaje, které vidíte ve svém ID3 tag editoru a podle kterých třídí audio soubory váš přehrávač. Hlavními tagy, které se vyskytují v audio souborech, jsou album, umělec, titulek, žánr a rok. Méně používaných tagů je víc a k tomu si můžete ještě u ID3v2 vytvořit vlastní, ale podle nich už bohužel nemůžete nechat přehrávač třídit vaše soubory. A pokud některý z tagů, které jsou očekávány přehrávačem, nevyplníte, dočkáte se oblíbeného slovíčka "unknown", i když název souboru samozřejmě existuje a vy počítáte s tím, že se informace nějak vezmou z něj.

 

  • Umělec (Artist)

Jeden z nejzákladnějších tagů. Určuje koho jiného než zpěváka, který danou písničku nazpíval. Jedním z největších problémů, které se u tohoto tagu objevují, jsou nutnost používat stejně velká písmena. Takže pokud máte "Mike Oldfield" a "mike oldfield", jsou to pro váš přehrávač dva úplně rozdílné tagy. Pokud máte však dobrý ID3 tag editor, nebude pro vás žádný problém označit všechny soubory s různými tagy najednou a všechno současně změnit.

 

  • Album 

Opět je již z názvu zřejmé, co bude udávat. A opět i zde je častý problém. Pokud si někde seženete písničky s již vyplněnými ID3 tagy, může se stát, že u alba, ze kterého je daná písnička, bude místo originálního názvu něco jako "Best of 1999". Druhým častým problémem pak bývá převádění na tagy z názvů souborů a složek, ve kterých jsou na počítači umístěny. To může být problémové, když je jedno album rozděleno na dvě CD, takže pak máte i u tagů napsáno CD1 a CD2. No a přehrávač samozřejmě není natolik chytrý, aby věděl, že tyto dvě složky má pouštět jako jednu.

 

  • Název (Title)

Anglický název mnohé lidi zmate, protože si myslí, že se jedná o název souboru a ejhle, ono jde o název písničky v albu. Tady je dobré si dávat hlavně pozor na čísla před jednotlivými názvy. Pokud máte v tagu u názvu vyplněno například "03 - Tears of an angel", rozhodně vám to neulehčí hledání, když budete prohledávat v přehrávači všechny písničky seřazené abecedně. Pod písmenem T ji totiž nenajdete.

 

Tag editor programu AIMP.

 

  • Žánr (Genre)

Zde se objevuje problém, že nevíte přesně, do kterého žánru danou skladbu zařadit. Pokud se tedy rozhodnete pro intuitivní řešení a napíšete do kolonky žánr například "Rock a Metal",  přehrávač to nebude považovat za dva žánry, nýbrž za jeden nový, který bude obsahovat pouze písničky s tímto slovník spojením.

 

  • Hodnocení (Rating)

Některé přehrávače dokonce podporují hodnocení skladeb, takže si pak můžete seřadit písničky podle toho, jak se vám líbily při hodnocení a pustit si například jen ty nejlepší. Podobná podpora bývá i u audio přehrávačů v počítačích, kdy si můžete v hudebních knihovnách hodnotit poslechnuté písničky.

 

  • Obal alba (Album art)

V poslední době přichází velké oblibě přidávat ke každé písničce i obal alba, ve kterém byla vydána. Ty jsou poté využívány u novějších přehrávačů, které mají barevný display a umožňují tedy obrázek zobrazit. Ale pozor. Každý přehrávač má opět své limity a problémy s tím související jsou často jednoduché, ale dlouho se přichází na to správné řešení. Nejčastějšími omezeními přehrávačů bývá velikost a rozlišení jednotlivých obrázků. Důležitým faktorem jsou také formáty obrázků, kdy většina přehrávačů podporuje JPEG formát. ID3 tag editory totiž nekonvertují dané obrázky a proto je přidají přesně v tom formátu, v jakém jim je zadáte.

 

Cover Art.
 

A jak již bylo zmíněno, u verze ID3v2 není omezen počet a rozsah údajů, takže si můžete k jednomu souboru přidat například více obrázků. Některé přehrávače to však nepodporují a proto vám odmítnou v lepším případě obrázky zobrazit, v horším přehrát písničku. Pokud si skladby stahujete například někde z internetu, může se také stát, že bude jako první obrázek uložen pouze prázdné bílé plátno a vy budete marně přicházet na to, proč se vám tam vaše obrázky nezobrazují. 


Program MP3tag

Jeden z nejznámějších a nejvíce využívaných programů pro editaci a přidávání ID3 tagů je program MP3tag. Ten vám dovoluje buď to manuální přidávání tagů, anebo automatické, kdy používá databáze na internetu. Tu si sami zvolíte.

První možností je tedy použít manuálního zadávání. V tom případě si otevřete v programu vámi zvolený soubor, u něj vyplníte kolonky, které chcete mít vyplněny. Pokud chcete navíc doplnit obrázek alba, kliknete pravým tlačítkem na prázdný obrázek v levém dolním rohu a dáte Přidat obal. Zde si najdete obrázek, který chcete. Ale nakonec hlavně nesmíte zapomenout zmáčknout malou ikonku diskety, která je umístěna v horní liště hned jako první. Tím se uloží veškeré změny v právě označeném souboru. Pokud tak neučiníte, změny se neuloží.

 

Program MP3tag.

 

Druhou a mnohem pohodlnější možností je využít automatického doplnění tagů. Zde si opět zvolíte jednu nebo více písniček a v horním menu vyberete Zdroje tagů a zde si zvolíte databázi pro doplnění tagů.

Tady je problém, že musíte zadat název alba, do kterého daná skladba patří, ale po chvíli používání googlu to pro vás jistě nebude velká překážka. Po zadání alba na vás vyskočí nabídka všech alb z databáze, které jsou s vámi zadaným albem totožné, a vy si zvolíte to správné. Poté už jen zkontrolujete, zda se jedná o správné album, popřehazujete písničky tak, aby se k nim přidaly správné tagy (na to si dávejte pozor) a dáte OK. Nezapomeňte nakonec vše opět uložit malou ikonou diskety.

 

Automatické tagování u programu MP3tag.


Další programy

Samozřejmě, že MP3tag není jediný program, který slouží k editaci ID3 tagů. Mezi další známé patří například Media monkey, což je opravdu velký a mocný nástroj, ale jeho všestrannost je často i důvodem problémů a složitosti. Mnozí hudební fandové využívají i vestavěné mini prográmky ve Winampu nebo v AIMP, které jsou jednoduché na používání, ale nedovolují například automaticky doplnit tagy z databáze.


Závěr

V článku jsme se podívali na verze ID3 tagů, jejich jednotlivé informace a také na to, jak tagy editovat nebo přidávat. Dozvěděli jsme se také, proč a kdy se nám v MP3 přehrávačích objevuje to záludné slovíčko "unknown" a jak mu předejít, jak vyřešit některé problémy s nezobrazováním správných údajů a jaké všechny údaje můžeme v ID3 tagu najít.

 Zdroje: Wiki, mpgedit, id3

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty