Hlavní navigace

Jak na dokonalé odinstalování aplikací

Po odinstalaci programů obvykle zůstává ještě mnoho nepotřebných souborů a záznamů ve vašem počítači. Právě tento problém řeší aplikace Ashampoo UnInstaller, která provede odinstalaci kompletně.
Roman Polášek 8. 10. 2012

Sdílet

V průběhu instalačního procesu i během používání aplikací je ve vašem počítači obvykle vytvářeno velké množství nových souborů a také záznamů v registru systému. Při klasické odinstalaci aplikace jsou pak jen málokdy všechna tato data správě a kompletně odebrána. Ve vašem počítači se pak mohou hromadit zbytečné soubory a složky, neplatní zástupci aplikací a také záznamy v registru. Toto usazovaní nečistot má pak za následek nejen zbytečné zabrání volného místa na disku, ale často i zpomalení samotného operačního systému. Pokud by však odinstalace nepotřebných aplikací probíhala korektně, k ničemu podobnému by nedocházelo. Právě takto kompletní odinstalaci programů zajišťuje Ashampoo UnInstaller, jehož možnosti a funkce podrobněji představíme.

Čím dříve nainstalujete, tím lépe

Instalační soubor aplikace si můžete jako vždy stáhnout z odkazu pod článkem. Při instalaci si však dejte pozor, protože ve výchozím nastavení se instaluje i toolbar společnosti Ashampoo. Doporučujeme tuto volbu během instalace zrušit. Nejnovější verze aplikace s pořadovým číslem 5 ještě není přeložena do češtiny, ale přítomna je aspoň slovenština. Tu můžete nastavit i při instalaci, takže se nemusíte bát, že byste instalačnímu procesu nerozuměli. Po ukončení instalace máte k dispozici plně funkční desetidenní zkušební verzi, kterou si můžete bezplatnou registrací prodloužit o další měsíc.

Při instalaci si dejte pozor na toolbar a změnu domovské stránky

Při instalaci si dejte pozor na toolbar a změnu domovské stránky

Při instalaci si dejte pozor na toolbar a změnu domovské stránky

Po prvním spuštění je aplikace aktivní a od této chvíle bude monitorovat veškeré programy, které nově nainstalujete na svůj počítač. Čím dříve program do počítače nainstalujte, tím lépe pro vás i váš systém. Aplikace samozřejmě dokáže pracovat i s již nainstalovanými aplikacemi, ale pokud jejich činnost monitoruje už od instalace, může je lépe odstranit.

Při prvním spuštění si můžete vybrat z několika přichystaných skinů

Při prvním spuštění si můžete vybrat z několika přichystaných skinů

Při prvním spuštění si můžete vybrat z několika přichystaných skinů

Možnosti a funkce programu

Pokud budete instalovat nové aplikace a Ashampoo UnInstaller bude spuštěný, budou detekovány veškeré změny, které instalace provedla ve vašem počítači. Tuto činnost lehce poznáte pomocí nového plovoucího okna aplikace, které zobrazuje jak délku instalace, tak i počet nově vytvořených souborů a záznamů v registrech. Právě toto jsou hlavní údaje, které Ashampoo UnInstaller hlídá a na jejichž základě poté provádí kompletní odinstalaci aplikací.

Každou novou instalaci dokáže aplikace monitorovat

Každou novou instalaci dokáže aplikace monitorovat

Každou novou instalaci dokáže aplikace monitorovat

Monitoring nově instalovaných aplikací je plně automatický. Pokud by však detekce nebyla správná, můžete aplikaci nainstalovat přímo přes hlavní okno aplikace. Tím budete mít zaručeno, že bude instalace monitorována.

Hlavní okno slouží jako rozcestník k nejčastěji používaným akcím

Hlavní okno slouží jako rozcestník k nejčastěji používaným akcím

Hlavní okno slouží jako rozcestník k nejčastěji používaným akcím

V hlavním okně aplikace naleznete na úvodní obrazovce tlačítka sloužící jako zkratka k hlavním funkcím. Veškeré volby pak najdete v příslušných záložkách. Tou hlavní je samozřejmě záložka s názvem Instalace, ve které je zobrazen seznam všech nainstalovaných aplikací v počítači. Důležitá je především vlastnost Stav, která indikuje, že je aplikace kompletně monitorována od počátku její existence na vašem disku. Kteroukoliv aplikaci můžete z tohoto seznamu pohodlně odinstalovat. Pokud je aplikace monitorována, poznáte při odinstalaci rozdíl proti klasickému postupu. Aplikace provede odstranění nejen pomocí originálního odinstalátoru aplikace, ale použije i nasbírané informace z průběhu jejího používání. Odebere i to, co odinstalátor zapomene. Zbavíte se tak opravdu všech souborů a složek, stejně jako neplatných zástupců či nadbytečných položek v registru systému.

Seznam nainstalovaných aplikací se všemi dostupnými informacemi

Seznam nainstalovaných aplikací se všemi dostupnými informacemi

Seznam nainstalovaných aplikací se všemi dostupnými informacemi

Ashampoo rovněž dbá na kompatibilitu se staršími verzemi této aplikace. Pokud jste dříve instalovali aplikace s verzí 4, bez problémů veškeré informace naimportujete do verze 5.

Další nástroje pro optimalizaci a zrychlení systému

Ashampoo UnInstaller trochu mate uživatele svým názvem, protože jeho funkcí již dávno není jen odinstalace programů. Kromě této možnosti obsahuje i 12 menších nástrojů, kterými můžete rovněž vyčistit svůj počítač a zrychlit běh operačního systému. Z těch nejdůležitějších lze jmenovat možnost mazání historie surfování v internetových prohlížečích, defragmentaci pevného disku, optimalizaci registrů, správu programů po spuštění, manažer fontů, trvalé smazání souborů, obnovení již smazaných souborů, hledání duplicit na disku nebo nalezení a odstranění neplatných zástupců. Díky těmto nástrojům je Ashampoo UnInstaller tak trochu všeumělem v oblasti čištění systému. Zrychlení běhu tak dosáhnete nejen odinstalací zbytečných programů, ale i zmíněnými nástroji.

Aplikace obsahuje i další systémové nástroje

Aplikace obsahuje i další systémové nástroje

Aplikace obsahuje i další systémové nástroje

Pokud budete aplikaci používat, či jen testovat, rozhodně navštivte také nastavení programu. To totiž poskytuje obrovské množství voleb, díky kterým odhalíte třeba i netušené možnosti programu.

V nastavení naleznete mnoho možností pro každou funkci aplikace

V nastavení naleznete mnoho možností pro každou funkci aplikace

V nastavení naleznete mnoho možností pro každou funkci aplikace

Mít v počítači pořádek se vyplatí

Ashampoo UnInstaller je výborný nástroj, který ocení jak začátečníci, tak i pokročilí uživatelé. Pokud na vašem počítači s oblibou zkoušíte nové aplikace, nemusíte se bát, že by zpomalovaly váš systém. O řádnou odinstalaci se postará Ashampoo UnInstaller. Nezbydou prázdné složky, zbytečné soubory ani záznamy v registru. Cena aplikace není nejnižší, avšak vzhledem k dodatečným součástem a možnostem programu je přiměřená. Jak je však u společnosti Ashampoo zvykem, nabízí zkušební verzi, kterou si můžete ihned a zdarma vyzkoušet

Sleva

Ve spolupráci s obchodem SW.CZ jsme navíc připravili pro čtenáře Magazínu Stahuj.cz speciální možnost zakoupení nejnovější verze se slevou 30%.

Pro uplatnění slevy navštivte http://www.sw.cz/ashampoo-uninstaller a použijte následující slevový kupon: „AUninstaller5“.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty