Hlavní navigace

Jak jednuduše na dynamický web - pokračování

V pokračování článku o systémech pro správu obsahu webu se podíváme na možnosti jednoho z jejich zástupců, konkrétně Joomla!, která nabízí všechny možnosti typické pro tyto systémy.
Josef Vavřina 14. 8. 2010

Sdílet

předchozím článku jsme si představili pojem CMS a přednosti těchto pomocníků při tvorbě složitějších webů. V pokračování se podíváme podrobněji na CMS Joomla!, která se za dobu své existence dočkala značné popularity a rozšíření. Díky široké komunitě a aktivitě autorů je Joomla! neustále ve vývoji a patří do skupiny těch nejpropracovanějších CMS, které nenabízejí jen pouhé publikování článků, ale i důležité doplňující funkce, jako je bezpečnost nebo SEO, díky kterým vaše stránky dosáhnou lepších umístění ve vyhledávačích (při dodržení dalších doporučení, které CMS neovlivní a musíte si je pohlídat samostatně) nebo budou odolné proti útokům, na jejichž ošetření byste mohli při „vlastnoručním“ vývoji zapomenout.

<p>Základní obrazovka administrátorského back-endu</p>

Základní obrazovka administrátorského back-endu

Základní obrazovka tzv. back-endu, sloužící k administraci stránky

Pro začátky s jakýmkoliv CMS doporučuji vyhledat freehosting, který umožňuje jednoduchou instalaci s průvodcem, díky které  se nemusíte trápit s tím jak donutit všechny nutné součásti dynamického webu ke spolupráci. Pro seznámení se s možnostmi Joomly poslouží i jednoduchá instalace na lokální disk, instalační program je k dispozici ke stažení pod článkem. Neobsahuje sice nejaktuálnější verzi, ale na lokálním disku to nepředstavuje takový problém.

Začínáme s CMS Joomla!

Při instalaci Joomly jste vyzváni k vyplnění přihlašovacích údajů super administrátora. S jejich pomocí se pak přihlásíte do administračního rozhraní, takzvaného back-endu, vaší stránky. Základní obrazovka je zobrazena na obrázku nahoře. Na levé straně jsou ikony s rychlým přístupem k nejpoužívanějším funkcím, nad ním pak záložky s přístupem ke všem ostatním funkcím, seřazeným logicky do kategorií. Po pravé straně této obrazovky nalezneme pak základní statistiky, kde jsou zobrazeni přihlášení uživatelé nebo zde můžete vyčíst oblíbenost vašich článků, které jsou seřazeny podle počtu návštěv, máte zde přehled o posledních přidaných článcích nebo o počtu článků v jednotlivých rubrikách. Nad statistikami je pak tlačítko s možností náhledu na podobu stránek, počet přihlášených uživatelů a přístup ke zprávám, které mohou být vygenerovány například při vytvoření článku určeného ke kontrole.

<p>Správa článků je s pomocí Joomla CMS&#160;velmi přehledná a jednoduchá</p>

Správa článků je s pomocí Joomla CMS&#160;velmi přehledná a jednoduchá

Správce článků – upravuje se zde umístění článku v sekci a kategorii, přístupová práva k článku, publikuje se, zařazuje na front page nebo upravuje samotný obsah článku atd.

Co Joomla umožňuje?

Začněme od toho nejzákladnějšího, co od CMS každý očekává, a sice vytváření, editace a publikování článků. K pochopení toho, jak fungují sekce a kategorie, dobře poslouží ukázková data, která jsou volitelnou součástí instalace. Všechno, týkající se obsahu, je dostupné v části Content v horní části uživatelského rozhraní. Jako první je zde na výběr správce článků, který je zobrazen na obrázku výše. Každý článek musí být zařazen do kategorie, která musí být zase zařazena do sekce. Jako příklad tak může být třeba sekce Zprávy, kategorie Sport (Kultura, Politika, …) na zpravodajském serveru. Sekce a kategorie nenabízejí příliš nastavení, slouží hlavně k logickému uspořádání a k přehlednosti webu, nejzákladnější nastavením je zde přístup (Access Level), který určuje to, pro koho bude tato část webu viditelná. Vybrat si zde můžete mezi přístupem pro každého, jen pro registrované a nebo jen pro uživatele s vyšším oprávněním, jako jsou například editoři, autoři článků nebo manageři a administrátoři.

<p>Dostupný WYSIWYG editor je dostačující na většinu požadovaných úkonů. Pokud vám nebude dostačovat, není problém si stáhnout jako doplněk nějakou jeho náhradu</p>

Dostupný WYSIWYG editor je dostačující na většinu požadovaných úkonů. Pokud vám nebude dostačovat, není problém si stáhnout jako doplněk nějakou jeho náhradu

Místní WYSIWYG editor postačí. Pokud vám nevyhovuje, není problém jako doplněk stáhnout náhradu
 

Máme tedy články, teď je nutné je v sekcích (kategoriích) uspořádat na vašem webu. K tomu samozřejmě slouží různá menu, pomocí nichž se k nim bude přistupovat. K tomu slouží stejně jako u článků příslušný správce, kde se určí vlastnosti jednotlivých menu (podmenu), jejich umístění na stránce a hlavně vzhled uspořádání článků na stránce po kliknutí na položku v menu, pokud si přejete, klidně pro každou položku jiný vzhled.

<p>Jedna z možností uspořádání vzhledu</p>

Jedna z možností uspořádání vzhledu

Jedna z možností uspořádání vzhledu stránky po kliknutí na příslušnou položku menu – zde s náhledy 

Co se týká správy uživatelů, nabízí Joomla tři skupiny pro přístup do front-endu (author, editor, publisher) a další tři pro přístup do back-endu (manager, administrator, super administrator), které jsou odstupňované podle přístupových práv do jednotlivých sekcí stránek. Už v základu je pak možnost posílání soukromých zpráv nebo hromadných emailů od administrátorů.

Jednoduché rozšíření funkčnosti

Na internetu je k dispozici ke stažení velké množství doplňujícího obsahu, které doplní funkce nebo vylepší ty stávající. Dostupné jsou stovky rozšíření v desítkách kategorií. Samotná Joomla je pak rozlišuje jen na 4 kategorie, a sice moduly, pluginy, šablony a jazykové doplňky. První dvě slouží k rozšíření funkčnosti, šablony k úpravě vzhledu a poslední kategorie pak k instalaci jazyku. Šablony a jazyky jsou ještě rozděleny na dvě části a sice administrátorskou a „site“ část, kde upravujete vzhled a jazyk vašeho webu. Velmi jednoduchá je instalace těchto doplňků, stačí si jen stáhnout archiv s vybraným doplňkem a ten pak jednoduše na příslušném místě nahrát na server a o instalaci se postará CMS.

Závěr

Joomla, stejně tak jako další CMS, nabízí více možnosti, v článku jsou zmíněny jen ty nejzákladnější a nejdůležitější vlastnosti a funkce. Pokud chcete zkusit možnosti CMS, může být Joomla to pravé pro vás, protože nabízí jednoduchost a přehlednost pro začátečníky a naopak pro pokročilejší a náročnější uživatele nabídne rozšiřitelnost.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty