Hlavní navigace

Jak by vypadal život bez Googlu? Z Česka na pár hodin zmizel

Martin Tábor

V úterý večer utrpěl internet velké trauma. U koncových uživatelů občas dojde k výpadku, občas nefunguje ten či onen internetový obchod, ale nedostupnost veškerých služeb Googlu je věc jiná. Přesně to se na pár hodin stalo.

Sdílet

Málokdo ví, jak přesně internet funguje a že za virtuálním světem webových stránek stojí zcela fyzické zázemí v podobě serverů či optických a jiných kabelů. Občas se pochopitelně objeví výpadek u vás doma, ale služby velkých společnosti (a Googlu především) jsou k dispozici prakticky neustále. Nic však není jisté a Česko se v úterý večer na několik hodin ponořilo do hluboké minulosti – internet povětšinou fungoval, ale bez Googlu. Bohužel, z porfolia společnosti nebylo dostupné vůbec nic. Uživatelé využívající DNS u Googlu navíc přišli o internet zcela.

Ilustrační obrázek – datacentrum Googlu

Asi od sedmé hodiny večerní nebylo k dispozici vyhledávání, YouTube, Gmail, ale třeba ani obchod s mobilními aplikacemi Google Play. Tím vším utrpěl i podnikatelský sektor, který služby Google využívá. Kvůli nedostupnosti Google Maps nebyla k dispozici ani navigace. Konkrétní příčina dosud není veřejně známá, ale Google se již vyjádřil v tom smyslu, že se nejednalo o hackerský útok, nýbrž selhání techniky (příp. lidského faktoru).

Ilustrační obrázek – Google Czech Republic

Situace zdánlivě připomínala „vypnutí hlavního jističe“ a je patrné, že nic nelze brát jako samozřejmost. Firma do HW zálohování systémů jistě vkládá nemalé prostředky, ale přesto k celkovému blackoutu došlo. Shodou okolností využívali přesměrování na české servery Googlu i někteří ISP v okolních zemích, takže se výpadek dotkl i blízkého příhraničí. Internetový gigant neuvedl o závadě další podrobnosti, ale slíbil opatření, která opakování problému zabrání. Také prý nedošlo ke zcizení nebo ztrátě dat.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty