Hlavní navigace

Jak bojovat proti Spyware a jiné havěti

Josef Vavřina

Uvědomujete si nebezpečí spywaru? Víte jak proti němu bojovat? V tomto článku si přiblížíme co spyware a jeho příbuzní umí, jak dokáží znepříjemnit život. Ale především je článek zaměřen na ochranu proti tomuto škodlivému softwaru.

Sdílet

Ještě v nedávné době se téměř vyprávěly báje o virech, o tom co všechno takový vir dokáže, kolik škody napáchal. Někdy bylo vyprávění dovedeno až téměř na hranici se science fiction. Z počítačových virů šel jednoduše strach. Dnes je situace jiná, antivirové programy si umí velmi dobře poradit s každým náznakem virového nebezpečí. Nicméně i dnes dokáže počítačový virus vyvolat slušný poplach, viz. nedávný případ viru Conficker. Nicméně možná větší hrozbu dnes představují dříve nenápadné, spíše menší prográmky – spyware.

Co je to spyware

Spy znamená v překladu z angličtiny špion, vyzvědač. A přesně tak tyto programy fungují. Uživatel si je nevědomky přivede do počítače sám, s instalací aplikací z nespolehlivých zdrojů, potvrzováním pochybných certifikátů apod. Spyware program se zahnízdí na disku a začne nenápadně provozovat svoji činnost, která obecně spočívá ve sledování vašeho počítače, vašich osobních a jiných údajů, historie navštívených stránek a podobně. Když nahromadí dostatek těchto údajů, pošle je přes internet svému tvůrci. Rozběhnutý spyware může ale i stahovat a spolupracovat s dalšími škodlivými programy, což už může vést k mnohem větším škodám, než odeslání historie prohlížeče. V tomto případě mohou být například sledovány klávesy a útočník si tak může přijít k hodně osobním věcem, jako hesla apod.

Ve spojení se spyware je nutné se zmínit i o adware. Adware nebývá nijak nebezpečný, spíše znepříjemní práci na PC. To se mu daří díky neustále vyskakujícím pop-up a pop-under oknům a vnucováním reklamy, reklamy a zase reklamy. Do počítače se dostane podobně jako spyware. V některých případech je součástí shareware programů a uživatel tak vlastně při instalaci tohoto programu souhlasí s tím, že mu to přinese i adware.

Spybot – Search & Destroy

Prvním z programů na detekci a odstranění spywaru je Spybot – Search & Destroy. Při instalaci, trvající jen několik málo vteřin, si můžete vybrat, zda chcete uvézt do provozu i ochranu Internet Exploreru (SDHelper) a aktivní ochranu systému (TeaTimer). Během instalace jsou všechny potřebné doplňující soubory staženy z internetu a je možné ihned začít s programem pracovat.

<p>Uživatelské rozhraní v režimu pro pokročilé. Režim pro začátečníky neobsahuje v levém menu Nastavení, Nástroje a Info&amp;Licence.</p>

Uživatelské rozhraní v režimu pro pokročilé. Režim pro začátečníky neobsahuje v levém menu Nastavení, Nástroje a Info&amp;Licence.

Uživatelské rozhraní v režimu pro pokročilé

Při prvním spuštění se objeví průvodce, který nabízí možnost vytvořit kompletní zálohu registrů a provést první aktualizaci. Spybot se automatický spustí v režimu pro začátečníky, který neobsahuje všechny možnosti a nastavení programu. V tomto režimu může uživatel provést test na přítomnost spyware, obnovit předchozí stav systému po zjištění problémů vyvolaných neopatrným odstraněním nalezených položek, další možností je provedení imunizace, vyhledání aktualizací a možnost darovat autorům programu nějaký ten peníz. Pod pojmem imunizace si představte preventivní ochranu prohlížeče před stahováním nebezpečného obsahu stránek. Program udržuje databázi nebezpečných kódů a při přístupu na stránku ověřuje, zda nejsou přítomny. Provádění imunizace se doporučuje provádět po každé aktualizaci. Dále už uživatel může jen změnit jazyk nebo přepnout do režimu pro pokročilé, o kterém si povíme dále.

<p>Při aktualizaci je vždy na výběr z několika serverů. Záleží na každém, jaký server mu vyhovuje</p>

Při aktualizaci je vždy na výběr z několika serverů. Záleží na každém, jaký server mu vyhovuje

Aktualizace – vždy je na výběr z několika serverů

Druhým režimem je režim pro pokročilé, který nabízí možnost upravit si ochranu počítače před spyware přesněji podle svých požadavků. Tento režim dovoluje si s programem více pohrát a můžete si tak například určit složku, do které stahujete soubory z internetu a spybot tuto složku prohledává na přítomnost nebezpečných souborů, je možné změnit skin (z nabídky bych si ale nevybral), nastavit plánovač, nastavit ignorované položky, přípony atd. V pokročilém režimu spybot nabízí dokonce bezpečné odstranění souborů z disku, správu aplikací spouštěných při startu systému, aplikace, které mají zaregistrovaný odinstalátor. V neposlední řadě si můžete prohlédnout jednoduchou statistiku u vás nalezených nebezpečí.

Velkým kladem Spybota jsou jeho 2 režimy. V začátečnickém není nezkušený uživatel otravován nesrozumitelnými požadavky, v pokročilém modu si zkušenější nastaví program podle svého uvážení. Nevýhodou bylo snad jen chování rozhraní ve Windows Vista, kde občas mizela ovládací tlačítka nebo posuvníky.

Ad-Aware

Druhým oblíbeným freeware programem pro boj se spyware je Ad-Aware. Nedávno byla, k příležitosti oslavy desetiletého výročí firmy Lavasoft, vydána nová verze. Vylepšení se dostalo hlavně interfacu programu, výrobce ale slibuje i zlepšení v oblasti výkonu a efektivity. Program samotný je jednodušší na nastavení a ovládání než Spybot – S&D. Pokud se ale ponoříte hlouběji do nastavení, zjistíte, že úplně jednoduchý program to také není a je možné si jej přizpůsobit k obrazu svému.

<p>Uživatelské rozhraní Ad-Aware je jednoduché a přehledné.</p>

Uživatelské rozhraní Ad-Aware je jednoduché a přehledné.

Uživatelské rozhraní Ad-Aware – hlavním heslem je jednoduchost a přehlednost

Hlavní funkcí je samozřejmě skenování vašeho PC na přítomnost škodlivého softwaru. Na výběr je z předpřipravených možností skenování, tedy z „chytrého“ (smart) a „úplného“ (full). První jmenovaný provede kontrolu jen nejdůležitějších a nejohroženějších oblastí. Full sken pak provede důkladnou kontrolu, která však zabere mnohem více času. Další možností je vytvoření samostatného profilu. Free verze bohužel vytváření profilů nepodporuje, jediná možnost spočívá tedy v upravování defaultního. Po dokončení procesu skenování nabízí program možnost exportovat detailní výsledky do textového souboru.

<p>U nalezených souborů vám dá program možnost naložit s nimi podle svého</p>

U nalezených souborů vám dá program možnost naložit s nimi podle svého

Výsledek rychlého skenování – máte na výběr, co provedete dále s každou položkou

Ad-Watch se nazývá funkce Ad-Aware, jejíž hlavním úkolem je v reálném čase dohlížet na změny v registrech a odpovídajícím způsobem reagovat. Ve free verzi bohužel není plně podporována, přesto zde nalezneme její malou část, a sice dohlížení nad procesy. Pokud je zaznamenán pokus o spuštění známého nebezpečného procesu, program jej ihned zablokuje a uživateli dá možnost výběru, co se má vykonat s procesem a jeho zdrojem dále. Bezpečné mazání pozůstatků po vaší činnosti na internetu, tedy navštívené stránky, adresy vypsané do adresového řádku a podobně, je dnes standart v mnoha programech. Přítomen je i v Ad-Aware pod názvem TrackSweep, podporuje promazání pozůstatků z prohlížečů Internet Explorer, Firefox i Opera.

Plusem Ad-Aware je jeho jednoduchost a přehlednost, pro někoho možná jeho vzhled a skinovatelnost. Záporem nové verze je nepřítomnost češtiny. Angličtina v tomto programu je sice jednoduchá a mnoho výrazů je známých a všeobecně používaných, ale ne každý umí angličtinu nebo jiný podporovaný jazyk.

Alternativy a závěr

Zdařilou freeware aplikací pro boj se spyware je i Spyware Terminator. Funkcemi podobný jako programy, kterým se dostalo v tomto článku více místa. Další free možností je SUPERAnti Spyware, který ale není zdaleka tolik rozšířený. Shareware programy, jako Spyware Doctor, Spy Emergency nebo AVG Anti-Spyware jsou také možností, ale po vypršení zkušební lhůty přijdou o některé ze svých funkcí a uživatel je nucen zaplatit licenci nebo se poohlédnout po nějakém freeware antispywaru. Z dvojice Ad-Aware s Spybot neuděláte chybu ani v jednom případě. Oba programy zastanou svou práci skvěle a navíc zadarmo. Možné je samozřejmě i nepoužívat žádný z podobných programů a spoléhat se jen na zdravý rozum a své vlastní zkušenosti.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty