Hlavní navigace

iSpy - webkamera jako detektor pohybu

Využijte možností své webkamery a zkuste s ní kontrolovat veškerý pohyb nejen v okolí svého počítače. Zapojit můžete i mikrofony a pomocí iSpy tak můžete hlídat třeba celý dům či firmu.
Roman Polášek

Sdílet

Potřebujete vzdáleně dohlížet na pracovníky ve své společnosti, či jen kontrolovat, kdo pracuje na vašem počítači? Pak nemusíte ihned platit za drahá profesionální řešení. Jednoduchý monitoring lze provádět pomocí kteréhokoliv počítače s připojenou webkamerou. Navíc snadno a pohodlně, dokonce i ze vzdáleného počítače či mobilního zařízení. S programem iSpy zvládnete tyto činnosti velmi jednoduše.

iSpy

Aplikace iSpy dokáže přistupovat k vašim webkamerám, mikrofonům a detekovat i nahrávat pohyb včetně zvuků. Dokáže rovněž poskytovat bezpečnostní monitoring a upozornění v různých případech. Může tak být ideálním kandidátem pro dohled nad vaší firmou, či jen pro špehování těch, kteří v době vaší nepřítomnosti usedají k vašemu počítači. Aplikace je zcela zdarma a ke stažení jsou dokonce její zdrojové kódy. Sami si tak můžete aplikaci upravit podle svého.

<p>V hlavním okně je nejvíce prostoru připraveno pro pohledy z kamer</p>

V hlavním okně je nejvíce prostoru připraveno pro pohledy z kamer

V hlavním okně je nejvíce prostoru připraveno pro pohledy z kamer

Instalace programu je snadná a rychlá. Po spuštění se uživateli zobrazí přehledné okno s menu při horním okraji a velkou černou plochou, která slouží jako prostor pro práci s kamerami a mikrofony. Uprostřed se však nachází ještě malé okno s tipy pro rychlý začátek s programem. Je dobré, že uživatel nemusí složitě zjišťovat, jak začít pracovat s aplikací. V jednom okně se dozví to nejdůležitější. Bohužel popisky i celé rozhraní je k dispozici pouze v anglickém jazyce. Pokud angličtinu neovládáte, může být pro vás ovládání programu mírně složité.

<p>Úvodní tipy pro rychlé seznámení s programem</p>

Úvodní tipy pro rychlé seznámení s programem

Úvodní tipy pro rychlé seznámení s programem

Přidání kamery a mikrofonu

Kamery i mikrofony lze přidávat velmi snadno. Jednou možností je výběr příslušné položky v horním menu, druhou pak přes nabídku pravého tlačítka myši kdekoliv v okně programu. U obou zařízení je k dispozici průvodce, který vás postupně provede veškerým nastavením.

Přidáváte-li kameru, je nutné určit nejdříve její zdroj. K dispozici jsou všechna správně připojená a detekovaná zařízení. Každou kameru si můžete pojmenovat a rovněž k ní připojit časovou značku. Hned po výběru kamery byste měli vidět její živý náhled v hlavním okně aplikace. Pokud tomu tak není, je zřejmě něco špatně. U kamery můžete pochopitelně nastavit její rozlišení a také počet snímků za sekundu. Jakmile budete mít tyto údaje nastaveny, můžete přejít k dalšímu kroku. Tím je detekce pohybu v obraze. Můžete si vybrat z několika různých typů detekce, z nichž každá je založena na jiném principu. Rovněž můžete nastavit citlivost. Při nastavení máte k dispozici živý náhled z kamery. Ihned tak vidíte, co kamera bere jako pohyb a co ne. Oblasti, ve kterých je zaznamenán pohyb, jsou přehledně zvýrazněny.

<p>Výběr webkamery a její mnohá nastavení</p>

Výběr webkamery a její mnohá nastavení

Výběr webkamery a její mnohá nastavení

S detekcí pohybu souvisí i upozornění. Program dokáže detekovat jak aktivitu na kameře, tak i neaktivitu. V případě, že dojde k některé z těchto situací, může spustit libovolný soubor, nebo poslat upozornění na email či mobil. Můžete tak detekovat nejen pohyb před kamerou, ale také to, když se třeba stroje ve firmě neplánovaně zastaví. Obraz z kamer lze samozřejmě i nahrávat. A to buď pořád, nebo jen při pohybu. Video je možné ukládat do flv nebo mp4. Dalšími záložkami u přidávání kamery je možnost nahrávání obrázků na ftp server nebo možnost výběrů času a dnů v týdnu, kdy má být kamera aktivní. Díky tomuto průvodci tak můžete nastavit doslova každý detail.

<p>Mikrofony i webkamery je možné ovládat přímo z hlavního okna</p>

Mikrofony i webkamery je možné ovládat přímo z hlavního okna

Mikrofony i webkamery je možné ovládat přímo z hlavního okna

Podobně lze přidat mikrofony. I ty umí posílat upozornění, nahrávat či být aktivní pouze v určitou dobu. Všechna přidaná zařízení pak vidíte přehledně v hlavním okně, kde je můžete přímo ovládat.

<p>Nastavení mikrofonu</p>

Nastavení mikrofonu

Nastavení mikrofonu

Další možnosti

Program můžete nainstalovat také jako server a k němu pak můžete přistupovat i z jiného počítače v síti. Můžete tak lehce kontrolovat i vzdálené kamery. Přístup je možný také prostřednictvím webu či mobilních zařízení. Podporován je iPhone a telefony s operačním systémem Android a Windows Phone 7. Kamery tak můžete kontrolovat kdykoliv a odkudkoliv. Vše jen záleží na vašich potřebách a možnostech. Aplikace však umožňuje téměř vše, co byste mohli potřebovat.

<p>Nastavení programu není obsáhlé a tak se v něm každý snadno vyzná</p>

Nastavení programu není obsáhlé a tak se v něm každý snadno vyzná

Nastavení programu není obsáhlé, a proto se v něm každý snadno vyzná

Závěr

Aplikace iSpy může být ideálním nástrojem pro monitoring provozu, jako detektor pohybu či detektor zvuků. Pro zabezpečení firmy před zloději se nehodí, ale pro obyčejné použití je ideální. Můžete s ní monitorovat nepracující zaměstnance, lupiče v obchodě či třeba návštěvy, které u vás zvonily v době vaší nepřítomnosti. Způsobů použití je velmi mnoho a je jen na vás, jak dokážete program použít. S aplikací se pracuje velmi pohodlně a její nastavení zvládne i průměrně zkušený uživatel. Ke svým datům můžete přistupovat i vzdáleně a dokonce z mobilních zařízení, což ještě více rozšiřuje komplexnost celé aplikace. Pokud máte pro aplikaci využití, mohu ji doporučit k vyzkoušení. Zdarma nabízí pokročilé nástroje, které jistě mnozí z vás ocení.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty