Hlavní navigace

Infra Recorder - vypalujeme zdarma

Vypalování multimediálních disků je jednou z rutinních činností každého uživatele počítače. Mnozí využívají Nero, ale jsou tací, kteří dávají přednost bezplatným alternativám. Jednou z nich je povedená aplikace Infra Recorder.
Lukáš Voříšek

Sdílet

Kvalitních freeware programů na vypalování není na trhu zas tak mnoho a ne každému musí vyhovovat mnohdy zbytečně přeplácané rozhraní. Infra Recorder vám zdarma pomůže s vypálením nejrůznějšího multimediálního obsahu od hudby po obrazy disků.

Stažení a instalace

Program je dostupný v několika verzích a to: 32-bit, 64-bit a Portable. Na své si tak přijdou nejen ti co mají 32-bitový systém, ale i uživatelé 64-bitových Windows. Odkaz na všechny verze naleznete na konci článku.

Instalace programu je otázkou několika vteřin.

Samotná instalace je otázkou několika kliknutí a krom případné změny umístění můžete vše s klidným svědomím odklikat. V případě 32-bitové verze je průvodce instalací  v češtině, ale u 64-bitové tomu tak překvapivě není. To by však díky zmiňované jednoduchosti nemělo být překážkou. Přestože je software zdarma neotravují vás žádné instalace toolbarů a podobných nesmyslů. Stejně tak se nemusíte bát o místo na vašem disku, Infra Recorder si vezme kolem 10MB.

Pokud po úspěšné instalaci není program v požadovaném jazyce, klikněte v horním menu na "Options" > "Configuration.." > "Language" a vyberte si libovolný jazyk z nabídky přibližně čtyřiceti lokalizací včetně češtiny. Po změně jazyka je program nutné restartovat a můžete se vrhnout na samotné vypalování.

Výběr lokalizací je opravdu široký. K dispozici je krom češtiny také angličtina, ruština, čínština, španělština atd.

Prostředí a funkce

Po grafické stránce není programu co vytknout. Grafika je jednoduchá a vše má své místo. I možnosti nastavení jsou udělány tak, aby se v nich vyznal každý. Vše je přehledně rozděleno na ovládací panel v horní části okna a ikony hlavních funkcí uprostřed. Pro větší přehlednost si lze v menu "Zobrazit" > "Panely nástrojů" > "Přizpůsobit"  zapnout textové popisky a měnit velikost ikon na hlavním panelu.

Ovládací panel vám umožní nastavování a ukládání aktuálních projektů, nebo programu jako takového. Hlavní "vypalovací" funkce lze vybírat pomocí ikon a podobně jako v součásti programu Nero "StartSmart". Ikony sice přesně vystihují dané funkce, ale i při změně jazyka je popis  stále anglicky. To by mohlo někoho zmást a proto si zde jednotlivé funkce raději vypíšeme.

První z nabídky "Data disc" (Datový disk) vám umožní vytvořit CD/DVD s libovolným obsahem. Některé, především starší přehrávače mají s datovými disky problém a proto v případě multimediálního obsahu doporučuji funkce k tomu určené.

Další z funkcí je "Audio disc" (Zvukový disk), která převede a vypálí vaši hudbu  jako Audio CD , aby jste jí přehráli ve všech hudebních přehrávačích. Samotný převod probíhá přímo při vypalování a celý proces trvá několik minut.

"Video disc" (Video disk) vám umožní vytvořit disk DVD-Video, neboli disk obsahující filmy. Ten je pak vhodný pro všechny DVD přehrávače. Převod v tomto případě trvá o něco delší dobu než v  předchozím případě. To však závisí na rychlosti PC.

Funkce "Write Image" (Zapsání obrazu disku) je užitečným pomocníkem v případě, že potřebujete vypálit tzv. obraz disku (formáty ISO, CUE, BIN a IMG).

"Copy Disc" (Kopírovat disk) umožní tvorbu identických kopií disků. Tato funkce se také perfektně hodí v případě zálohy vašich CD/DVD. Pokud jste majitelem PC s dvěma machanikami můžete naráz číst a vypalovat, čímž se proces znatelně zkrátí. Pokud ne, program si disk načte a následně vypálí.

"Read Disc" (Číst disk) vám jednoduše umožní udělat si zálohu vašich CD/DVD na harddisk do oblíbeného formátu ISO.


  Pokročilé nastavení jistě mnoho uživatelů ocení. Vybírat lze i z různých metod zápisu.

Po kliknutí na jakoukoli funkci se otevře okno, kde vyberete obsah, který chcete vypálit. Dole se zobrazuje, kolik budou data na disku zabírat a po vybrání požadovaného obsahu stačí kliknout na ikonu "Vypálit projekt". Poté vyskočí malé okno s doplňujícím nastavením, které můžete  ve většině případů s klidným svědomím nechat jak je. Pokročilejší uživatelé si vše určitě rádi nastaví podle svého.

Závěr

Infra Recorder mě mile překvapil a mohu vám ho vřele doporučit. Umí vše co jsem od něj očekával a svou úlohu zvládá na výbornou. Zdarma dostanete do rukou užitečný nástroj, který  navíc díky Portable verzi můžete nosit pořád u sebe. Určitě není jediným kvalitním  freeware vypalovacím softwarem a za zmínku stojí např. CDBurnerXP a  Ashampoo Burning Studio Free nebo BurnAware Free Edition . O své zkušenosti a názory týkající se Infra Recorderu se můžete podělit v diskuzi.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty