Hlavní navigace

ICQ 6.5 je na světě: Aktuální recenze

David Sillmen

Používáte oblíbený instant messenger ICQ? Potom vás jistě bude zajímat nejnovější verze 6.5, která už se objevila i v české verzi. Jak funguje a jaké přináší novinky? Více si povíme v následujícím článku.

Sdílet

Ačkoliv je poměrně módní předhánět se v množství "instant messengerů", které umíme využívat, je nezpochybnitelným faktem, že v našich končinách se neobyčejně silně uchytil klient ICQ. Dá se dokonce říct, že v přepočtu na obyvatele má ICQ v českých luzích a hájích největší koncentraci. Ale to rozhodně neznamená, že byste s ICQ byli odříznuti od světa. Naopak - zejména v Evropě je tento prográmek stále hodně oblíben, i když vám rádoby odborníci budou tvrdit, že jde o výspu všeho internetového zla.

Po spuštění se zobrazí welcome page

Po spuštění se zobrazí welcome page

Je sice pravdou, že ICQ streamuje reklamy, na druhou stranu, právě díky tomu může pokračovat jeho kontinuální vývoj, nehledě na to, že reklamní plochy obvykle nijak neomezují okamžitou funkčnost.

V posledních letech zaznamenalo ICQ docela prudký vývoj, nárůst funkcí i služeb a nejnovější verze s označením 6.5 v tom pokračuje. I když, jak už název napovídá, nejde o zásadní skok jako mezi pátou a šestou verzí. Jde o vítané vylepšení chodu "šestky" s doplněním o některé prvky, nebo předstupeň "sedmičky", na kterou si ale ještě nějakou dobu počkáme. U nás je výhradním partnerem ICQ Atlas.cz, který také uvádí řadu služeb do lokálních podmínek. 

Při instalaci je možné vybrat, co se má a co nemá instalovat.

Při instalaci je možné vybrat, co se má a co nemá instalovat.

 

Instalace ICQ 6.5 snad ani nemůže být jednodušší. Stáhnete si malý instalační balík, který po svém spuštění udělá prakticky všechno za vás. Akorát dvakrát se vás zeptá, zda smí vypnout běžící ICQ klient, respektive restartovat internetový prohlížeč. Pak už je vše hotovo, restartovat počítač naštěstí není třeba. Na první pohled se rozhraní od toho předchozího rozeznává jen velice těžko a liší se jen v barevných odstínech a v některých případech fontem písma. Tudíž se nemusíte bát, že byste se v něm ztratili, naopak, všechny staré funkce zůstávají tak, jak jste na ně zvyklí a jsou svolné k okamžitému použití. Žádné převádění kontaktů do nové verze není nutné, ICQ od počátku pracuje s kontakty uloženými na centrálním serveru.

Aktivní okno pro psaní zpráv

Aktivní okno pro psaní zpráv

 

Pokud bychom měli soudit z dlouhodobého užívání šesté a krátkodobého "šestapůlté" verze, upozornili bychom především na rychlejší načítání a iniciaci po spuštění počítače a bezproblémovější chod. Okna upozorňující na nové příchozí online či na narozeniny už se tak často nezasekávají na obrazovce a není je tak třeba otravně odstraňovat. Stejně tak paměť statusů je mnohem lepší a jen málokdy se stane, že by si ICQ tvrdohlavě pamatovalo status, který už jste několikrát změnili. 

Open Xtraz

Jistě vás zajímají především novinky, které ICQ 6.5 přináší. Není jich sice příliš, ale na druhé straně mají slušný potenciál. Nejvíce propagované jsou zřejmě Open Xtraz. Ty jsou nyní velmi podporovány. O co se jedná? Zjednodušeně o to, že si pro sebe, ale i pro další uživatele ICQ můžete vytvořit originální miniaplikaci, která by nějakým způsobem pomáhala v používání klienta či ho něčím obohacovala. Ostatně, podívejte se na jejich databanku, a pokud se ve vás probudí tvůrčí duch, projděte si manuály, které vám podrobně poradí, jak na to. Díky přívětivému rozhraní nejde o nic složitého.

Web Xtras

Web Xtras

 

 

Nové ikony Zlango

Tohle je přírůstek do široké škály neverbálních vyjádření, jimiž je ostatně ICQ proslulé. Nápad autorů je takový, že pokud vás omrzí slova, můžete se vyjadřovat pomocí obrázků. Nemusíte je přitom sami vybírat - stačí napsat větu a ta by se vám měla přerodit v obrázkovou podobu. Bohužel, tato funkce je momentálně ještě docela nedokonalá a v české verzi zvládá ze slov na obrázky převádět jen ta nejzákladnější slova, jako zájmena či "já" nebo "moc". Nápad je to každopádně podařený, jen by chtělo přidat v jeho realizaci.

Převod textů na obrázky

Převod textů na obrázky

 

 

Volání a SMS

Prostřednictvím ICQ je opět možné volat, ovšem zatím jen z jednoho počítače na druhý, zato však s videem konverzačního partnera. Ovšem v rozhraní je i příprava na volání regulérní, tedy podobné Skype. Je však otázkou, kdy se uplatní i v České republice. Tady totiž zatím můžete jen rozesílat SMSky na mobily. Když jste u počítače, je rozhodně příjemné napsat SMSku na klávesnici a nemuset hledat telefon a na něm vše složitě vymačkávat. Navíc SMS odeslané z ICQ jsou zdarma, a to do všech sítí našich operátorů. V případě, že dostanete odpověď z mobilu zpět na ICQ, můžete počítat s přísunem kreditů na dalších 5 SMS.

Volání z ICQ na ICQ

Volání z ICQ na ICQ

 

 

Ani ICQ 6.5 samozřejmě není dokonalé a občas prostě trochu "blbne". Jsou také lidi, kteří si asi nikdy nezvyknou na jeho rozjásanost či na reklamy, na které v něm prostě nelze nenarazit. To je sice pravda, ovšem zároveň dostanete obvykle solidní komunikační program, který je široce rozšířen - a to je důležité.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty