Hlavní navigace

IBM: 100 let existence

Ve čtvrtek uplynulo přesně sto let od vzniku jedné z neznámějších firem z odvětví informačních technologií. Pojďme se letmo podívat na fakta spojená s jejím zrodem a důležité milníky v historii jejího vývoje.
Martin Tábor 17. 6. 2011

Sdílet

Vznik společnosti International Business Machines Corporation, neboli IBM, je datován do roku 1911 a spjat se jmény známých amerických podnikatelů Thomas J. Watson starší a Thomas J. Watson mladší. V samých počátcích se firma orientovala na výrobu chronometrů, vah a dalších předmětů denní potřeby. V roce 1924 se její hlavní zaměření změnilo na výrobu strojů pro zpracování děrných štítků pro účely účetní a statistické. S příchodem polovodičových součástek se zaměření firmy konečně transformuje do dnešní podoby a od 50. let se začíná zabývat výrobou sálových, posléze, v 80. letech, konečně i osobních počítačů.

IBM Mainframe

Společnost si za dobu svého trvání může připsat na účet mnoho nových technologií a významných patentů. Mezi nejvýznamější počiny můžeme určitě zařadit vytvoření standardu IBM PC, který byl ve své podstatě definován 12. srpna 1981, kdy společnost uvedla na trh edici svých osobních počítačů jako konkurenci zařízením značek Commodore, Atari a Apple. IBM zároveň uvolnilo úplnou technickou specifikaci platformy, což mělo za následek rychlé rozšíření IBM kompatibilných zařízení a jejich převahu na trhu. Přes relativní technickou zaostalost došlo k prosazení platformy především z důvodu konstrukční jednoduchosti a z toho vyplývající nízké prodejní ceny.

IBM PC 5150 (1981)

současné době již firma PC nevyrábí a pomyslnou štafetu převzali nízkonákladoví asijští výrobci. Divize notebooků ThinkPad byla prodána čínské firmě Lenovo v roce 2004 a hlavní činností firmy nadále zůstává působení na poli serverových řešení.

Zdroj: ibm.com, cpw.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty