Hlavní navigace

Hra Solitaire slaví 25 let. Vrátí se s Windows 10

Microsoft slaví dvacetipětileté výročí vzniku "slavné" hry Solitaire, s níž se mohli uživatelé dlouhá léta setkávat v různých verzích redmondského operačního systému. Ve Windows 8.0 však již chyběla.
Martin Tábor 7. 5. 2015

Sdílet

Snad každý zná herní legendy z provenience Microsoftu, které po dlouhou dobu tvořily defaultní součást čistých instalací Windows. V první řadě jde asi o oblíběné Miny (Minesweeper), ale neméně hrané byly i karetní dílka, a to i v prostředí českých kanceláří. Všechny zmíněné aplikace spatřily poprvé světlo světa počátkem devadesátých let.

Solitaire Collection ve Windows 10

Konkrétně Solitaire se pak objevil v roce 1990 spolu s 16bitovými Windows 3.1, která ještě běžela „jen“ jako nadstavba MS-DOSu. Hru údajně vytvořila o rok dříve stážistka v Redmondu a smyslem bylo především zábavnou formou přispět k pochopení práce v grafickém uživatelském rozhraní a naučit majitele nového systému používat myš.

Solitaire a bohatá nabídka her ve Windows 3.11 (rok 1992)

Hra nejspíše předčila očekávání a od roku 1990 se tak držela v podobě průběžně vylepšovaných verzí mezi „základními stavebními kameny“ Windows. Změnu učinily až Osmičky, z nichž dokonce zmizely i, přiznejme si, o něco více hrané Miny. Hry bylo (a je) nutné do systému doplnit jako rozšiřující funkci. K Windows 10 je však třeba přilákat co nejvíce uživatelů, a tak se osvědčená aplikace objeví znovu – tentokrát přímo v podobě moderní Windows App. Lze tak navíc čekat, že si ji zahrajeme na všech zařízeních nové platformy.

Zdroj: windows.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty