Hlavní navigace

HERI Editor - Vyspělý textový procesor zdarma

Chcete obyčejný textový editor, který nebude součástí obrovského balíku spousty aplikací? Chcete využívat základní funkce z placených programů zdarma a v češtině? Pak si přečtěte článek.
Martin Zachar

Sdílet

Trh s textovými a tabulkovými editory pro operační systém Microsoft Windows ovládá ve velké míře Microsoft Office. Jeho velkou nevýhodou pro obyčejného uživatele je cena. Pokud si totiž potřebujete jen občas napsat nějaký obyčejný textový dokument, není pro vás příliš výhodné utrácet peníze za takovýto balík aplikací.

Jeho velkou konkurencí jsou nejrůznější freeware aplikace, z nichž nejznámější je zřejmě OpenOffice.org, což je balík podobný Microsoft Office. Pokud však potřebujete pouze obyčejný textový editor, můžete využít jiné programy, které neobsahují další zbytečné součásti. Jedním z nich je i HERI Editor.

Vzhled hlavního okna aplikace.

HERI Editor

Jedná se o projekt českého vývojáře, takže nebudete mít problém jak s českým překladem celé aplikace, tak také s případnou českou podporou při jakémkoliv problému. Obsahuje téměř stejné možnosti jako jeho konkurenční aplikace. Je určen jak pro začínající uživatele, tak také pro pokročilé.

Uživatelské rozhraní

Vzhled aplikace je veden v duchu starších verzí Microsoft office (neobsahuje pás karet jako nové verze). Pokud jste tedy zvyklí na některý známější textový editor, jistě nebudete mít problémy se v HERI Editoru zorientovat.

Veškeré ovládání je rozděleno do horního menu a horní a dolní lišty, přičemž některé funkce se objevují na více místech. Pokud však budete chtít, můžete si jakoukoliv část z dolní lišty přesunout do horní a naopak. Samotná tlačítka pro jednotlivé funkce můžete různě odstraňovat, což vám může zpřehlednit seznam těch často používaných.

Hlavní část okna tvoří samotný dokument, který lze přibližovat a oddalovat (zoom) pomocí připravených tlačítek nebo kolečkem myši při stisknutém levém tlačítku myši. Jeho okraje lemuje pravítko, které vám zobrazuje veškeré zarážky, jenž máte vytvořeny - mezi nimi se lze přepínat pomocí klávesy tabulátor.

Pod dolní lištou jsou uvedeny informace o aktuální stránce v dokumentu, řádku na stránce a znaku na řádku. Také zde máte zobrazeny jednoduché indikátory zapnutých kláves Num Lock a Caps Lock.

Do dokumentu můžete vkládat obrázky a libovolně s nimi manipulovat.

Funkce

Jak jsem již zmínil, funkčně se aplikace dokáže vyrovnat jeho konkurenci. Alespoň co se týká základních funkcí, jako jsou nastavování fontu, barvy a velikosti písma, pozadí, zarovnání, ohraničení, záhlaví a zápatí nebo vytváření odrážek či číslovaného seznamu (o kterých se zde více zmiňovat nebudu). Neobsahuje pokročilejší součásti, jako například kontrolu pravopisu nebo vytváření rovnic. Na druhou stranu obsahuje některé důležité a občas i originální funkce či nástroje.

Mezi ty důležité může patřit například vkládání obrázků a pohybování s nimi různě v dokumentu. Nemusíte se tedy držet pouze řádků, ale umístit obrázek, kam se vám jen zlíbí. Podobně můžete umístit textové pole nebo třeba i celé PDF (vyvarujte se však velkých PDF o stovkách stran, to už aplikace moc dobře nezvládá).

Dobrou funkcí je také možnost vložit již vytvořené smajlíky nebo některé speciální znaky, které začínající uživatel na klávesnici jinak dlouho hledá. Určitě využijete vkládání párových speciálních znaků, jako jsou třeba chlupaté závorky.

Přehled smajlíků, které můžete vložit do textu.

Aplikace umožňuje vkládat i tabulky o vámi definovaných rozměrech. Jednotlivým polím tabulky lze nastavovat různé parametry písma či zarovnání atd. Podobně můžete také rozdělit stránku do více sloupců o zadaných rozměrech.

V neposlední řadě bych zmínil možnost prohlížet obsah schránky Windows. Dále funkci pro převod čísla zapsaného pomocí numerických znaků na slova či římské číslice na arabské (bohužel nelze převádět opačně, což by bylo možná užitečnější).

Další z výborných nástrojů je také kalkulačka, která obsahuje spoustu nejrůznějších matematických funkcí a výsledek vám dovolí automaticky vložit do dokumentu.

Při psaní si můžete také zjistit, kolik jste zatím vytvořili textu pomocí počtu znaků. Zde se vám zobrazí celkový počet znaků, mezer, slov a řádků.

 

Vlevo je možnost převést číslo na slovní zápis, vpravo zobrazení počtu znaků.

Ukládání a export

Jestliže se bojíte ztráty kompatibility s přáteli, kteří používají například Microsoft Office nebo OpenOffice.org, pak vás uklidním, protože aplikace nezavádí žádný nový formát pro ukládání. Dovoluje ukládat dokumenty ve formátu doc, docx, rtf, txt a další. Stejné formáty dokáže také otevřít.

Jako bonus má program vestavěnou funkci pro export do PDF nebo HTML a možnost odeslat dokument přímo emailem (buďto jako přílohu nebo rovnou jako text emailu).

Kalkulačka integrovaná do aplikace.

Závěr

HERI Editor je konkurenceschopný freeware textový editor, který poskytuje jak základní funkce, tak také některé pokročilé možnosti. Dovoluje spravovat jak vzhled celé stránky, tak také jejích částí. Umožňuje vkládat do dokumentu nejrůznější objekty, ať už vytvořené autorem aplikace nebo přímo uživatelem.

Svým vzhledem se navíc nijak neliší od známých textových editorů, takže nebude mít problémy při přechodu z některého jiného. Uživatelské rozhraní je kompletně v češtině, stejně jako celá podpora aplikace.

Ke všemu dovoluje otevírat a ukládat známé formáty doc a docx a navíc ukládat ve formátu PDF.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty