Hlavní navigace

Growl - nechte se upozornit na události v počítači

Nový email, dokončené stahování nebo nová zpráva na Facebooku - to vše jsou události, o kterých je dobré vědět co nejdříve. Využijte aplikaci, která vás bude umět ihned upozornit na různé události.
Roman Polášek 6. 1. 2012

Sdílet

Mnoho aplikací využívá upozornění v oznamovací oblasti jako prostředek, kterým může uživateli zobrazit aktuálně prováděné operace či výsledky činnosti. Běžně se tak můžeme setkat například u komunikačních programů s vyskakovacím oknem příchozí zprávy, u antivirů s oznámením aktualizace databáze nebo s instalací ovladačů pro nově připojené zařízení. Většinou jsou tyto informace užitečné a uživatel je tak neustále informován o dění v počítači. Některé aplikace či služby však podobná upozornění nenabízejí, případně je velmi složité taková upozornění konfigurovat. Právě pro takové případy se hodí Growl – aplikace, která dokáže upozornění nastavit.

Growl – rozhraní pro mnoho aplikací

Samotná aplikace Growl nedokáže ve vašem počítači najít všechny programy a poskytovaná upozornění. To ani není možné. Musíte jí dopomoci a pro všechny vybrané programy či služby instalovat další aplikace, se kterými pak Growl dokáže spolupracovat. Growl je tak spíše rozhraním, které pro jiné aplikace dokáže měnit nastavení upozornění.

Po instalaci a spuštění programu Growl můžete jeho hlavní okno vyvolat přes jeho ikonu v oznamovací oblasti. Zobrazí se rozhraní aplikace, které poskytuje všechny přístupné volby.

Hlavní okno aplikace

Hlavní okno aplikace

Hlavní okno aplikace

Zřejmě hlavní částí je záložka Applications, která obsahuje seznam všech programů, u kterých dokáže Growl nastavovat upozornění. Po prvním spuštění je seznam vlevo pochopitelně prázdný. K tomu, aby se v něm aplikace zobrazily, je nutné pro ně instalovat speciální programy, či pluginy, které naleznete na webu aplikace Growl. Těchto aplikací je k dispozici několik desítek a naleznete mezi nimi především nejpoužívanější programy, prohlížeče, či aplikace pro služby, u kterých má upozorňování uživatele smysl. Nechybí zde například aplikace pro upozorňování na novinky na Facebooku, na nový příchozí email na Gmailu, pro zobrazení aktuálně přehrávané písně v iTunes, úpravu upozornění ze Skypu nebo programu Pidgin, monitoring systému nebo zpráv na Twitteru. Všechny tyto aplikace jsou trochu jiné a odlišně se s nimi zachází, proto vždy dobře čtěte informace nutné k jejich fungování.

Upozornění na novou příchozí poštu na Gmailu

Upozornění na novou příchozí poštu na Gmailu

Upozornění na novou příchozí poštu na Gmailu

Většinou se jedná o samostatné aplikace a často se s nimi zachází po instalaci různě. Některé dokonce nabízejí vlastní rozhraní pro úpravu upozornění. Po jejich instalaci je umí Growl detekovat v systému a zařadí je do seznamu aplikací, u kterých pak můžete upozornění nastavit podle svých přání.

Každá aplikace nabízí jiná upozornění podle jejího účelu. Například u monitorování činnosti na Facebooku můžete být informováni o nových zprávách, příspěvcích na zdi, nových žádostech o přátelství nebo třeba i o šťouchnutí. U každého takového upozornění pak máte několik voleb, jak se má chovat. Můžete jej pochopitelně povolit nebo zakázat. Rovněž máte možnost vybrat vzhled upozornění, délku jeho zobrazení, jeho přeposlání, prioritu nebo zvuk, který se má přehrát. Možností je tedy dost a záleží jen na vás, jak moc je pro vás dané upozornění důležité.

Náhled pro výchozí vzhled upozornění

Náhled pro výchozí vzhled upozornění

Náhled pro výchozí vzhled upozornění

Pokud se tedy budete řídit popisem dané aplikace, můžete se již v tomto okamžiku těšit na upozorňování na vzniklé události.

Další možnosti programu Growl

Samotné nastavení všech oznámení však není to jediné, co program umí. Další funkce naleznete v hlavním okně programu pod ostatními ikonami při jeho horním okraji. Pokud se vám nelíbí výchozí vzhled vyskakovacích upozornění, můžete si vybrat jiný po kliknutí na ikonu Displays. Po instalaci je uživateli nabídnuto 5 různých vzhledů, mezi kterými lze přepínat. Z internetu lze však stáhnout další a nutno uznat, že i graficky pěknější. U řady z nich je možné i definovat pozici, kde se vyskakovací bublina objeví.

Graficky povedené zobrazení s název Smokestack

Graficky povedené zobrazení s název Smokestack

Graficky povedené zobrazení s název Smokestack

Mezi další funkce patří přeposílání upozornění, což se hodí v případě, kdy nejste zrovna u svého počítače. Upozornění lze posílat na jiný počítač v síti, email či na iPhone nebo mobilní telefon se systémem Windows s příslušnými aplikacemi. V hlavním okně programu naleznete také možnost zabezpečit posílání upozornění heslem nebo historii všech minulých upozornění, což může také přijít vhod.

Především pro pokročilé uživatele

Hlavní výhodou programu jsou možnosti, které ostatní aplikace nenabízejí. Je však nutné instalovat spoustu dalších programů, což nemusí některým uživatelům vyhovovat, a pokud byste měli Growl jen kvůli jedné aplikaci, nemá pro vás použití programu Growl zřejmě smysl. Pokud si však chcete přizpůsobit chování upozornění z více programů, je Growl ideálním nástrojem, který nabízí změnu jejich vzhledu a také možnost přeposílání i na mobilní zařízení, která jinak není většinou možná. Mezi výhody patří i to, že můžete aplikaci používat zcela zdarma. Chcete-li získávat rychleji novinky třeba z Facebooku, Gmailu nebo jiné oblíbené aplikace, určitě Growl vyzkoušejte. Je zajímavým počinem na poli softwaru, který dokáže to, co samotné aplikace neumějí.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty