Hlavní navigace

Google vyjednává s čínskou vládou

Roztržka mezi internetovým gigantem Google a hospodářským gigantem Čínou se momentálně řeší v poměrně složitých jednáních, na které má vliv i celá řada dalších aktérů, mimo jiné vláda USA.
David Sillmen 14. 3. 2010

Sdílet

Google je internetovým gigantem, ale i jakýmsi garantem rovného a svobodného přístupu k informacím podle vlastního uvážení. To ale platí jen v některých částech světa. Například v nejlidnatější zemi Číně Google nemohl fungovat bez cenzury, jenže po nedávné roztržce s čínskou vládou prohlásili zástupci Google, že cenzuru už nebudou dále podporovat a naopak se vyslovili pro svobodu. Dá se říct, že „právo na google“ je  v informačním věku jedním ze základních lidských práv.

Už tehdy se ale objevily pochybnosti, že Google se nebude chtít vzdát lukrativního čínského trhu, kde by zřejmě s odstraněním cenzurních mechanismů musel skončit. Teď se objevují hlasy o čilých vyjednáváních mezi Google a čínskou vládou. Jejich konání potvrdil i šéf Google Eric Schmidt. K problémům Google v Číně se již dříve vyslovila také vláda Spojených států amerických a je velmi pravděpodobné, že se na výsledku jednání bude také svým dílem podílet.

Podle slyšení, které si vyžádali američtí kongresmani, došlo k blokování některé ze služeb Google již v pětadvaceti státech světa. USA takovou cenzuru nepovažují vzhledem k lidským právům za přijatelnou.

Je otázkou, jak celý spor dopadne. Google má zájem o čínský trh a Čína zase o přítomnost tak silné značky, jakou Google je a jaká až donedávna de facto svým působením legitimizovala praktiky čínského politického režimu.

Zdroj: PCGH

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty