Hlavní navigace

Google umožnil vymazání identity z vyhledávání

Na základě soudního rozhodnutí spustil Google formulář pro podávání žádostí o výmaz z výsledků vyhledávání. Každá se sice posuzuje zvlášť dle přísných kritérií, avšak i tak může novinka mnohým lidem značně usnadnit budoucí život.
Martin Tábor

Sdílet

Google Vás zná. Řada lidí možná nikdy ani nezkusila zadat své vlastní jméno do největších internetových vyhledávačů, avšak kdyby tak učinili, byli by často překvapeni. S rostoucími schopnostmi těchto služeb se stále snižuje soukromí každého z nás, a to nemusíme být rozhodně veřejně známou osobností, politikem apod. Google si najde cestu téměř ke každému a vyhledávač je leckdy mocnější než jakákoli jiná databáze. Dokáže totiž velmi efektivně zobrazit souvislosti a vytvoření komplexnější představy o daném člověku je pak mnohem jednodušší i přesnější. Kdybychom si zahráli na soukromého detektiva, je právě Google leckdy tím prvním „špionážním“ prostředkem, který pomůže vytvořit alespoň kostru profilu daného člověka. Na rozdíl od firem, které často za umístění ve vyhledávači i platí, je však pozornost Googlu u fyzických osob většinou nepříliš žádoucí.

Google a soukromí – ilustrační obrázek

S tím však bohužel stále mnoho neuděláme. Relativně potěšující novinkou je však rozhodnutí evropských soudních institucí, které nedávno vytvořilo nový precedens. Spuštění nového formuláře, který Google poskytuje občanům EU, je tak výsledkem tlaku evropských institucí na tuto globálně působící americkou společnost, která se však sama k „novince“ nestaví příliš vstřícně. To, čeho může každý občan Evropy nově dosáhnout, je vymazání odkazů, které ho nějakým způsobem neoprávněně poškozují. K žádosti musí mimo řady dalších náležitostí připojit i kopii svého průkazu totožnosti a seznam nevhodných odkazů, které musí být „irelevantní, zastaralé nebo jiným způsobem nevhodné“. Google pak každou žádost individuálně vyhodnotí a pokusí se „vyvážit právo jednotlivce na ochranu osobních údajů s veřejným právem na získávání a šíření informací“. Fakt je každopádně takový, že jen za první den fungování speciální stránky podalo Googlu žádost již cca 12 000 Evropanů.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty