Hlavní navigace

Google spouští bezplatnou GPS navigaci

David Procházka

Společnost Google již před časem avizovala, že aktivně pracuje na GPS navigaci, která by byla dostupná uživatelům chytrých telefonů. V těchto dnech spouští bezplatnou navigaci pro vlastní operační systém Android.

Sdílet

Oblast navigace do automobilů byla dosud výsadou velkých společností jako je TomTom, Garmin, Navigon a dalších. Google se ale chytá každé podnikatelské příležitosti a tak se nyní dotknul byznysu, který byl do dnešní doby poněkud nedotknutelný. Tento tah jistě zapříčiní těžké hlavy manažerům tradičních firem v oblasti výroby GPS navigací a zejména navigačního softwaru.

<p>&#160;</p>

Navigační aplikace od Googlu se jmenuje Google Maps Navigation a tento gigant v IT oblasti ji uvolňuje nejprve pro vlastní operační systém chytrých mobilů Google Android 2.0. Tento krok je pochopitelný, neboť právě na této platformě dobrá navigace citelně chyběla. Google se ale nechal slyšet, že připraví svou navigaci také pro iPhone. O Windows Mobile či Symbianu zatím neuvažuje.

Čeští majitelé telefonů s operačním systémem Android ale ještě nemusejí jásat. Služba bude dostupná nejprve v USA, kde Google vlastní práva k mapovým podkladům. V Evropě bude mít cestu trnitější. Například české mapové podklady přebírá Google od společnosti TeleAtlas a musel by si tedy toto nové využití dojednat.

Zatím se o nové navigaci příliš mnoho neví. Do éteru prosákly informace o tom, že služba využívá Google Maps a Google Street View. Dokáže tak navigovat nejen v 2D a 3D zobrazení, ale také zobrazovat fotonavigaci. Hlasové ovládání bude jen v angličtině, navigace bude pracovat s body zájmu a s dopravními informacemi.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty