Hlavní navigace

Google prezentuje nový grafický formát WebP

Nejčastěji používaný grafický formát na webových stránkách je doposud JPEG. I když byly snahy zavést ve větší míře formát PNG, nesetkaly se s větším úspěchem. Nyní se Google pokouší prolomit bariéry a zavádí formát WebP.
David Procházka 30. 9. 2010

Sdílet

Grafický souborový formát WebP (vyslovuje se weppy) byl ve vývoji společnosti Google již delší čas a snižuje velikost souborů až o 40 procent ve srovnání se souborovým formátem JPEG. To znamená rychlejší stahování z webových stránek a menší zátěž pro webové servery. Většina dnes běžných obrazových formátů na webu byla uvedena před více než deseti lety. Tyto formáty jsou založeny na technologiích, které sice prověřil čas, ale dále se již nevyvíjejí. Formát WebP je založen na využití VP8 video kodeku a grafického kontejneru RIFF. Odborníci ze společnosti Google se rozhodli zjistit, zda existuje způsob, jak dále komprimovat obrázky se ztrátovou kompresí, tedy stejnou, jaká je využita u formátu JPEG, tak, aby se načítaly rychleji při zachování kvality a rozlišení.

 

Google Chrome bude jako první podporovat nový grafický formát WebP.

Google Chrome bude jako první podporovat nový grafický formát WebP.

Výsledkem je právě nový WebP formát. Google v tuto chvíli jedná o podpoře formátu u vývojářů konkurenčních webových prohlížečů a grafických formátů. Očekává se, že Google Chrome bude podporovat grafický formát WebP již u příští aktualizace. Sám Google již nyní na svých stránkách nabízí konverzní utilitu. Je otázkou jak dalece se tento formát osvědčí v praxi. Podobných pokusů o nové formáty v různých oblastech jsme již mohli zaznamenat  dříve a ne vždy se setkaly s úspěchem. Na druhou stranu má Google v rukou silný marketingový nástroj, kterak formát tlačit mezi uživatele i vývojáře. Možná tak stanovuje nový standard ve webové grafice.

Zdroj: DT

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty