Hlavní navigace

Google I/O 2016: umělá inteligence i virtuální realita

Letošní vývojářská konference internetové jedničky je v plném proudu, a tak jsou už hlavní novinky známy. Google se letos zaměřil na spoustu věcí a dostalo se i na nový Android N pro telefony a další platformy.
Martin Tábor 20. 5. 2016

Sdílet

Google I/O 2016 probíhá od středy 18. do pátku 20. května a tentokrát přímo v domovském Mountain View. Konference patří především vývojářům, kteří se díky ní mohou seznámit s chystanými novinkami a v dostatečném předstihu se naučit nové věcí, ale i upgradovat své stávající aplikace v Google Play.

Google I/O 2016

Pro toho, kdo alespoň trochu sleduje technické novinky, však Google I/O rovněž představuje doslova žně a plné ruce práce tak mají novináři ze všech koutů světa. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější novinky pěkně popořádku.


Google Asistent

Vzpomínáte si na legendární „sponku“ ze starodávných verzí MS Office? Google po vizuální stránce možná míří k něčemu podobnému, avšak s jedním značným rozdílem. Jde o umělou inteligenci. Na rozdíl od stávajícího Google Now si s Google Asistentem již popovídáte stejně jako s Apple Siri nebo Cortanou od Microsoftu. Nový asistent je tedy očekávaný revoluční krok a můžeme jen doufat, že základní konverzaci zvládne i v češtině. Google Now je sice omezené, ale základní příkazy či vyhledávání v našem (opomenutelném) jazyce zvládne. Google také vylepšil rozpoznávání hlasu – se šumem na pozadí si poradí o čtvrtinu lépe.

Google Asistent

Google Home

Google Home je poté jakési centrum chytré domácnosti, které úzce spolupracuje právě se službou Google Assistant. Zařízení připomínající lampičku tvoří v podstatě reproduktor a mikrofon, který pátrá po vašich příkazech. S Google Home spolupracuje např. chytrý termostat Nest, Chromecast (díky němuž si pustíte hudbu nebo film) a zařízení budou pochopitelně přibývat. Kromě jiného Google Home samozřejmě využijete jako nový Assistant ve vašem telefonu a informace si můžete promítnout třeba na televizi (opět přes Chromecast).

Google Home

Google Duo a Allo

Aplikace pro videohovory s end-to-end šifrováním, novým protokolem QUIC a poměrně netradiční funkcí „Knock knock“, která umožní sledovat kamerku volajícího ještě před tím, než novor přijmete. Protokol QUIC je zase navržen tak, aby byl obraz plynulý bez jakéhokoli sekání při změně kvality připojení nebo přechodu mezi mobilní sítí a Wi-Fi. Aplikace dorazí v létě, a to pro Android a iOS.

Google Duo

Google Allo je oproti tomu aplikace konverzační aplikace pro chat, avšak možná ještě více netradiční. Opět integruje nového Google Asistenta, který umí např. rozpoznat obsah na přijaté fotografii a nabídnout automatickou odpověď nebo příslušnou funkci. Chatovat můžete i přímo s asistentem a v aplikaci rezervovat restauraci apod. Důraz je kladen i na bezpečnost – ve výbavě je opět end-to-end šifrování a možnost načasovaného mizení zpráv.

Daydream

Daydream je jakási finální podoba „platformy“ Google Cardboard. Nové modely telefonů by měly být časem s Daydream kompatibilní a nabídnout tak virtuální realitu s odezvou obrazu pod 20 ms. Google také přišel s referenčním ovladačem do ruky (který obsahuje akcelerometr a gyroskop) a čočkami pro telefon. Tyto věci by měly posloužit jako vzor výrobcům.

Google Daydream

Android N a Android Wear 2.0

A konečně k tomu nejdůležitějšímu – k dispozici jsou nové informace o příští verzi Androidu, ale i jeho speciální větve pro chytré hodinky. Android N zatím nedostal číslo, ale zato nabídne lepší výkon, zabezpečení a mnoho dalších věcí. Google vyladí JIT compiler, nabídne rychlejší instalaci aplikací a vývojáři her zase mohou těžit z podpory Vulkan API (výkonnější než OpenGL). Dobrou zprávou je, že v Androidu N můžete zavřít všechny aplikace na pozadí jedním kliknutím, ale ty dlouho nepoužívané systém ukončí i sám. Android N bude mít dohromady 250 novinek a vyjde koncem léta.

Android Wear 2.0 Preview

Android Wear 2.0 nově umožňuje zobrazit prakticky jakoukoliv informaci z kterékoli aplikace. Nová je i podpora rozpoznávání psaného textu, která funguje i na základě automatického posunu obrazovky. Důležitou zprávou je, že aplikace pro Android Wear 2.0 mohou fungovat samostatně i bez připojení k mobilu a hodinky se také samy připojí k mobilní síti. O Androidu N/Wear si jistě povíme ještě samostatně.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty