Hlavní navigace

Google I/O 2015: těšit se můžeme i na Android M

Martin Tábor

Po roce je tu opět největší událost ve světě Googlu. Dvoudenní konference Google I/O 2015 v San Franciscu letos "prozradila" nový Android M, ale třeba také zcela nový systém Brillo pro internet věcí.

Sdílet

<p>&#160;</p>

Každoroční „vývojářské“ konference firem jako Microsoft, Apple nebo právě Google nejsou již tradičně cíleny jen pro oči a uši vývojářů, ale jde o PR akce s obrovským marketingovým významem. Novinky pak tlumočí světová média těm nejširším masám a ani letošní Google I/O 2015 v sanfranciském Moscone West Center není výjimkou. Do světa se opět dostalo mnoho plánů a výtvorů, určených pro další měsíce.

Android M Developer Preview

Asi není velkým překvapením, že světoznámá technologická firma opět představila i novou verzi Androidu. Zatím má jen kódové označení M, ale k dispozici jsou již obrazy Developer Preview a příslušné SDK.

<p>&#160;</p>

Oprávnění aplikací v Android M

O to zajímavější je pak seznam představených novinek, kterých není hodně ani málo a celkově jde spíše o evoluci současného Androidu Lollipop. Příznivci nejrozšířenější mobilní platformy se tak mohou těšit třeba na:

  • Mírně vylepšený Material Design,
  • přepracované nastavení oprávnění - aplikaci již není třeba přidělit potřebná oprávnění při instalaci, ale rozhodnout se můžete v každé situaci jinak. Google dělí oprávnění do osmi kategorií jako je přístup k fotoaparátu, mikrofonu, kontaktům, lokaci apod. Přístup pak aplikaci povolíte či odepřete, kdykoliv o něj požádá (obdobně, jako třeba v prohlížeči Chrome),
  • podpora snímače otisků prstů - Android M již defaultně podporuje rozhraní pro otisky prstů, takže vývojáři aplikací mohou vyžádat ověření pomocí jednotného API,
  • Android Pay - je nástupce platebního systému Google Wallet. Svými dovednostmi se však již plně vyrovná např. Apple Pay a v kombinaci se snímačem otisků prstů se tak platby mobilem zřejmě hojněji rozšíří. Díky NFC tak můžete mobilem nahradit svoji platební kartu,
  • podpora USB-C - umožňí na Androidu M práci v pěti režimech. Nabíjet můžete „Android M“, nabíjet můžete jiné zařízení z akumulátoru „Androidu M“, připojit MIDI zařízení a pochopitelně v různých režimech přenášet data.

Nový systém Brillo

Jedním z hlavních trendů minimálně posledního roku je tzv. internet věcí (IoT). V dané kategorii nechce zůstat pozadu žádný z globálních hráčů, a tak jde o jednu z hlavních priorit pří vývoji nejen Androidu, ale např. i nové platformy Windows 10.

<p>&#160;</p>

Platforma Google Weave – propojení IoT, Androidu a cloudu

Pakliže Android 5.0 Lollipop rozšířil škálu Androidem podporovaných zařízení, letošní ročník Google I/O jde mnohem dál. Platforma Brillo má základ v Androidu, avšak je stavěná na míru miniaturním zařízením připojeným do internetu a skvěle se hodí pro inteligentní domácnost. Systém Brillo bude pohánět produkty od Nestu a časem jej třeba naleznete i ve své pračce, ledničce, sporáku a na dalších místech. Produkt „Weave“ pak zastane funkci prostředníka mezi Brillem, Androidem a cloudovým úložištěm.

Závěr

Na Google I/O zaznělo pochopitelně mnohem více věcí a zajímavé jsou třeba plány na vylepšeného asistenta Google Now. Zde jde však v podstatě jen o evoluci v podobě lepšího rozpoznávání hlasu a menší chybovosti.

<p>&#160;</p>

Android M a současné Nexusy – ilustrační obrázek

Kdo se dokáže ještě vyznat v nespočtu zaniklých i současných „foto“ služeb inkriminované firmy, může si na seznam aktuálně připsat plánovanou službu Google Photos. Ta by snad měla být již konečně „univerzálním“ řešením pro správu fotografií na platformách Google, a to napříč zařízeními i službami jako Google Plus.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty