Hlavní navigace

Google Chrome: budoucnost v hlasovém ovládání?

Martin Tábor

Příští verze Google Chrome přinese zajímavý standard Web Speech API. Ve své podstatě se jedná o schopnost rozpoznávání řeči, což mohou weboví vývojáři použít pro hlasové ovládání svých aplikací.

Sdílet

Vývojáři z Googlu vsadili v případě nadcházejícího vydání Google Chrome 25 především na jednu funkci, jíž se tentokrát stane rozhraní Web Speech API. Tento standard je součástí specifikací konsorcia W3C a v podstatě by tak šel označit za část novinek, které do prostředí webu přinesla „vlna“ HTML5. Google již do Chromu před časem implementoval Speech Input API, které umožňuje zadávat pomocí hlasu výrazy do formulářů, avšak současná novinka přináší vývojářům opět o něco širší možnosti.

<p>&#160;</p>

Web Speech API – ukázka

S rozpoznáváním hlasu v prostředí webu přišla asi první Opera, která vsadila na volitelný doplněk od IBM. Jeho možností mohli weboví vývojáři rovněž využívat, a to pomocí JavaScriptu, leč z pochopitelných důvodů se tato možnost příliš nerozšířila. Opera navíc funkci po čase přestala podporovat. Aktuálně je však na webu zcela jiné klima a standard Web Speech API by tak úspěch zaznamenat mohl. Tím spíše, že rozpoznávání řeči funguje již v beta verzi velmi dobře a otázkou je, zda Google např. funkci nevyužije ve svých webových aplikacích. Funkci je možné otestovat např. zde, avšak pouze za předpokladu, že je stránka zobrazena pomocí vývojové verze Chrome.

Zdroj: techcrunch.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty