Hlavní navigace

Google Chrome 69 přichází ve zcela novém kabátu

Poslední Google Chrome přináší velkou změnu uživatelského rozhraní, kde se ke slovu konečně dostal vzhled s názvem Material Design refresh. Novinkou je rovněž automatické generování hesel v registračních formulářích.
Martin Tábor 6. 9. 2018

Sdílet

Podle čísla verze se určitě nedá poznat, že dnes nejpoužívanější prohlížeč slaví deset let od svého narození. V nekonečném seznamu vlastností a podporovaných technologií však existuje položka, která se navzdory progresivnímu vývoji za celých deset let změnila jen minimálně. Je jí právě vzhled uživatelského rozhraní, který byl revoluční na začátku v roce 2008. Google tak spíše sledoval, jak se novému trendu postupně podléhají konkurenti a do vzhledu Chromu nijak radikálně nezasahoval.

Google Chrome 69 – Material Design refresh

Material Designu (představenému před čtyřmi lety) se přizpůsobilo menu a kontextové nabídky, nicméně vzhled záhlaví se záložkami a adresním řádkem byl v relaci s jinými prohlížeči deset let jediným pevným bodem ve vesmíru.

Material Design refresh na různých platformách

Chrome 69 je z tohoto pohledu přelomové vydání, protože aktivuje dlouho testovaný motiv se zaoblenými rohy a bílým podkladem. Nový Chrome tak popravdě připomíná naopak Firefox od Mozilly.

Aktuální verze Chrome – původní vzhled

Jestliže vám však nový motiv nevyhovuje, nemusíte ještě zoufat. Konzervativní uživatelé mají „neoficiální“ možnost vybírat hned z několika rozhraní. Do adresního řádku stačí napsat „chrome://flags“ a najít položku „UI Layout …“. Původní motiv se pak skrývá v rozbalovacím seznamu pod názvem „Normal“.

Generované heslo v registračním formuláři

Další novinka je jednoduchá, ale zvyšuje bezpečnost a pohodlí. Každý druhý web vyžaduje registraci, což obnáší vymýšlení nových a nových hesel. Mnoho lidí tedy používá hesla triviální nebo stejná od internetového bankovnictví po diskusní fórum. Obě varianty jsou  špatně. Chrome si přihlašovací údaje umí již dlouho zapamatovat, ale nově se můžete spolehnout i na automatické generování hesel. Pamatovat si tedy stačí jen heslo účtu od Googlu. Nakonec nesmíme opomenout ani vylepšení našeptávače v adresním řádku.

Zdroj: googleblog.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty