Hlavní navigace

Google Chrome 63: lepší zabezpečení i novinky pro smartphone

Nejnovější verze Chrome 63 se již automaticky instaluje na počítače nějaké té miliardě uživatelů. Ano, Chrome má cca 60 procent trhu. Každá bezpečnostní i jiná zásadní chyba tak může mít nedozírné následky, čehož si je Google vědom.
Martin Tábor

Sdílet

Tentokrát začneme od obligátních oprav chyb. Jak je již u Googlu zvykem, objevené „netěsnoti“ jsou často spojeny s vyplacením nemalých odměn jdoucích do rukou bystrých programátorů amatérů. Resp. libovolných lidí, kteří chybu v open source kódu odhalí a zároveň nejsou zaměstnanci Googlu. Tyto odměny jdou přitom v součtu i do milionů korun a leckterý potenciální hacker se tak jistě dostává do dilematu, zda chybu s nejistým výsledkem zneužije, prodá na „černém trhu“ nebo raději nahlásí a své peníze má legálně jisté. Takovýchto lidí se během příprav poslední verze našlo cca 20 a v přepočtu si rozdělili 1 020 000 Kč.

Google Chrome 63.0.3239.84 – nový dialog

Z novinek viditelných uživatelem nabízí mobilní verze např. chytřejší automatické dokončování v adresním řádku či nový přehlednější dialog pro mazání historie a dat procházení. Mnohem více se však řešily tzv. věci pod kapotou, kde přibylo spoustu funkcí pro vývojáře, ale také se snad vzrostl výkon. Možná nejzajímavější je tzv. dynamický import javascriptových modulů, který by měl přispět k rychlejšímu načítání – javascriptové funkce se jednoduše stahují postupně, až když jsou potřeba. Další nápad umožnil vývojářům spojit určitou akci s potažením prstu dolů na mobilních zařízeních. Webové aplikace se tak opět více přiblíží těm nativním.

Zdroj: googleblog.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty