Hlavní navigace

Google Chrome 62 nemá rád kombinaci formulářů a HTTP

Nejnovější Chrome 62 se již automaticky instaluje na počítače a s určitým odkladem dojde i na chytré mobilní telefony. A co přináší? Pochopitelně opravy chyb, ale kromě dalšího bude weby více tlačit k šifrování HTTPS. Ostatní totiž diskriminuje.
Martin Tábor 3. 11. 2017

Sdílet

Šifrování je šifrování a bez šifrování se dnes neobejdete, i když jste poctiví jako Ježíš či Aštar Šeran (dobře, ten asi ne). Zdaleka se totiž nejedná „jen“ o zachování soukromí, ale v případě internetu dává šifrování jistotu, že skutečně komunikujete s tím, s kým myslíte. Hackerských technik, jak využít nezabezpečeného připojení, je celá plejáda a navíc žijeme v době, kdy se k internetu připojujeme přes nejrůznější otevřené Wi-Fi hotspoty, o jejichž autorech nemáme ani potuchy (ostatně, Wi-Fi siť si každý může pojmenovat, jak chce).

Chrome 62.0.3202.62 – formulář na HTTPS a HTTP

Jedním z možných řešení (dnes je nezbytné) je šifrovaný protokol HTTPS. Představte si ho jako rouru mezi vaším prohlížečem a danou webovou stránkou. Data protékají přes nespočet subjektů – provozovatele Wi-Fi připojení, jeho poskytovatele připojení (ISP) atd. Vlastně kdekoli se může objevit někdo, kdo chce komunikaci odposlouchávat nebo dokonce pozměnit přenášený obsah – což skutečně lze. Pakliže ovšem prohlížeč komunikuje přes HTTPS, internetem protékají jen šifrovaná data, která by neměl být schopen nikdo rozluštit a určitě ne v reálném čase.

Technické novinky v Google Chrome 62

HTTPS musí předně podporovat daný web, což dnes znamená jen nepatrně práce navíc pro správce a vývojáře. I tak existuje mnoho stránek, kde zadáváte data např. do přihlašovacích formulářů, a které šifrované připojení nenabízí. Google tak již před časem vyhlásil nešifrovanému internetu boj a ve vyhledávání mírně upředňostňuje zabezpečené weby. Nová verze Chromu jde ještě dál a výrazněji upozorňuje uživatele na nezabezpečený formulář. Lze tak očekávat, že se standardy opět pohnou kupředu, protože kdo se nepřizpůsobí, přijde o návštěvníky. S bezpečností souvisí i vyplacená částka za odhalené chyby – přibližně patnáct šťastlivců se rozdělí o 40 000 dolarů (téměř 900 000 korun).

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty