Hlavní navigace

Google Chrome 61 přichází s WebUSB a spoustou oprav

Kromě obligátních záplat bezpečnostních děr a jiných nedostatků přinesl aktuální prohlížeč Chrome také zajímavé možnosti pro vývojáře, z nichž nakonec budou těžit i uživatelé. Mezi ně patří několik nových API.
Martin Tábor 15. 9. 2017

Sdílet

Pokud Google Chrome používáte, možná jste již zaregistrovali, že se vám cca po šesti týdnech opět nainstalovala nová verze, nicméně vlastně jste si ani všimnout nemuseli. Vývojáři sice opět nepřišli s ničím revolučním, ale evolučních změn najdeme dost a dost. Těžko tedy říci, zda tak můžeme označit i opravy starých chyb, nicméně těch je rovněž více než dost a za chyby odhalené nadšenci z lidu Googlu vyplatil cca 23 500 dolarů. Při současném silném kurzu koruny to v přepočtu stejně vychází na solidního půl milionu, což je na jednu verzi snad více než dost.

Google Chrome 61.0.3163.79

Ale abychom se dostali ke skutečným novinkám. Chrome 61 přináší podporu blokování videí ve formátu HTML5. Funkci je zatím nutné ručně aktivovat a zdaleka nezafunguje vždy. Na druhou stranu, řadu moderně vytvořených reklam již dokáže Chrome účinně zkrotit a přehrávání skutečně spustí až po kliknutí (resp. na přání) uživatele. Za zmínku pak určitě stojí nové Payment Request API pro bezpečné a standardizované platební rozhraní, Web Share API, díky němuž mohou weby otevřít standardizovaný dialog pro sdílení (jako na smartphonech) a také WebUSB. Webové aplikace díky němu mohou komunikovat s USB zařízeními napřímo, takže se opět přiblíží těm nativním z desktopu.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty