Hlavní navigace

Google Chrome 57 zjednoduší tvorbu responzivních webů

V závěsu za Firefoxem vyšla i nová verze Chrome od Googlu. Ač je Chrome mladším prohlížečem, díky zběsilému verzování má "navrch" a aktuálně spatřilo světlo světa 57. vydání. Určitě ale přináší zajímavé novinky.
Martin Tábor

Sdílet

Google Chrome přišel na scénu v roce 2008, což již také není včera. I tak je Firefox starším projektem, leč až do verze 3.6 byla menší vydání označována desetinným číslem, což se ukázalo jako marketingově nevýhodné. Ale od historického okénka zpět k nejnovějšímu Chromu. Ten přináší pochopitelně spoustu opravených chyb a jen těch bezpečnostních je 36. Externím lovcům bugů, kteří Googlu chyby oznámili, tak bylo vyplaceno 38 000 dolarů (bezmála milion korun). Sám Google pak provedl kroky k odstavení SHA-1.

Google Chrome 57 – WebAssembly Demo

Co se týče nových funkcí, některé z nich potěší především vývojáře, kteří však díky novým možnostem vytvoří přidanou hodnotu pro koncové uživatele. Jednou z nových implementací je podpora technologie WebAssembly, což je vlastně nízkoúrovňový kód pro webový prohlížeč. WebAssembly najde využití ve složitých aplikacích nebo hrách, kde výkon JavaScriptu nedostačuje. Dobrým příkladem je toto herní demo, které spustíte v nejnovějším Chromu nebo Firefoxu (pro srovnání, MS Edge načte verzi v čístém JS – porovnejte rychlost).

Google Chrome 57 pro Android – Media Session API
 

Další novinkou je podpora CSS Grid Layout, která ve zkratce umožní vývojářům jednodušší tvorbu responsivních webových stránek. S tím bezesporu souvisí i Chrome pro Android – během několika dnů se stáhne aktualizace z Google Play. Pro mobily Google připravil novinky v Media Session API, které umožní ovládání webů s multimediálním obsahem přímo z operačního systému (obrázek výše). Progresivní webové aplikace (PWA) – webová stránka tvářící se jako nativní aplikace pro smartphone – také získají možnost umístit ikonku přímo do seznamu programů nebo na plochu.

Zdroj: googleblog.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty