Hlavní navigace

Google Chrome 46: přehlednější ikonka zabezpečení

Martin Tábor

Google vydal 46. verzi aktuálně nejpoužívanějšího webového prohlížeče. Novinky jsou na straně uživatelského rozhraní, možností pro vývojáře i opravených bezpečnostních problémů, za jejichž odhalení vyplatil Google cca 25 tisíc dolarů.

Sdílet

Google Chrome 46 se dostal do běžného aktualizačního kanálu a jeho stažení můžete urychlit otevřením panelu „O Google Chrome“ v aktuálně nainstalované verzi. Jak je již u Chromu běžné, nová „major“ verze je jen malou evolucí a vývojáři se navíc zaměřili na, pro mnoho lidí nudnou, oblast bezpečnosti. Ta je však v dnešní době snad vůbec nejdůležitější, a tak i drobná zlepšení mohou velmi prospět.

Google Chrome 46.0.2490.71

Denně zadáváme na webových stránkách hesla a osobní údaje, ale k internetu jsme připojeni přes nedůvěryhodné Wi-Fi hotspoty kdesi v restauraci, na letišti apod. Vlastně jedinou účinnou cestou, jak někomu zabránit, aby po cestě odposlouchával nebo nám dokonce nějaký obsah či skript podstrčil, je pak šifrovaný přenos HTTPS. Na ten přechází čím dál více stránek a současná doporučení jsou taková, že by HTTPS měly používat vlastně všechny weby.

Nová indikace zabezpečeného připojení

Ne vždy je však implementace ze strany webu dokonalá. Jak je patrné z obrázku výše, Google Chrome dosud používal čtyři ikonky pro znázornění zabezpečeného přenosu. Žlutý trojúhelník byl vidět bohužel velmi často a upozorňoval právě na stránky, které HTTPS sice používaly, ale nedostatečně (část obsahu nebyla např. šifrována). Chrome 46 tuto ikonu vypouští a „nedokonalé“ stránky jednoduše zobrazí jako nezabezpečené. Bezpečnostní tým má však ještě další plány – zcela v souladu se současnými trendy by měly zbýt ikonky jen dvě, a to zelená a červená.

Zdroj: google.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty