Hlavní navigace

GNOME 3.6 přichází s mnoha změnami

Komunita vývojářů GNOME vydala možná jednu z nejvíce inovativních verzí od vydání GNOME 3. V nové verzi 3.6 tak uživatelé narazí např. na nového Nautila, jenž doznal skutečně mnoha změn, nový vzhled "Aktivit" či upgradovaného IM Empathy.
Martin Tábor 8. 10. 2012

Sdílet

I přesto, že se nejznámější distribuce GNU/Linuxu - Ubuntu zřekla prostředí GNOME 3 Shell a nahradila ho svým vlastním Unity, pracují vývojáři GNOME stále na nových verzích, a to velmi úspěšně. GNOME 3 Shell stále využívá řada jiných distribucí od Fedory až po Debian, který nové rozhraní bude obsahovat od verzi 7 a aktuálně je již dostupné ve větvi "testing". Jak Unity, tak GNOME 3 Shell jsou stále zánovní softwarové projekty a při uvolnění jejich prvních verzí se zkrátka ani ony nevyhnuly dětským neduhům a obecnému dojmu nevyzrálosti. Aktuálně se situace však již mění.

GNOME 3.6 Shell - Aktivity

Nejnovější GNOME Shell je opět více optimalizováno pro dotykové ovládání, avšak nový vývojářský směr se má soustředit i pro použití na noteboocích a desktopu. Důvodem je to, že se s GNOME zatím v dlouhodobém horizontu nepočítá na žádném zařízení jako je kupříkladu tablet, avšak GUI je i tak plně připraveno pro dotykové obrazovky, stejně jako aktuální verze konkurenčních OS v podobě Windows 8 či OS X. Změnou designu prošla obrazovka "Aktivity (Činnosti)" a upraven byl i spodní panel, který je nyní vyšší a vejde se na něj více informací.

 

GNOME 3.6 Shell - Nautilus

Účty on-line, které umožňují automaticky nastavit po přihlášení k některé z podporovaných služeb (např. Google) programy jako Evolution pro e-mail, GNOME Docs pro Dokumenty Google apod., nyní podporují i Microsoft Exchange. Zcela přepracován a především výrazně zjednodušen byl dialog pro výber pozadí, který nyní obsahuje pouze jedno velké "tlačítko" s náhledem obrázku. Praktickým prvkem je i nová "opona" při uzamčení obrazovky, která zobrazuje užitečné informace jako aktuální čas aj. Novinek je více, ale na závěr lze jistě zmínit drobnost, kterou je defaultní zobrazení položky "Vypnout" v menu, a to bez nutnosti použití klávesy "Alt". GNOME Shell tak opět ukázalo, že je životaschopné a kvalitou se již vyrovná i mnohem rozšířenějším konkurenčním prostředím.

Zdroj: gnome.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty