Hlavní navigace

Freeware FTP klienti

FTP patří do skupiny těch nejpoužívanějších protokolů na internetu. V tomto článku si povíme něco málo o samotném FTP protokolu a jeho využití. Především se však podíváme na freeware FTP klienty.
Josef Vavřina 1. 8. 2009

Sdílet

Co je to FTP

FTP neboli File Transfer Protocol pracuje na aplikační vrstvě rodiny protokolů TCP/IP. Tímto se řadí po bok protokolů, jako jsou například HTTP, DNS, DHCP a další. Úkolem FTP je, jak už z názvu vyplývá, podpora pro přenos dat na vzdálený počítač. S jeho pomocí můžete nejen data přenášet, ale i spravovat soubory a složky na tomto vzdáleném počítači. Samozřejmě pouze v rámci vašich oprávnění, tedy jen u těch složek, kde máte manipulování s daty povoleno. Protože pracuje na architektuře client-server, je nutné tento vzdálený počítač provozovat jako FTP server. Ke komunikaci jsou použity porty s čísly 20 a 21, a protože vyžaduje spolehlivé spojení, využívá služeb TCP transportního protokolu. Pro komunikaci mezi klientem a serverem jsou využity standardizované příkazy, definované v rámci protokolu, je tedy možné FTP provozovat na jakémkoliv systému, pro všechny jsou příkazy totožné.

<p>FTP je založen na architektuře client/server</p>

FTP je založen na architektuře client/server

FTP je založen na architektuře client/server

V praxi můžete FTP zaregistrovat hlavně ve 2 funkcích. První z nich je sdílení dat, hudby, videa, atd. Pro tento účel jsou dnes častěji používány jiné technologie, nicméně i tak na toto využití můžete často narazit. Asi více využívaným je správa internetových stránek, kde nahráváte vytvořené stránky na hosting právě s pomocí FTP. Pro připojení k serveru můžete využít příkazového řádku, internetového prohlížeče nebo specializovaného FTP klienta jako samostatného programu. Těmto programům je věnována druhá část článku.

Výhodou protokolu FPT je jednoduchost jeho provozu a široké možnosti nastavení přístupových práv jednotlivým klientům. Nevýhodou je poměrně nízká bezpečnost, protože základní FTP nešifruje přenášená data, je tedy možné s pomocí snifferu jednoduše odposlechnout přenášené informace, tedy i uživatelské jméno a heslo. Tento nedostatek může být odstraňován na straně klienta i serveru, pomocí SSH nebo vylepšeného FTPS protokolu. Zjednodušenou variantou FTP protokolu je TFTP, neboli Trivial File Transfer Protocol. Zásadní rozdíl je především v jiném protokolu transportní vrstvy, TFTP používá UDP protokol, který je narozdíl od TCP nespojovaný a nepoužívá potvrzování k zajištění spolehlivosti. Tolik ke stručnému úvodu a pojďme se tedy podívat na freeware FTP klienty.

FileZilla

Asi nejoblíbenější FTP klient je program s názvem FileZilla. Dostupná jako klient, server i portable verze, kterou si můžete nosit stále u sebe na flash disku. Nás bude zajímat hlavně klient aplikace, kterou stručně představím. Po bezproblémové instalaci vás přivítá poměrně klasický vzhled souborového manažeru. V levé části obrazovky je zobrazen obsah lokálních disků, vpravo pak obsah složky na připojeném FTP serveru. Horní část obrazovky je defaultně vyhrazena pro logování zpráv a událostí, dolní pro zobrazení fronty k přenosu.

<p>Program FileZilla po spuštění - klasický vzhled souborového manažera s několika doplňky</p>

Program FileZilla po spuštění - klasický vzhled souborového manažera s několika doplňky

FileZilla po spuštění - klasický vzhled souborového manažera s několika doplňky pro potřeby FTP

K vytvoření nového připojení můžete využít rychlého spojení, kde do vyhrazených políček pouze zadáte hostitele, uživatelské jméno a heslo a o více se nestaráte. Pro trvalá připojení nebo konkrétnější nastavení je určen správce míst, ve kterém je přístupno mnohem více možností. Správce míst dává na výběr ze 4 typů serveru, se kterým bude navazovat připojení, a sice klasické FTP, SFTP, FTPS nebo FTPES, několik způsobů přihlášení (anonymní, interaktivní, normální,...), k nastavenému spojení si můžete připsat libovolné poznámky. FileZilla je i přes svou komplexnost stále přehledná a lehce se ovládá.

Clear FTP

Druhým testovaným FTP klientem je aplikace Clear FTP od českých Micropro Software. Při prvním spuštění se spustí příjemný průvodce, který vás krok po kroku provede nastavením účtu. Všechna požadovaná nastavení jsou srozumitelně popsána a uživatel lehce pochopí, co to po něm program vlastně chce. Hezká je možnost výběru místního a vzdáleného adresáře, které budou otevřeny při zahájení komunikace.

 

<p>Jednoduchý FTP klient, který splní svou práci</p>

Jednoduchý FTP klient, který splní svou práci

Jednoduchý FTP klient, který splní svou práci. Nečekejte ale žádné extra možnosti nastavení

Při instalaci se vás program zeptá na to, zda chcete nainstalovat Micropro Messenger. Jedná se o aplikaci, která při spouštění programu zkontroluje server výrobce na přítomnost nových zpráv o aktualizacích, nových službách apod. Naštěstí je i po instalaci možnost Messenger deaktivovat. Co se týče jiných možností, nenabízí toho Clear FTP zdaleka tolik jako FileZilla, což může být ale pro někoho spíše výhodou. Pokud nepožadujete po FTP klientu žádné extra možnosti, které nikdy nevyužijete a spokojíte se "jen" se samotným posíláním souborů na vzdálený počítač a jejich spravováním, může být Clear FTP přesně pro vás.

IW FTPort

Nejpropracovanější program v tomto článku je IW FTPort od české firmy Aion. Hned po startu programu nabydete dojem, že toto není obyčejný a jednoduchý FTP klient. Samozřejmostí je jeho klasický vzhled souborového manažeru, ale jeho jednoduchý vzhled dává tušit, že zde se pomýšlí především na funkce. Přehlednosti program příliš nepobral, ikonky jsou malé a nevýrazné, nejprve budete tápat, je nutné si na jejich význam zvyknout.

<p>Propracovaný FTP klient, nabízející mnoho možností nastavení</p>

Propracovaný FTP klient, nabízející mnoho možností nastavení

Propracovaný FTP klient, nabízející mnoho nastavení a kontrolu nad přenosem dat

Program nabízí několik přednastavených stanic, pomocí kterých se připojíte na veřejné FTP složky společností jako je například Microsoft, McAfee, Adobe a desítky dalších, možná nepotřebná věc, ale dokazuje, jak si autoři s programem pohráli. Samozřejmostí je možnost rychlého spojení i trvalého uložení žádaného FTP serveru. Možnosti nastavení jsou na FTP klienta široké, změnit je možné mnoho věcí, od triviálních, jako jsou například zvuky nebo výchozí složka, až po použití firewallu nebo cache paměti FTP konzole. Ano, tento program podporuje i ovládání pomocí konzole. IW FTPort je cílený na zkušenější uživatele, kteří si chtějí být jisti všemi nastaveními okolo samotného přenosu.

Classic FTP

Posledním FTP klientem v tomto článku je Classic FTP. Hned po spuštění na vás zapůsobí svým hezkým, ale poměrně usedlým vzhledem, který netrpí přeplácaností, která by někoho mohla odradit. Bohužel program není v českém jazyce, ale na jeho ovládání opravdu není potřeba až tolik ovládat angličtinu. Jako u každého FTP klienta, i zde je nutné začít s konfigurací účtu. Classic FTP přitom nabízí jednu hezkou věc, a sice možnost si připojení k FTP serveru zkontrolovat ještě před uložením. Tím si tak zkontrolujete případné překlepy nebo chyby v adresách a v případě, že nějaký údaj nesouhlasí s tím na vzdáleném serveru, upozorní i na to, kde je chyba.

<p>Classic FTP klient - jednoduchy, prehledny FTP klient</p>

Classic FTP klient - jednoduchy, prehledny FTP klient

Classic FTP - jednoduchý, přehledný FTP klient

Classic FTP jinak nenabízí žádné větší možnosti konfigurace přenosu, jeho zabezpečení a dalších možností, jako tomu je například u IW FTPort. Jednoduchost a přehlednost je ale jeho výhodou a nevadí tak ani nepřítomnost českého jazyka.

Závěr

FTP je ve světě internetu často používaný protokol a jeho podporu nabízí mnoho řešení od různých výrobců. V tomto článku jste se dozvěděli něco málo o tom, co se vlastně pod zkratkou FTP skrývá, a představili jsme 4 freeware FTP klienty. Výběr konkrétního softwaru je už plně na každém uživateli. Pokud hledáte program, kde budete ovládat všechny možná nastavení, sáhněte po IW FTPort, případně FileZille, kterou jsem si já osobně oblíbil více. Pro začátečníky a jednoduché přenosy bude lepším řešením jeden z dvojice Clear FTP a Classic FTP.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty