Hlavní navigace

Free Viewer: nejen univerzální prohlížeč souborů

Aplikace Free Viewer umožňuje prohlížení dokumentů, obrázků a souborů v mnoha různých formátech. Program navíc poskytuje jednoduché editační nástroje pro úpravu obrázků a další užitečné vlastnosti.
Petr Tumajer

Sdílet

V praxi existuje velké množství formátů pro ukládání různých typů dat. V počítači se můžeme občas setkat s formátem, pro jehož otevření nemáme k dispozici odpovídající aplikaci. Tento problém pomáhají řešit různé univerzální prohlížeče, které podporují velké množství nejrozšířenějších formátů. Do této skupiny patří volně šiřitelná aplikace Free Viewer. Program je využitelný nejen jako pouhý prohlížeč, ale poskytuje také jednoduché editační funkce pro úpravu obrázků, dekomprimaci archivů a další.

Instalace

Program je určen pro operační systém Windows XP/Vista/7/8 a po stažení instalačního souboru, můžete spustit proces instalace, který probíhá zcela standardním způsobem. Po odsouhlasení licenčního ujednání jsou k dispozici volby pro umístění programu, názvu pro nabídku Start a vytvoření zástupce na pracovní ploše.

Úlohy instalace.

Úlohy instalace.


Úlohy instalace

V průběhu instalace jsou na pevném disku vyhledány soubory, které dosud nejsou asociovány s žádnou aplikací a tyto jsou automaticky přiřazeny k programu Free Viewer. Další úpravy asociací je možné realizovat z uživatelského rozhraní programu (viz. dále).

Podporované formáty

Program podporuje velké množství různých formátů. Konkrétní seznam všech formátů je uveden na příslušné domovské stránce aplikace.

V případě dokumentů stojí za zmínku podpora starších i novějších formátů MS Office (DOCX, XLSX, PPTX, DOC, XLS) nebo Open Office (ODT). Samozřejmostí je podpora dokumentů ve formátu PDF, XPS, HTML, XML, TXT atd.

Programátoři nebo tvůrci webových stránek ocení pohodlné prohlížení zdrojových kódů v jazyce JAVA, C, PHP i kaskádových stylů (CSS).

Vedle obrázků ve standardních formátech bitmapové grafiky (JPEG, JPG, GIF, PNG, TIFF), lze prohlížet také soubory editoru Photoshop (PSD), ikony (ICO) nebo fotografie v RAW formátu (ARW, CF2, CRW, ORG, RAF, RAW).

V oblasti multimediálních souborů jsou podporovány například video formáty AVI, MPG, MPEG, MKV, MP4, 3GP, FLV, audio formáty MP3, MID, FLAC, WMA, OGG a flash animace SWF s možností přehrávání přímo v prostředí programu.

Dále program podporuje všechny nejrozšířenější formáty archivů (7Z, ZIP, RAR, GZ, TAR, TGZ) nebo instalační soubory doplňků prohlížeče Firefox (XPI).

Uživatelské rozhraní a funkce programu

Program je snadno ovladatelný pomocí pásu karet (tzv. ribbon). Pás karet Edit poskytuje přístup k Hex Editoru a funkcím pro práci se schránkou (Copy, Paste). Na pásu karet View jsou k dispozici tlačítka pro zvětšování a zmenšování náhledu (Zoom In, Zoom Out), snadnější procházení vícestránkových dokumentů (skupina Pages) a vyhledávání (skupina Search). Poslední položka hlavní nabídky (Info) zobrazuje informace o souboru (umístení, velikost, čas vytvoření a modifikace, formát).

Uživatelské rozhraní s náhledem prezentace ve formátu PPTX.

Uživatelské rozhraní s náhledem prezentace ve formátu PPTX.


 Uživatelské rozhraní s náhledem prezentace ve formátu PPTX

Požadovaný soubor lze otevřít pomocí položky Open v hlavní nabídce. Dále jsou zde k dispozici funkce pro uložení souboru po případných úpravách (Save, Save As), tisk souboru (Print) a konfigurační volby pro asociaci (File Associations).

Hlavní nabídka.

Hlavní nabídka.


Hlavní nabídka

Úpravy dokumentů

Jak již bylo výše uvedeno, poskytuje aplikace také určité nástroje pro úpravy dokumentů. Možnosti editace závisí na konkrétním formátu. Například u prezentací ve formátu PPTX nebo PPT můžete vybrané snímky odstranit nebo naopak přidat další snímek ze souboru na disku počítače. Při úpravách dokumentů DOCX, DOC a ODT lze využívat funkce pro kopírování a vkládání objektů nebo textu.

Nástroje pro práci s obrázkem

Obrázky v běžných grafických formátech můžete natáčet (Rotate), měnit jejich rozměry (Resize), ořezávat (Crop) nebo aplikovat různé efekty: převod do šedé stupnice (Grayscale) a efekt sépie (Sepia). Dále je k dispozici nástroj Gausovské rozostření (Blur) nebo nástroj pro nastavení jasu a kontrastu (Brightness/Contrast).

Nástroje pro práci s obrázkem.

Nástroje pro práci s obrázkem.


Nástroje pro práci s obrázkem

Rozbalování archivů

Aplikace umožňuje pohodlné rozbalování archivů ve všech podporovaných formátech. Po otevření archivu je zobrazen jeho obsah ve formě seznamu souborů a složek. Uživatelské rozhraní poskytuje ovládací prvky pro volbu cílového adresáře pro umístění dekomprimovaných souborů.

Náhled obsahu archivu.

Náhled obsahu archivu.


Náhled obsahu archivu

Závěr a hodnocení

Program Free Viewer představuje praktický nástroj, který umožňuje prohlížení souborů v nejrůznějších formátech. Základní funkci univerzálního prohlížeče plní velmi dobře, protože podporuje velké množství různých formátů. Navíc umožňuje také realizaci některých základních editačních operací. Kladně hodnotím především jednoduché a snadno ovladatelné uživatelské rozhraní, nástroje pro úpravu obrázků i funkce pro rozbalování archivů. Na druhou stranu postrádám možnost současného otevření více souborů v samostatných záložkách.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty