Hlavní navigace

Francie navádí svět k internetové regulaci

Francie posledních několik let nemá mezi zastánci svobodného internetu dobré jméno. Nyní celá záležitost vrcholí snahou prezidenta Sarkozyho regulovat internet. Málokdo si to ale dovede představit.
David Sillmen 26. 5. 2011

Sdílet

Francie svolala takzvaný eG8 summit, který na její popud měl diskutovat regulaci internetu. S návrhy pak francouzský prezident Nicolas Sarkozy chtěl předstoupit před skutečnou skupinu států G8. Návrhy na regulaci ale od internetových podnikatelů rozhodně neslyšel – naopak si vyslechl sice diplomatickou, ale veskrze tvrdou kritiku.

Francie je pod Nicolasem Sarkozym zastáncem regulovaného internetu. Podle něj by měl mít internet určitá pravidla podle kterých by byl kontrolovatelný. To ale giganti typu Google nebo Facebook nechtějí slyšet. Šéf dozorčí rady Google, Eric Schmidt, prohlásil, že internetové technologie jsou tak rychlé, že než se vlády k nějaké regulaci rozhoupou, bude internet zase někde jinde. Internet navíc své problémy dokáže překonávat technologicky a nepotřebuje k tomu vládní instrukce.

Podle všeho Sarkozy příliš nepochodí ani u dalších státníků. Například britský premiér David Cameron se k jakékoliv regulaci internetu staví odmítavě. Sama Francie pak těžko něco zmůže, i když před časem prosadila často kritizovaný zákon „třikrát a dost“, kdy může lidi stahující autorsky chráněný obsah po třetím varování odpojit od internetu.

Zdroj: Guardian

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty