Hlavní navigace

Flash Banner Maker: tvorba flash animací pro každého

Volně šiřitelná aplikace Flash Banner Maker umožňuje tvorbu animovaných bannerů pro webové stránky. Článek vás seznámí s prostředím, funkcemi a možnostmi využití aplikace při umístění flash prvků do webových stránek nebo blogů.
Petr Tumajer 15. 5. 2012

Sdílet

V současné době jsou na webu různé animované flash bannery doslova všudypřítomné. S technologií flash se nesetkáváme pouze u typických reklamních bannerů. Tato technologie je využívána také při tvorbě navigačních prvků, prvků zvýrazňujících určitý obsah stránky nebo tvorbě kompletních online aplikací (například různé online nástroje pro úpravu bitmapové grafiky).

V profesionální oblasti je standardem pro tvorbu flash animací nástroj Adobe Flash Pro (dříve Macromedia Flash). Pro amatérské uživatele je však tento nástroj, vzhledem ke své poměrně vysoké ceně, většinou nedostupný. Navíc jeho efektivní využití vyžaduje určité pokročilejší zkušenosti a znalosti. Co si tedy počít, pokud chcete svůj web občas vyzdobit nějakou jednodušší, ale originální flash animací?

Nyní je na Stahuj.cz k dispozici volně šiřitelná aplikace Flash Banner Maker. Název napovídá, že tento program můžeme využít pro snadnou tvorbu bannerů ve formátu flash. Vytvořenou animaci potom publikujeme na webu. Pojďme se tedy podívat jak na to a jaké možnosti program poskytuje.

Instalace

Odkaz ke stažení instalačního souboru je umístěn tradičně pod článkem. Proces instalace probíhá rychlým a standardním způsobem. Příslušný průvodce obsahuje pouze tři okna. Ve druhém okně můžete volit umístění programu a poslední okno (zobrazené po ukončení instalace) obsahuje volbu pro přímé spuštění programu. V průběhu instalace aplikace je na ploše automaticky vytvořen její zástupce.

Úvodní okno průvodce instalací.

Úvodní okno průvodce instalací.


Úvodní okno průvodce instalací

Uživatelské rozhraní a tvorba banneru

Při spuštění aplikace je automaticky otevřeno okno, ve kterém můžete zvolit některý ze standardních rozměrů bannerů. Pokud vytváříte prvek, kterým chcete na vašem webu upoutat pozornost, nezapomínejte na efekt bannerové slepoty a použijte pro plátno nestandardní rozměr, který si můžete libovolně nastavit na záložce Custom size.

Volba rozměru banneru při spuštění aplikace.

Volba rozměru banneru při spuštění aplikace.


Volba rozměru banneru při spuštění aplikace

Vlastní tvorba banneru je velmi jednoduchá. Vše potřebné je k dispozici pod záložkou Edit. Náhled banneru je umístěn v pravé části okna a v levé části jsou k dispozici panely pro vkládání textů do jednotlivých vrstev a nastavení efektů, trvání a interakce animací.

Rozhraní pro tvorbu a editaci banneru.

Rozhraní pro tvorbu a editaci banneru.


Rozhraní pro tvorbu a editaci banneru

Základ banneru tvoří pozadí, ve kterém můžete použít jednobarevnou výplň nebo libovolný bitmapový obrázek (panel Backround). Potom můžete přidávat prakticky neomezený počet textových vrstev. V horním panelu stačí zadat příslušný text a tlačítkem New Text vytvořit novou textovou vrstvu. Pro každou textovou vrstvu můžete nastavit stíny (panel Shadow), počáteční efekt animace (panel Entrance Effect), trvání (panel Show), závěrečný efekt animace (panel Exit Effect) a přehrávání animace ve smyčce (panel Interaction).

Nástrojová lišta, která je umístěna v pravé horní části okna, obsahuje tlačítka pro odstranění vybrané vrstvy (Remove), změnu pořadí vrstvy (Front Layer - posunutí vybrané vrstvy dopředu, Back Layer - posunutí vybrané vrstvy dozadu) a především pole pro vložení URL adresy. Vložením URL adresy k textové vrstvě, vytvoříte z této vrstvy odkaz na příslušnou webovou stránku. K odkazům můžete přiřazovat různé atributy pro otevření stránky v novém okně (_blank), v rodičovském okně (_parent) nebo v aktuálním okně (_self).

Nástrojová lišta pro práci s textovými vrstvami.

Nástrojová lišta pro práci s textovými vrstvami.

Nástrojová lišta pro práci s textovými vrstvami

Výsledky své práce můžete průběžně kontrolovat pod záložkou Preview. Zde je k dispozici aktuální náhled vytvářeného banneru včetně všech použitých animací.

Umístění banneru na web

Nyní se pojďme seznámit s možnostmi umístění banneru na našem webu. Příslušné volby jsou k dispozici pod záložkou Publish.

Volby pod záložkou Publish.

Volby pod záložkou Publish.


Volby pod záložkou Publish

Volba Create Flash and Html File v prvním panelu umožňuje umístění banneru na webovou stránku pomocí automaticky vygenerovaného (embed) zdrojového kódu. Ve druhém panelu doporučuji zvolit metodu JavaScript SWFObject, která vkládá banner do webové stránky pomocí JavaScriptu. Tato metoda (na rozdíl od první metody Object Embed Tag) nenaruší validitu vaší webové stránky (testováno pro XHTML 1.0 Transitional). Dále můžete zvolit výstupní adresář a názvy pro flash i HTML soubor.

Doporučené volby pro publikaci banneru.

Doporučené volby pro publikaci banneru.


Doporučené volby pro publikaci banneru

Po stisku tlačítka Publish Now je automaticky otevřen výstupní adresář, který obsahuje všechny potřebné soubory pro umístění banneru do webové stránky.

Obsah výstupního adresáře.

Obsah výstupního adresáře.


Obsah výstupního adresáře

V první fázi je pro nás nejdůležitější HTML soubor s názvem, který jsme zvolili na záložce Publish. Tento soubor obsahuje náhled vytvořeného banneru a především kód (Embed Code), který je nutné zkopírovat a umístit do zdrojového kódu naší stránky (na místo ve kterém chceme banner zobrazit).

Stránka s náhledem banneru a embed kódem.

Stránka s náhledem banneru a embed kódem.


Stránka s náhledem banneru a embed kód

Po uložení upravené webové stránky na server (například pomocí FTP klienta) je nutné do shodného adresáře umístit i soubor s flash animací (MujBanner1.swf), soubor svfobject.js, soubor template.xml a složku res. Potom je již banner na naší webové stránce plně funkční.

Pokročilejší uživatelé mohou na záložce Publish zvolit Create Flash Only. V tomto případě není vytvořen příslušný HTML soubor s embed kódem, ale pouze SWF soubor s flash animací, XML šablona a složka res, která obsahuje obrázek pozadí a SWF šablonu. V tomto případě musíte vytvořit vlastní kód pro vložení banneru do webové stránky.

Obsah výstupního adresáře pro volbu Create Flash Only.

Obsah výstupního adresáře pro volbu Create Flash Only.


Obsah výstupního adresáře pro volbu Create Flash Only

Závěr a hodnocení

Volně šiřitelná aplikace Flash Banner Maker není samozřejmě schopna tvořit alternativu k profesionálním nástrojům typu Adobe Flash. Tento program v podstatě umožňuje pouze tvorbu jednoduchých textových animací s pozadím, které je tvořeno bitmapovou grafikou. Také mě poněkud zklamal nevalidní embed kód při použití metody Object Embed Tag.

Na druhou stranu je možné tuto nevýhodu snadno kompenzovat pomocí metody, která využívá JavaScript. Jednoduché ovládání aplikace umožňujte tvorbu animovaných flash bannerů i méně zkušeným uživatelům. K dalším kladným vlastnostem patří velké množství efektů, které můžete na animovaný text snadno aplikovat. Pokud tedy uvažujete o zařazení animovaných textových prvků na váš web nebo blog, je aplikace Flash Banner Maker správnou volbou. Rozhodně se jedná o lepší řešení než použití animovaných obrázků ve formátu GIF.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty