Hlavní navigace

Firefox se naučí zobrazit Flash i bez pluginů

Pro autory webových prohlížečů je současnost obtížným obdobím, kdy soupeří starší a nové progresivní technologie. Otázka vlastně zní - pluginy nebo bezpečnost. Firefox však tuto skořápku rozlouskl po svém.
Martin Tábor

Sdílet

Jak již víte, Firefox patří mezi prohlížeče, které se se zásuvnými moduly rozhodly tvrdě bojovat a v posledních verzích většina z nich opravdu nemá na růžích ustláno. Až na výjimky v podobě těch nejznámějších (Flash, Java apod.) je musíte po instalaci ještě ručně povolit, protože defaultně jsou všechny pluginy deaktivovány. Časem tak nejen ve Firefoxu zřejmě nebude místo pro vůbec žádné. To je však stále problém z hlediska kompatibility s mnoha stránkami a i když na HTML5 nedávno přešel třeba i YouTube, Flash je zkrátka pro plnohodnotnou práci na webu občas stále potřeba.

Firefox 38 Nightly – bílá listina

Prohlížeč, který by ho nezvládal, tak bude na oproti ostatním handicapován. Své o tom ví i Google, který navzdory prosazování nejmodernějších technologií vytvořil dohodu s Adobe a Flash integruje již přímo v instalaci prohlížeče. Nadace Mozilla touto cestou jít nemůže a ani nechce, takže řešení z jejích dílen se jmenuje Mozilla Shumway a jedná se o implementaci Flashe v JavaScriptu (podobně jako u již používané čtečky dokumentů PDF.js).

Web Amazonu – ilustrační obrázek

Na projektu se pracuje od podzimu 2013 a vše je pochopitelně open source. Shumway ještě není hotov a povolen je jen na webu Amazon, což však můžete změnit pomocí nabídky about:config (jak ukazuje obrázek). Další nevýhodou je využití kodeku H.264, takže flash bez flashe běží jen na novějších Windows a OS X. Projekt však ukazuje nejen vyspělost současného JS enginu Firefoxu, ale i odhodlání Mozilly neztrácet body kvůli menší uživatelské přívětivosti.

Zdroj: mozilla.cz

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty