Hlavní navigace

Firefox: rychlejší start až o 25%

Martin Tábor

Vývojáři Mozilly slibují od nového roku až od čtvrtinu rychlejší spuštění Firefoxu. Výrazné zlepšení má přijít spolu s osmnáctou verzí a po mnoha letech tak Mozilla možná definitivně odstraní jednu z kotev svého softwarového produktu.

Sdílet

Svobodný prohlížeč od Mozilly trpí již od svých prvopočátků poměrně dlouhou dobou nutnou ke „studenému“ startu aplikace. V průběhu svého vývoje zaznamenal období, kdy se tento parametr stále zhoršoval, avšak již delší dobu se Mozilla velmi snaží udržet tempo se svojí konkurencí. Ta je dnes zastoupena především inovativním prohlížečem Google Chrome, který přišel na scénu teprve před několika lety a jeho kód byl napsán v podstatě od nuly. Na základě zvolené koncepce, jež by šla vyjádřit slovy „v jednoduchosti je síla“, tak uživatelům nabídl kromě extrémně rychlého zpracování JavaScriptu i velmi svižné spuštění.

Web benchmarku SunSpider

Internet Explorer, jenž se ve své historii často neprezentoval jako příliš moderní program, však především díky těsné integraci v systému dosahoval rovněž obvykle mnohem rychlejšího spuštění než Firefox. Pravdou je, že se hodně starších neduhů podařilo Mozille odstranit již při vývoji revolučního Firefoxu 4, avšak rozhodně je stále co zlepšovat i nyní. Radikální krok v oblasti výkonu by tak měl přijít opět v podobě osmnácté verze 1. ledna 2013, přičemž vývojáři od nového roku slibují až o 25% rychlejší spouštění prohlížeče a v plánu je navíc i integrace moderního javascriptového enginu IonMonkey, jenž aktuálně dosahuje v benchmarku SunSpider  vůbec nejlepších výsledků. Nadcházející Firefox 17 se oproti tomu stane po FF10 druhou verzí s rozšířenou podporou, jež nese označení ESR.

Zdroj: tomshardware.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty