Hlavní navigace

Firefox Quantum 57: čerstvá konkurence pro Chrome i Edge

Firefox 57 je dvojnásobně přelomové vydání. Úplně by stačilo nové uživatelské rozhraní nebo nový engine pod kapotou. U této verze však stihla Mozilla obojí - jedno dobře, ale a o druhém lze přinejmenším pochybovat.
Martin Tábor 13. 12. 2017

Sdílet

Jestli si někdo myslel, že Mozille dochází při vývoji Firefoxu dech, tak se opravdu hodně mýlil. Mozilla v posledních letech opustila hodně válečných polí – vlastní mobilní operační systém, poštovní klient Thunderbird vyvíjí komunita atd. Ale to jen proto, aby přeci jen omezené zdroje mohla plně vrhnout do vývoje webového prohlížeče, který vidí pro budoucnost jako nejdůležitější. Firefox 57 dostal přídomek „Quantum“ a jedná se skutečně o zcela přelomové vydání, na němž se pracovalo přes rok. Nové technologie probublaly do ostré verze až nyní.

Mozilla Firefox 57 Quantum

Quantum je jiný na první pohled. Má nové plně uživatelsky konfigurovatelné uživatelské rozhraní Photon, které je rychlé, nenáročné na hardware a přátelské k dotykovým displejům. Také adresní řádek se spojil s vyhledáváním. Co je však neméně důležité je nový engine, který získal řadu vlastností z experimentálního projektu Servo. Firefox tak zpracovává většinu věcí vícevláknově a je mnohem efektivnější. Oproti rok staré verzi je dvakrát rychlejší. Téměř za vše je však nutné něčím zaplatit. Nové technologie si vybraly svou daň na straně kompletního ukončení podpory starých doplňků.

Zdroj: blog.mozilla.org, mozilla.org
 

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty