Hlavní navigace

Firefox chce kontrolovat činnost uživatelů

David Sillmen

Společnost Mozilla se rozhodla, že vypustí plug-in, který by jí umožnil kontrolovat činnost uživatelů Firefoxu na internetu. Kde se pohybují, co dělají, odkud jsou atd. Instalace by však měla být dobrovolná.

Sdílet

K poměrně zajímavému kroku se rozhodla uchýlit společnost Mozilla, která stojí mimo jiné za oblíbeným internetovým prohlížečem Firefox. Právě k tomu chce vydat menší plug-in. Jeho úkolem by bylo kontrolovat činnost uživatelů na internetu, a to prakticky veškerou. Zaznamenával by jak data jejich místa pobytu, tak i nejrůznější procedury, které s internetem provádějí a samozřejmě i jaké stránky navštěvují. Šlo by zkrátka o shromažďování demografických a využívaných dat. Ty by plug-in posílal do centrály Mozilly, kde by docházelo k jejich vyhodnocování.

Aza Raskin z Mozilly to odůvodňuje následovně: „Je pro nás nezbytně nutné, abychom věděli, jak lidé náš produkt využívají.“ Projekt se jmenuje Test Pilot a momentálně je ještě ve fázi plánování. Pokud by byla jeho instalace povinná, znamenalo by to pravděpodobně značnou vlnu nevole mezi uživateli prohlížeče a pravděpodobně i jejich odliv ke konkurenci. Ovšem instalace plug-inu bude dobrovolná.

Tady se ale zase objevuje problém s tím, kdo se nechá dobrovolně kontrolovat, a zda takový člověk vědomě nebude kontrole přizpůsobovat své chování na internetu. To zbývá vyřešit. Mozilla by každopádně plug-inem chtěla zasáhnout zhruba jedno procento svých uživatelů coby testovací vzorek. Výstupy z provedeného výzkumu by měly být zveřejněny na internetu.

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty