Hlavní navigace

Firefox bude obsahovat reklamu

Martin Tábor

O tom, že peníze vládnou světu, asi není třeba dlouho diskutovat. I ty nejdobročinnější projekty jsou zkrátka závislé na dostatku financí a open source rozhodně není výjimkou. Své o tom ví i Mozilla, která začala vymýšlet nové zdroje.

Sdílet

Jelikož je Mozilla vlastně nadací, lze předpokládat, že za aktuálním hledáním nových finančních zdrojů stojí především nedostatek prostředků na další vývoj. Ty Mozilla potřebuje jak pro svůj webový prohlížeč Firefox, tak na nový operační systém Firefox OS, jenž má ambici poskočit z levných smartphonů na tablety a dokonce snad i „klasické“ počítače. Jak již bylo řečeno, ani vývoj open source není zcela zadarmo (i asketický vývojář s komunistickým přesvědčením musí jíst) a v případě Mozilly jde navíc o společnost, která se zkrátka bez nějakých těch trvalých „full-time“ zaměstnanců neobejde. V dnešních aplikacích (i mobilních) a na internetu má stále obrovský výdělečný potenciál reklama, a jak se zdá, tak právě na tuto kartu vsadí i vedení Mozilly.

Firefox s integrovanou reklamou – ilustrační obrázek

V plánu je zahrnutí reklamy přímo do webového prohlížeče Firefox a případně i dalších produktů, avšak dle některých informací by nemělo jít o příliš „vlezlou“ formu, aby tím Mozilla neodradila své současné uživatele. O ty se musí Firefox čím dál více prát s Chromem a do budoucna možná i s Internet Explorerem, jenž je v současnosti jedním z nejlepších „dotykových“ browserů v rámci Windows 8.1 a RT. Alespoň prozatím se s reklamou počítá na výchozí obrazovce, kde se v současnosti objevuje pouze cca 9 prázdných obdélníků, které se postupně plní nejnavštěvovanějšími stránkami. Brzy by na těchto pozicích měly být placené odkazy (viz např. Opera), a to i v závislosti na konkrétní lokalizované verzi Firefoxu. Odkazované služby by navíc měly patřit primárně partnerům Mozilly či nejznámějším webům v dané zemi. Oproti tomu je nutno říct, že Mozilla již dlouho vydělává značné sumy na nastavení defaultního vyhledávače, které si u ní Google opakovaně předplácí.

Zdroj: extremetech.com

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty