Hlavní navigace

Firefox bude mít speciální verzi pro Metro

Martin Tábor

Podle posledních informací je téměř jisté, že prohlížeč Firefox od Mozilly bude existovat i ve verzi pro nové prostředí Windows 8 - tzv. Metro UI. To by mohlo Mozille, která v poslední době ztrácí uživatele, pomoci obsadit trh s tablety.

Sdílet

Je všeobecně známo, že Windows 8 budou obsahovat dvě, víceméně zcela oddělená, uživatelská rozhraní. Nové Metro UI, které je inspirováno rozhraním mobilního operačního systému Windows Phone 7, je primárně určeno pro dotykové ovládání, avšak bude přítomno i na desktopových počítačích jako neoddělitelná složka budoucích Windows. Konvenční explorer bude vzhledově podobný současným Windows 7 s prostředím Aero.

Windows 8 – Metro

Z technického hlediska je velmi důležité, že starší aplikace nebude možné v novém dotykovém prostředí spouštět a stejně tomu bude i naopak. Aplikace pro Metro budou totiž programovány zcela odlišným způsobem založeným na jazycích HTML5 a JavaScript. I z tohoto důvodu bude mít např. příští Internet Explorer 10 dva odlišné front-endy. Jeden vzhled bude standradně „okenní“ a druhý bude optimalizovaný pro spuštění z rozhraní Metro. Mozilla se v poslední době potýká s úbytkem uživatelů Firefoxu, kterých je však stále dost a jedná se o třetí nejpoužívanější prohlížeč světa.

Rozhodnutí vytvořit speciální verzi pro Metro, na které se již pracuje, je tak pravděpodobně velmi dobrý krok, protože by mohl společnosti pomoci prorazit na trhu s budoucími Windows 8 tablety. V brzké době budou určitě následovat i porty velkého množství jiných známých aplikací. Současná mobilní verze Firefoxu není příliš oblíbena, a to především z důvodu problémů s hardwarovou náročností.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty