Hlavní navigace

Firefox 62 zrychluje a ukončuje podporu starších Windows

Zatímco konkurenční Chrome si v poslední verzi nadělil zbrusu nový vzhled, Firefox 62 se soustředí na standardní hledání chyb a ladění výkonu. S tím ovšem souvisí i konec podpory pro Windows XP a Vista.
Martin Tábor

Sdílet

Firefox 62 přichází po okurkové sezóně a oproti konkurenčnímu Chromu jde označit za „údržbovou“ aktualizaci. I tak se v nové verzi ukrývá pár novinek, jichž si běžný uživatel asi všimne. Jedna se nachází v hlavním menu v podobě nové položky Ochrana proti sledování (Tracking Protection) a funkci lze zapnout nebo vypnout jediným kliknutím na přepínač. V Mozille má ochrana soukromí tradičně vysokou prioritu, a od Firefoxu 63 tak bude zahrnuto i blokování reklam.

Mozilla Firefox 62.0

Širší možnosti personalizace pak nabízí stránka nového panelu – oblíbené weby a články mohou obsadit až čtyři řady. Z vylepšení tzv. pod kapotou zmíníme optimalizované vykreslování stránek bez asistence grafické akcelerace, což může pomoci při práci na starších počítačích (noteboocích) s integrovanou grafickou kartou.

Tržní podíl Windows dle verze (StatCounter)

Firefox odjakživa dbá na zpětnou kompatibilitu a podporu pomalejšího hardwaru, s čímž se pojí např. nižší nároky na RAM ve srovnání s Chromem a podpora starších operačních systémů. Zájemci mohou stahovat i tzv. ESR vydání (posledním je Firefox 60) což jsou verze aktualizované – vyjma bezpečnostních záplat – cca až po roce. Ukončení podpory pro Windows Vista a XP tedy přichází v době, kdy dané OS z globálního trhu prakticky zcela vymizely.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty