Hlavní navigace

Firefox 5 začíná mít reálnou podobu

Je to sotva několik málo dnů co spatřila světlo světa čtvrtá verze internetového prohlížeče Firefox a již nyní se začíná spekulovat o podobě páté verze. Změny by se měly dotknout nejen programu samotného, ale také způsobu jeho budoucího vydávání.
David Procházka 5. 4. 2011

Sdílet

Na internetu se o páté verzi Firefoxu spekuluje řadu měsíců. Někteří zahraniční novináři se nechávají velmi unášet vlastní fantazií a básní o dramatických změnách, která pátá verze Firefoxu odstartuje. Některé reálie jsou ale již téměř hraničící s jistotou. V prvé řadě by od páté verze mělo dojít k razantním změnám v periodicitě vydávání takzvaných velkých verzí. Mozilla se patrně pokusí ve způsobu číslování dohonit Google Chrome. Oficiálně však přechází na rapidní vývojový cyklus hlavně proto, aby uživatelé nemuseli tak dlouho čekat na nové funkce. Majoritní verze tak budou obsahovat méně novinek, zato ale budou vycházet častěji.

Velké verze tak budou pravděpodobně vydávány s periodou šesti týdnů a Firefox 5 by mohl ve své finální verzi přijít již v létě tohoto roku. Zda jde o dobrý způsob, to ukáže až čas. Abychom se během několika málo let nedostali s číslováním Firefoxu na hodnoty přesahující číslici 20. Co se funkčnosti páté verze týče, mělo by dojít k integraci funkce Site Specific Browsers, která integruje webové stránky přímo do grafického rozhraní prohlížeče. Další novinkou by měla být implementace funkce správce identit.

Na základě určitého protokolu si bude moci webová stránka a prohlížeč vyměňovat informace o tom, zda je uživatel na webu přihlášen či nikoliv, případně mu umožní založit nový účet. Stále častěji se také hovoří o větší integraci sociálních sítí přímo do webového prohlížeče. Pokud tedy máte například profil na sociální síti Facebook, budete o statusech přátel, nových zprávách a dalších věcech informováni přímo v prohlížeči bez nutnosti navštěvovat dané weby.

Zdroj: PCMag

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty