Hlavní navigace

Firefox 46: novinky v mobilní verzi a 8000 oprav

Čas od času se objeví nová verze prohlížeče, která vlastně ani tolik nového nepřináší. Mohlo by jít i o aktuální Firefox 46, ale vývojáři se zaměřili spíše na mobilní verzi a linuxové systémy. Zde se novinky přeci jen najdou.
Martin Tábor 29. 4. 2016

Sdílet

Firefox již nevychází v pravidelných šestitýdenních intervalech, ale nová verze může dorazit o něco dříve či později – dle toho, jak jsou zamýšlené změny odladěny. Vzhledem k tomu, že minulý Firefox 45 je tzv. ESR (verze s rozšířenou podporou), vývojáři možná trochu usnuli na vavřínech a právě uvolněný FF 46 toho moc nového v případě desktopové varianty neobsahuje. Opravy však také nejsou zanedbatelné (celkově prý na osm tisíc).

Firefox pro Android – ilustrační obrázek

Jiná situace je v případě mobilní vezre, která je, i přes drtivou nadvládu výchozích prohlížečů (Android – Chrome, iOS – Safari), čím dál více důležitá. Google má aktuálně problém s EU, který je takřka zaměnitelný s někdejší kauzou „ballot screen“ u Internet Exploreru. Evropské komisi se zkrátka nelíbí, že Google „zneužívá“ dominantní postavení na trhu a do Androidu integruje svůj vlastní prohlížeč. Jestliže tak Chrome nebude již předinstalovaný, mohla by se nejen Firefoxu trochu uvolnit cesta k novým uživatelům.

Firefox 46 vs. 45 v Ubuntu GNOME 16.04

Mobilní Firefox skončil s podporou starých verzí Androidu a o to více se vývojáři zaměřili na Android 6 (či „N“). Zde Firefox nově žádá o oprávnění až při prvním spuštění a nikoli před instalací. Z bezpečnostních důvodů je zapovězena instalace neověřených doplňků a velmi praktickou změnou je i to, že při výpadku připojení se načte stránka z cache. V Linuxu byla dokončena plná podpora GTK+ 3. Firefox také opravuje renderování SVG obrázků v aplikacích Google Docs a zlepšuje výkon WebRTC a bezpečnost kompilátoru JavaScriptu.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty