Hlavní navigace

Firefox 38 i nový Thunderbird jsou na scéně

Martin Tábor

Nový Firefox 38 přichází s rozšířenou podporou, možností zobrazovat obsah chráněný pomocí DRM nebo třeba i se zcela novým rozhraním pro nastavení, které je po vzoru konkurenčních prohlížečů vyvedeno jako webová stránka.

Sdílet

Nový Firefox 38 představuje po deseti měsících další verzi s tzv. rozšířenou podporou. Ta se hodí především do firemního prostředí, kde zajišťuje alespoň roční plnou kompatibilitu za současného dodávání bezpečnostních aktualizací. S tím se však pojí i vydání nového pošťáka Thunderbirdu, jehož nové verze po předání vývoje do rukou komunitě vycházejí právě jen s uvolněním nových ESR verzí webového prohlížeče od Mozilly.

Mozilla Firefox 38.0.1 – nové nastavení

Kdo tedy upgraduje z loňského Firefoxu 31 ESR, prodělá velký technologický skok. Pro ostatní je Firefox 38 jen dalším krůčkem vpřed, který však pro tentokrát také zahrnuje dost zajímavých změn. Mozilla se i přes své open source založení snaží především udržet na trhu, a tak byla implementována technologie DRM. Ta sice nemusí být úplně v souznění se světem svobodných licencí, ale na druhou stranu přinesla podporu přehrávání chráněných videí. Funkce je dostupná ve Windows Vista+ a částečně v OS X. Uživatelé Firefoxu v jiných operačních systémech si chráněný (zaplacený) obsah však stále nepřehrají.

Schéma vydávání verzí s prodlouženou podporou (ESR)

Mezi dalšími novinkami je např. nové GUI pro uživatelské nastavení prohlížeče. Staré dialogové okno vzalo za své a nové nastavení je zcela v souladu s aktuálními trendy v provedení běžné záložky, přičemž simuluje standardní webovou stránku. Z rodiny HTML5 si nový Firefox přivzal element „picture“, podporu pro BroadcastChannel API nebo pro Websocket ve Web Workers. Příjemná může být i tzv. „spekulativní příprava připojení“, která začne přednačítat stránku již při najetí myší na odkaz (sestaví se TCP spojení).

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty