Hlavní navigace

Firefox 35: lepší vyhledávání a konverzační místnosti

Pro příznivce otevřeného prohlížeče od Mozilly máme dobrou zprávu v podobě vydání třicáté páté verze. Mozilla svádí v posledních letech velký boj s konkurencí, a tak se vývojáři snaží jít s trendy a zároveň nabídnout neotřelé funkce navíc.
Martin Tábor 18. 1. 2015

Sdílet

Firefox 35 je letošní první softwarovou novinkou z dílen Mozilly, jež opět přináší několik zajímavých vylepšení. V tomto vydání bylo přidáno nové rozhraní pro vyhledávání, přibyly tzv. konverzační místnosti ve službě Firefox Hello a v neposlední řadě došlo i k vylepšení podpory moderních vlastností rodiny CSS3 (filtry a Font Loading API). Zatímco poslední změna je asi důležitá především pro vývojáře webových stránek, kteří tak budou mít více možností a zároveň si možná ušetří trochu práce, předchozí dvě zlepšení se týkají běžných uživatelů. Hlavním smyslem nového vyhledávacího dialogu je zviditelnit další vyhledávací enginy a krom toho i usnadnit možnost jednorázového vyhledání výrazu za pomoci jiného než defaultního vyhledávače.

Firefox 35 – konverzace služby Hello

Asi mnohem zajímavější inovací je ovšem služba Firefox Hello, která se do prohlížeče dostala již v předchozím vydání a nyní došlo „pouze“ k jejímu dalšímu zlepšení. Díky Firefox Hello můžete s kterýmkoli dalším uživatelem moderního browseru navázat videokonferenci bez nutnosti instalace jakýchkoli doplňků či programů. Konverzaci navážete jedním klepnutím, které vytvoří URL odkaz, jenž posléze zašlete svému požadovanému protějšku. Ve Firefoxu 35 došlo k zavedení tzv. konverzačních místností, které pouze tento proces zjednodušují a zvyšují přehlednost. Celá funkce využívá otevřené technologie WebRTC, takže druhá strana nemusí používat přímo Firefox, ale kterýkoli jiný prohlížeč s podporou výše zmíněného standardu. Prohlížeč od Mozilly je zapotřebí jen k zahájení nové konverzace.

Aktuální zastoupení desktopové verze Firefoxu

Aktuálně jsou již dávno pryč doby, kdy Firefox představoval nejoblíbenější alternativu zkostnatělého IE od Microsotu. V posledním kvartálu roku 2014 již Firefox dle StatCounteru zaujímal jen něco přes 18 procent globálního trhu, přičemž nad ním je IE s 22 procenty a první příčce s přehledem dominuje Chrome. Ten si již získal možná více než polovinu uživatelů. V nadaci Mozilla tak mají těžkou hlavu, jak Firefox alespoň udržet na třetí příčce nebo porazit řešení z Redmondu, který se však webu začal v posledních letech též intenzivně věnovat. Jisté je, že Firefox má stále co nabídnout.

Zdroj: mozilla.org

Autor článku

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty